מהן הסיבות העיקריות לריח רע מהפה בילדים?

לא נדיר למצוא מבוגרים עם בָּאֶשֶׁת הפה, שהיא בעצם ריח רע מהפה, והסיבות לכך הן מזונות מסוימים או בעיות שיניים או חניכיים. הבעיה שכיחה גם אצל ילדים, אך למרבה המזל קל למדי לרדת לשורש הבעיה ולמזער אותה או לצמצמה. אף אדם, בכל גיל, אינו רוצה שיגידו לו שיש לו ריח רע מהפה, ולכן אחת האפשרויות לטיפול בבעיה זו אצל ילדים היא לקחת את הילד לרופא השיניים. רופא השיניים יוכל לשלול גורמים רציניים יותר לריח רע מהפה, ויוכל להדריך אתכם כיצד להתמודד עם הבעיה.

גורמים לריח

אצל ילדים, בדיוק כמו אצל מבוגרים, יש מגוון סיבות לריח רע מהפה. ראשית כדאי לבדוק האם הילד שומר כראוי על היגיינת הפה, ואם אכן זו הבעיה, קל לטפל בה. פרט לכך יש עוד כמה סיבות שכיחות:

 • הצטברות של כמות רבה של אבנית וחיידקים, חורים בשיניים ועששת, מחלות חניכיים ומזון שנלכד בין השיניים
 • זיהומים כמו דלקת גרון (סטרפטוקוקוס בגרון) וסינוסיטיס, או גופים זרים
 • פה יבש בגלל צחיחות וחוסר שתייה או בגלל נשימה מהפה
 • מזון בעל ריח חזק
 • מחלות ובעיות רפואיות כמו: בעיות בעיכול מזון, בעיות בקיבה או בעיות בכבד

טיפול בריח רע מהפה

צחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטלי מדי יום מטפלים ביעילות ברוב הגורמים לריח רע מהפה. אם אין לילד סימני זיהום כמו חום, נזלת או כאבים, ייתכן שצחצוח שיניים פשוט יפתור את הבעיה. יש להשתמש במברשת שיניים רכה המיועדת לילדים, המסירה ומסלקת את כל חלקיקי המזון. ביחד עם צחצוח השיניים והחניכיים מומלץ לנקות גם את גב הלשון, מקום שמצטברים בו רובד חיידקי, שאריות מזון וריר. את החלק האחורי של הלשון יש לנקות בזהירות ובעדינות, כדי לא לגרום לילד לרפלקס הקאה. הקפד שילדך ישתה כמות מספקת של מים כדי למנוע יובש בפה בגלל צחיחות או נשימה בפה פתוח בלילה. אם הריח אינו חולף, קח את הילד לרופא השיניים אשר יבדוק אם יש לו חורים, מחלת חניכיים או בעיות אחרות. אם רופא השיניים לא ימצא כל בעיה הקשורה לפה, הוא עשוי להפנות את הילד לרופא המשפחה או לרופא הילדים כדי לבדוק ולחפש גורמים אפשריים אחרים לריח רע מהפה.

מניעה

בסופו של דבר, שמירה נאותה על היגיינת הפה מונעת חזרה של ריח רע מהפה. על-פי ההנחיות לשמירת השיניים של האיגוד הישראלי לרפואת שיניים לילדים מומלץ לצחצח שיניים לילדים החל מבקיעת השן הראשונה. עד גיל שבע או שמונה (עד שמתפתחת קואורדינציית עין-יד מספקת) מומלץ שההורים יצחצחו לילד את השיניים. כדי להרגיל את הילד לצחצח בעצמו אפשר לתת לו לצחצח בעצמו וההורה יעזור לו ו"ישלים" את הצחצוח. רק כאשר בטוחים שהילד מצליח לצחצח שיניים היטב בעצמו, ניתן להעביר לו את האחריות על הצחצוח. יש לצחצח לילדים שיניים לפחות פעמיים ביום, אחרי ארוחת הבוקר ולפני השינה, ולהשתמש במשחת שיניים לילדים. יש לצחצח שיניים גם אחרי אכילת ממתקים או מאכלים דביקים אחרים. יש לזכור להשתמש גם בחוט דנטלי. קח את הילד לרופא השיניים כל חצי שנה, או בתדירות אחרת, אם רופא השיניים המליץ על כך, כדי לזהות בהקדם בעיות בשמירה על היגיינת הפה ולטפל בהן.

להתכרבל עם ילדך הוא תענוג גדול, אז אל תתן לריח רע מהפה לחבל בתענוג הזה, או להרחיק מילדך את חבריו. עזור לו לשמור כראוי על היגיינת הפה, כדי שהריח הרע מהפה לא ינהל לו את החיים וגם כדי שתוכל לגלות אצלו בעיות שיניים רציניות בזמן. בעזרתך ובתמיכתך ילדך ישמור על הבל פה מתוק ורענן.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

ריח רע מהפה

הגדרה

ריח רע מהפה נגרם בדרך כלל כתוצאה מהתפרקות מזון. גורמים אחרים כוללים היגיינה דנטלית לקויה, יובש בפה, מחלות, זיהומים, שימוש בטבק ודיאטה קיצונית.

גורמים

רוב המקרים של ריח רע מהפה מתחילים בפה. ישנם גורמים אפשריים רבים שכוללים:

 • חלקיקי מזון ממזונות בעלי ריח חזק במיוחד כגון שום או בצל
 • עישון
 • זיהומים בדרכי הנשימה
 • Acid Reflux
 • רפלוקס חומצי
 • היגיינת פה לקויה

ריח רע מהפה גורם לכם לאי נעימות?

ריח רע מהפה עלול לגרום לכם ולסובבים אתכם לאי נעימות, אך למרבה המזל זוהי בעיה שקל לטפל בה. נסו את אחד ממוצרי ריענון הנשימה שלנו.