חניכיים רגישות לעומת שיניים רגישות

חניכיים רגישות לעומת שיניים רגישות

החניכיים והשיניים הם שני אלמנטים חשובים בפה. פעמים רבות אנו מתייחסים לתפקודם כמובן מאליו, והכל טוב עד שמשהו מתחיל לכאוב. בין אם מדובר בחניכיים רגישות או בשיניים רגישות, שניהם עלולים להיות מקור לאי-נוחות ניכרת. לפניך ההבדלים בין שני המצבים וכמה עצות שיעזרו לך לשכך את הכאב:

חניכיים רגישות

המונח "חניכיים רגישות" מתאר את הבעיה בדיוק רב – החניכיים רגישות ומציקות. אם אינך בטוח אם אכן מדובר בחניכיים רגישות, בדוק אם יש לך סימנים נוספים. רגישות בחניכיים עשויה לנבוע מדלקת חניכיים, השלב הראשוני של מחלת חניכיים. רגישות בחניכיים היא חלק מהסימנים של דלקת חניכיים. סימנים נוספים הם חניכיים נפוחות אדומות ובוהקות, דימום בעת נגיסה בתפוח או בעת צחצוח שיניים, וריח רע מהפה. אם יש לך סימן מהסימנים הנוספים, ייתכן שיש לך דלקת חניכיים. כאשר דלקת חניכיים מתקדמת ומגיעה למצב של מחלת חניכיים, עלולה להופיע גם נסיגת חניכיים.

מצב שבו החניכיים רגישות כתוצאה מדלקת חניכיים או מחלת חניכיים נגרם בדרך כלל מהיגיינת פה לקויה. המקור העיקרי לרגישות זו הוא רובד השן (פלאק) אשר מצטבר לאורך קו החניכיים. אם לא מסלקים אותו הבעיה מחמירה ומגיעה לכדי מחלת חניכיים. גורמים נוספים לחניכיים רגישות הם סוכרת, שימוש בטבק, סדקים בשיניים ואף היריון.

שיניים רגישות

לשיניים רגישות יש כמה תסמינים שכיחים משלהן: רתיעה בעת צחצוח שן מסוימת או שימוש בחוט דנטלי במקום מסוים, כאב שיניים כתגובה לקור, ולפעמים גם הופעה של אי-נוחות או כאב כתגובה לחום, לחמוץ או למתוק.

על-פי ההסתדרות לרפואת שיניים בישראל לשיניים רגישות יש מספר גורמים: הסיבה העיקרית היא חשיפה של שנהב השן (הדנטין) בגלל נסיגת חניכיים, דלקת חניכיים, צחצוח אגרסיבי ועוד. גורמים נוספים הם חורים וסדקים בשיניים וסתימות רופפות או שבורות. בין הגורמים ניתן למצוא גם הרגלים מזיקים, דוגמת חריקת שיניים, הידוק שיניים ולעיסת חפצים קשים או החזקתם בפה.

טיפול ומניעה

שיניים וחניכיים רגישות עשויות להצביע על מצבים בעייתיים מאוד בפה. עם זאת, ניתן לטפל בהן ולמנוע אותן. הדרך הטובה ביותר למנוע חניכיים רגישות, שיניים רגישות וכל בעיה הנובעת מאחת מהן, היא לשמור כראוי על היגיינת הפה. הצעד הבסיסי והראשון הוא לצחצח שיניים במשחת שיניים המגנה מפני רובד החיידקים למשך 12 שעות ועוזרת למנוע הצטברות של רובד השן ודלקת חניכיים, העלולות לגרום לחניכיים רגישות. כדי לשמור על בריאות החניכיים חשוב גם שתשתמש בקביעות בחוט דנטלי ותשמור על תזונה נאותה.

בשיניים רגישות ניתן לטפל במשחת שיניים לשיניים רגישות ובג'ל פלואוריד. אפשרויות נוספות כוללות ציפוי שיניים, השתלת חניכיים וטיפול שורש, בהתאם להמלצות רופא השיניים. וכמו תמיד, אל תיתן לבעיה להימשך זמן רב, פנה בהקדם לבדיקה אצל רופא השיניים.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

רגישות בשיניים

הגדרה

רגישות בשיניים, הידועה גם כרגישות יתר של הדנטין, נוצרת בשן עצמה או במשטחים חשופים של השורש. הדבר מתרחש כתוצאה מהידלדלות שכבת האמייל המגנה על השן, או כתוצאה מנסיגת חניכיים החושפת את הדנטין, השכבה שמתחת לאמייל. נסיגת החניכיים מצמצמת את יכולתם של האמייל והחניכים להגן על השן ועל השורש. 57% מאוכלוסיה סובלים מרגישות בפה.

סימנים ותסמינים

אם מאכלים, משקאות חמים, קרים, מתוקים או חומציים מאוד או נשימה באוויר קר גורמים לרגישות או לכאב באחת השיניים או בכולן, יתכן שיש לכם שיניים רגישות. רגישות בשיניים עשויה לחלוף ולהופיע שוב במשך הזמן.

האם רגישות בשיניים פוגעת בסגנון החיים שלכם?

רגישות בשיניים עלולה להפוך את האכילה והשתייה לחוויה מכאיבה. נסו את אחד מהמוצרים שלנו המיועדים להקלה על שיניים רגישות. שימוש ממושך במוצרים אלו ימנע תופעות כאלו בעתיד.