מהו הפלאק?

פלאק הוא רובד דביק וחסר צבע של חיידקים וסוכרים הנוצר ללא הרף על השיניים. הפלאק הוא הגורם המרכזי לחורים בשיניים ומחלת חניכיים, והוא יכול להתקשות ולהפוך לאבן שן אם לא מסירים אותו מדי יום.

כיצד אוכל לדעת אם יש לי פלאק ?

כל אדם מפתח פלאק משום שהחיידקים נוצרים בפה ללא הרף. כדי להתפתח משתמשים חיידקים אלה ברכיבים הקיימים בתזונה שלנו וברוק. הפלאק גורם לחורים בשיניים כאשר החומצות שבפלאק תוקפות את השיניים לאחר שאנו אוכלים. בעקבות מתקפות חומציות חוזרות ונשנות עלול אמייל השן להתפרק, מה שעשוי להוביל להיווצרותו של חור בשן. בנוסף, במידה ולא מסלקים את הפלאק הוא עלול להוביל לגירוי בחניכיים שסביב השיניים, לדלקת חניכיים (חניכיים אדומות , נפוחות ומדממות), מחלת חניכיים ואובדן שיניים.

כיצד אוכל למנוע הצטברות פלאק?

קל למנוע הצטברות פלאק על ידי שמירה על היגיינת פה נאותה. הקפידו לנקוט את הפעולות הבאות:

  • צחצחו שיניים ביסודיות לפחות פעמיים ביום כדי להסיר פלאק ממשטחי השיניים. נקו באמצעות חוט דנטלי מדי יום לשם סילוק הפלאק מבין השיניים ומתחת לקו החניכיים, מקומות שייתכן שמברשת השיניים לא מגיעה אליהם.
  • הגבילו את צריכתם של מאכלים עתירי סוכר או עמילן, בעיקר חטיפים צמיגיים ודביקים.
  • בקרו אצל רופא השיניים באופן סדיר לצורך ניקוי שיניים מקצועי ובדיקה כללית.
Scaling

בטיפול הקצעת שורשים מסירים פלאק ואבן שן מכותרת השן ומשורש השן.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

עצרו את התפתחות הפלאק כבר כשהוא מופיע

פלאק הינו חיידקים דביקים הנצמדים לשיניים. אם לא מסירים את הפלאק באמצעות צחצוח וניקוי בחוט דנטלי הוא הופך לאבן שן. נסו את אחת ממשחות השיניים שלנו כדי למנוע הצטברות פלאק ואבן שן.