שיניים רגישות לקור

איש אוכל גלידה וחווה רגישות לקור בשיניים

שיניים רגישות לקור היא בעיה נפוצה מאוד. על פי כתב העת International Dental Journal, כמעט 57 אחוז מהמבוגרים בגילאי 20 עד 50 מדווחים על שיניים רגישות. החדשות הטובות הן שמצבים מסוג זה ניתנים לריפוי בקלות, ולסובלים ישנן כעת אפשרויות נוספות להקל על שיניהם הרגישות. למרות שרבים מוצאים הקלה באמצעות שימוש במשחת שיניים מיוחדת, לעיתים יש צורך בטיפול שיניים.

גורמים לרגישות בשיניים

על פי נתוני אתר Mouth Healthy של איגוד רופאי השיניים האמריקאי (ADA), רגישות לשיניים יכולה להיגרם על ידי מספר גורמים. מירב הרגישות לקור מתרחשת בצוואר השן או בקו החניכיים או בסמוך להם. לעתים קרובות החלק בשן שהופך להיות רגיש הוא הדנטין שנחשף בגלל התבלות שכבות המגן החיצוניות שם השן הבנויות מאמייל וצמנטום. עם זאת, רגישות עשויה להיגרם גם מחור בשן, סתימה שנפלה או התרופפה או משטח שורש חשוף. רוב הסובלים מרגישות נכללים בקטגוריה האחרונה.

כיצד נחשפים שורשים

השיניים שלנו מכוסות בשכבת אמייל, שעל פי ה-BBC מסווג כחומר הקשה ביותר בגוף. משטח אמייל זה מכסה את חלק השן שמעל קו החניכיים; עם זאת, השורש, שאינו מצוייד בשכבת מגן קשה זו של אמייל, יכול להיחשף מסיבות שונות. השורש מכוסה בצמנטום, ומתחת לשכבה זו נמצא דנטין. נקבוביות מיקרוסקופיות בשן מעבירות את הטמפרטורה של המזונות שאנו אוכלים ישר לתאי העצב של השן. לפתע, עשויות השיניים להיות רגישות לקור. מה גורם לחשיפת השורש? ארגון ה-ADA מציין את הגורמים הבאים:

 

  • צחצוח שיניים לא נכון
  • קפיצת או חריקת שיניים
  • שחיקה כתוצאה מחומצה, וכן
  • טיפול אורתודונטי

סוגי טיפול

בחירת הטיפול הטוב ביותר תלויה בחומרת הרגישות, וכן באלמנטים אחרים. רופא השיניים או השיננית יעריכו את מצב השיניים ויציעו אפשרויות טיפול המתאימות למצבכם. טיפולים אלו, בין אם נועדו לשימוש בבית או בכיסא הטיפולים, עשויים לכלול אחד מהבאים או שילוב של כמה מהם:

  • שחת שיניים המיועדת לשיניים רגישות
  • טיפולי פלואוריד במרפאה או בבית
  • שינויים תזונתיים
  • שימוש בכתרים או סתימות לכיסוי האזור החשוף
  • השתלת חניכיים לכיסוי החניכיים הנסוגים
  • טיפול שורש

פלואוריד הוא כלי נוסף להקלה על שיניים רגישות. ניתן לצרוך אותו בדרכים שונות, ממשחה או לכה הניתנות באמצעות מרשם רופא ועד לשטיפות ללא מרשם. הפלואוריד פועל על ידי חיזוק האמייל והדנטין ובכך מפחית את הרגישות. יש לשלב את טיפולי הפלואוריד הפחות פולשניים עם משטר נכון של טיפול ביתי הכולל צחצוח שיניים נאות בעזרת מברשת שיניים בעלת זיפים רכים. תזונה נכונה חשובה גם היא, מכיוון שתזונה עתירת מאכלים ומשקאות חומציים עשויה לתרום לרגישות או להחמירה.

טיפול יסודי יותר כולל טיפולי שיניים המשחזרים ומגנים על השורש החשוף או על מבנה השן החסר. רופא השיניים ימליץ על הטיפול הטוב ביותר, ויתכן שיכלול הפניות למומחי שיניים אחרים.

שיניים רגישות לקור וסוגי אוכל אחרים מהוות בעיה נפוצה מאוד. הדבר יכול לגרום לפחד מטיפולי שיניים ובחירות תזונה לא נכונות, ולגרום לרבים לסבול שלא לצורך. למרבה המזל, בעזרת מחקרים חדשים, תרופות מרשם ותכשירים ללא מרשם, ניתן להקל באופן מיידי על הרגישות. השלב הראשון הוא לקבוע פגישה עם מומחה שיניים מקצועי, שיש לו את הידע והכלים להעריך את המצב ולטפל בו בהתאמה אישית. צמצום או ביטול הרגישות בשיניים ישפיע לטובה על בריאות הפה והבריאות הכללית.

על המחברת: דונה רונסוויל, RDH, BS, היא שיננית במרפאה פרטית מזה 31 שנה. היא השתמשה בניסיונה במניעת בעיות שיניים ובחשיבות האכילה הבריאה לחינוך ילדים בבתי ספר מקומיים בעיר הולדתה פלמינגטון, ניו ג'רזי. דונה מעורבת בהתלהבות גם בנושא בקרת זיהום ובטיחות לעובדי שיניים במרפאות, ומספקת הכשרה שנתית לעמיתיה במשרד. דונה, פעילה כמנהיגה בארגון צופי הבנות ובפעילות לילדים בכנסיה, משתמשת בכישורי התקשורת והמנהיגות שלה כדי להניע אנשים צעירים בקהילה שלה. היא כותבת בקולגייט מאז 2013.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

רגישות בשיניים

הגדרה

רגישות בשיניים, הידועה גם כרגישות יתר של הדנטין, נוצרת בשן עצמה או במשטחים חשופים של השורש. הדבר מתרחש כתוצאה מהידלדלות שכבת האמייל המגנה על השן, או כתוצאה מנסיגת חניכיים החושפת את הדנטין, השכבה שמתחת לאמייל. נסיגת החניכיים מצמצמת את יכולתם של האמייל והחניכים להגן על השן ועל השורש. 57% מאוכלוסיה סובלים מרגישות בפה.

סימנים ותסמינים

אם מאכלים, משקאות חמים, קרים, מתוקים או חומציים מאוד או נשימה באוויר קר גורמים לרגישות או לכאב באחת השיניים או בכולן, יתכן שיש לכם שיניים רגישות. רגישות בשיניים עשויה לחלוף ולהופיע שוב במשך הזמן.

האם רגישות בשיניים פוגעת בסגנון החיים שלכם?

רגישות בשיניים עלולה להפוך את האכילה והשתייה לחוויה מכאיבה. נסו את אחד מהמוצרים שלנו המיועדים להקלה על שיניים רגישות. שימוש ממושך במוצרים אלו ימנע תופעות כאלו בעתיד.