חך שסוע והשיניים של ילדכם

כיצד משפיע חך שסוע על בריאות הפה של ילדכם? מה תוכלו לעשות כדי לדאוג לחיוך שלו? מום מולד זה יכול להוות בעיה, אך בעזרת צוות מומחים וביניהם רופא שיניים, חיוכו של ילדכם יהיה בריא ויפה.

מהו שסע?

שסעים הם מומים מולדים שכיחים. על פי המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן, מדי שנה נולדים בארה"ב כ-2,651 תינוקות עם שסע בתקרת הפה (חך). חלק מהתינוקות נולדים עם שסע בשפה, שאינו חמור כמו שסע בחך ואחרים נולדים עם שסע הן בשפה והן בחך.

מום זה עלול להתפתח בשבועות הראשונים של ההיריון אם הרקמה היוצרת את החך (תקרת הפה) או את השפה אינה מתאחה כראוי. במקרה כזה התינוק נולד עם פתח בין תקרת הפה לרצפת האף או עם חריץ בשפה.

על אף שהגורם אינו ברור עדיין, המרכז לבקרת מחלות דיווח על גורמים מסוימים שעלולים להגדיל את הסיכון. נשים שמעשנות בזמן ההיריון ונשים שאובחנו כסוכרתיות לפני שהרו מצויות בסיכון גבוה יותר ללדת ילד עם שסע בחך או בשפה. גורמים משפיעים נוספים הם תזונת האם, שימוש בתרופות וכן גורמים סביבתיים. מום זה עובר בתורשה.

כיצד מושפעות השיניים?

על פי הקרן לחך שסוע, המום עלול להוביל לבעיות דנטליות המשפיעות על השיניים הן בינקות והן בבגרות. יכולה להיווצר בעיה במנח, בגודל, בצורה ובמספר השיניים. אך עם טיפול שיניים טוב, גם לילדים שנולדים עם מום זה יכול להיות חיוך בריא.

אחד הדברים הראשונים שהורים יכולים לעשות הוא לקבוע ביקור מוקדם במרפאת השיניים. התייעצו עם רופא השיניים של ילדכם מתי לקבוע את אותו ביקור ראשון. במקרה של שסע, ייתכן שתתבקשו להביא את ילדכם לבדיקה הרבה לפני יום הולדתו הראשון. ביקור מוקדם חיוני לצורך זיהוי בעיות פוטנציאליות ולמעקב אחר בריאות הפה של ילדכם.

הרגלים טובים של שמירה על השיניים יכולים גם הם לעזור להבטיח שיניים בריאות בעתיד. התחילו לצחצח את שיניי ילדכם בשלב מוקדם וודאו שהתזונה שלו מכילה מזונות עשירים בחומרים מזינים. רופא השיניים של ילדכם יוכל לשוחח אתכם על הדרכים הטובות ביותר לשמירה על שיני החלב הראשונות, לרבות טכניקת הצחצוח, שימוש בפלואוריד ותזונה נכונה.

חך שסוע הוא מום שכיח שניתן לטיפול. אפשר להשתמש בשילוב של ניתוחים והתקנים שנועדו לטפל בבעיות קוסמטיות ובריאותיות הקשורות בשסעים. כהורים, ישנם דברים רבים שתוכלו לעשות למען חיוכו של ילדכם, כגון להקפיד שימצא במעקב אצל רופא שיניים ומומחים אחרים החל מגיל צעיר מאוד, להקפיד על הרגליים טובים של שמירה על בריאות הפה ולוודא שילדכם מקבל אוכל מזין.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

שפה/חך שסועים

הגדרה

שפה וחך שסועים הם מומים מולדים הנגרמים עקב התפתחות לא תקינה של השפה או הפה של התינוק במהלך ההיריון. שפה שסועה היא שפה עליונה חצויה. היא נוצרת כאשר רקמות השפה אינן מתחברות זו לזו. חך שסוע נוצר כאשר הרקמות היוצרות את תקרת הפה אינן מתחברות זו לזו.

השלכות של שפה שסועה על בריאות הפה

פגיעה בבריאות הפה, כתוצאה משפה או חך שסועים, עלולה להשפיע על שיני החלב ועל השיניים הבוגרות גם יחד, לרבות מיקום השיניים, גודלן, צורתן ומספרן. שסעים עשויים להופיע בין הניב לבין השיניים החותכות הצדדיות.