עגיל בפה

עגיל בפה

פירסינג בפה כולל כל פירסינג בלשון, בשפתיים או בלחי. בשנים האחרונות הפך הפירסינג בפה לדרך לביטוי עצמי. כמו עם עגילים באוזניים, גם לתכשיטי המתכת שמשמשים בפירסינג בפה יש סגנונות שונים, ביניהם נעצים, כדורים וחישוקים. אלא שפירסינג בלשון, בשפתיים או בלחי כרוך בסיכונים בריאותיים גדולים יותר מחורים באוזניים. עליכם להתייעץ עם רופא השיניים לפני שאתם מחליטים לעשות פירסינג בחלק כלשהו בפה.

מהם הסיכונים השונים הכרוכים בפירסינג בפה?

ייתכן ואינכם מודעים לתופעות הלוואי הפוטנציאליות של פירסינג בפה.
אלה כוללות:

 • זיהום —הפה שלנו מכיל מיליוני חיידקים, אשר יכולים לגרום לזיהום לאחר ביצוע פירסינג. הטיפול בתכשיט לאחר הכנסתו לפה מגביר אף הוא את הסיכון ללקות בזיהום.
 • דימום מתמשך — אם בזמן ביצוע הפירסינג חודרת המחט לכלי דם, התוצאה יכולה להיות דימום שקשה לשלוט בו ואיבוד דם חמור.
 • כאבים ונפיחות  —כאבים ונפיחות הם תסמינים שכיחים לאחר ביצוע פירסינג. במקרים קיצוניים עלולה לשון נפוחה במידה חמורה לחסום את נתיב האוויר ולהגביל את הנשימה.
 • שבר או סדק בשן — מגע עם תכשיט המצוי בחלל בפה עלול לסדוק שן. שיניים עם שחזור, כגון כתר, עלולות גם הן להינזק עקב מכה מפירסינג
 • פציעה בחניכיים  — תכשיטי מתכת יכולים לא רק לפצוע רקמת חניכיים עדינה, אלא אף לגרום לנסיגת חניכיים. בנוסף למראה הלא אטרקטיבי, נסיגת חניכיים מותירה את שורש השן פגיע יותר לעששת ומחלת חניכיים.
 • פגיעה בתפקוד התקין של הפה— תכשיט בפה עלול לגרום לייצור מוגבר של רוק, לפגוע ביכולת להגות מילים בצורה נכונה ולעורר קשיים בלעיסה ובליעה.
 • מחלות המועברות בדם — פירסינג בפה זוהה על ידי המכונים הלאומיים לבריאות כגורם אפשרי בהדבקה בהפטיטיס (דלקת כבד) B, C, D ו – G.
 • דלקת פנים הלב — פירסינג בפה הוא גורם סיכון לדלקת פנים הלב (אנדוקרדיטיס), דלקת במסתמים או ברקמת הלב. הפצע שנוצר בזמן ביצוע פירסינג בפה מספק הזדמנות לחיידקים המצויים בפה לחדור אל תוך מחזור הדם, ובאמצעותו הם עלולים להגיע אל הלב

כמה זמן יכול פירסינג להישאר בפה?

כל עוד אין לכם זיהום בפה והפירסינג בפה אינו מפריע לתפקוד תקין, הוא יכול להישאר בפה ללא הגבלת זמן. מאידך עליכם להקפיד להיבדק אצל רופא השיניים מייד עם הופעת סימן לכאב או בעיה, וזאת בנוסף לביקורות התקופתיות שלכם. עקב הסיכונים הקיימים גם לאחר החלמת הפצע הראשוני, כגון נזק לשיניים או התרופפות של חלקי התכשיט שבפה ובליעת חלק כלשהו, עדיף להימנע מלכתחילה מפירסינג בפה.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

מדוע טבק מהווה סכנה לבריאות הפה?

האיום הגדול ביותר של הטבק על בריאותכם הוא הקשר שלו לסרטן הפה.

 • כ-90% מהחולים בסרטן הפה ובסוגים מסוימים של סרטן הגרון השתמשו בטבק. הסיכון להתפתחות סוגי סרטן אלו עולה ככל שאנשים מעשנים או לועסים טבק לעתים תכופות יותר או במשך זמן רב יותר.

 • הסיכוי של מעשנים לפתח סוגי סרטן אלו גדול פי שישה בהשוואה לאנשים שאינם מעשנים.

 • 'כ-37% מהחולים הממשיכים לעשן לאחר טיפולי סרטן יפתחו סרטן שניוני בפה, בגרון או בלוע. בעוד שרק 6% מאנשים שהפסיקו לעשן ייפתחו סרטנים שניונים אלה.

 • 'טבק לעיסה קשור כפי הנראה לסרטן הלחיים, החניכיים והשטח הפנימי של השפתיים. טבק לעיסה מגדיל את הסיכוי לחלות בסוגי סרטן אלה כמעט פי 50.