מה גורם לרגישות בשיניים?

 מה גורם לרגישות בשיניים?

ישנם אנשים הסובלים מרגישות בשיניים. במקרים רבים נגרמת רגישות זו כתוצאה מאכילה או שתייה של מזון או משקה חם, קר, מתוק או חומצי. בתנאים רגילים, הדנטין של השן (השכבה שעוטפת את העצב) מכוסה על ידי האמייל בכותרת השן, ועל ידי החניכיים שסביב השן. במשך הזמן הופך כיסוי האמייל לדק יותר, וכך גם פוחתת הגנתו. כמו כן החניכיים עלולות לסגת במשך הזמן, ולחשוף את הדנטין במשטח השורש שנמצא תחתיהן.

הדנטין מכיל מספר גדול של נקבוביות או צינורות המגיעים מהחלק החיצוני של השן ועד לעצב שבמרכז. כאשר נחשף הדנטין, עלולים צינורות אלה להיות מגורים על ידי שינויי טמפרטורה או מזונות מסוימים. האיור כאן מתאר כיצד נראים צינורות הדנטין תחת עדשת המיקרוסקופ:

למה זה קורה ?

חשיפת הדנטין עלולה להתפתח בשל מספר גורמים. חלק מהסיבות השכיחות יותר הן:

 • נסיגת חניכיים בשל גיל מתקדם או עקב צחצוח שיניים לא נכון

 • משקאות חומציים (כגון משקאות תוססים) הגורמים לשחיקת האמייל ולחשיפת הדנטין

 • חריקת שיניים – למעשה פעולה זו עלולה לגרום לרגישות ברוב השיניים או בכולן

 • צחצוח שיניים במשחה בעלת פעולת שחיקה חזקה, צחצוח לא נכון ו/או צחצוח יותר משלוש פעמים ביום עלולים לגרום לאיבוד אמייל

 • מחלת חניכיים, העלולה לגרום לנסיגת חניכיים

 • שן שבורה או סדוקה עלולה לחשוף את הדנטין.

בנוסף, טיפולי שיניים מסוימים עלולים לעורר רגישות בשיניים. טיפולים כמו הלבנת שיניים, ניקוי שיניים מקצועי, התקנת גשר ליישור שיניים או הכנסת סתימה ידועים כגורמים לרגישות בזמן הטיפול או לאחריו.

מה אוכל לעשות בעניין?

הצעד הראשון בניסיון לפתור את הבעיה הוא לברר מה גורם לה – מומחה שיניים יכול לסייע לכם בכך. אם הרגישות מתעוררת עקב דנטין חשוף, ישנם מספר צעדים שתוכלו לנקוט, וכך גם מומחה השיניים שמטפל בכם, במטרה לסייע בהקלת הרגישות. צעדים אלה עשויים לכלול:

שימוש במברשת שיניים בעלת זיפים רכים מאוד

 • צחצוח שיניים בצורה נכונה כדי למנוע שחיקה של האמייל ונסיגת חניכיים
 • שימוש במשחת שיניים יעודית המסייעת בהפחתת רגישות
 • מומחה השיניים יכול:
 • למרוח ציפוי פלואוריד על האזורים הרגישים על מנת לסייע בחיזוק השן
 • לתת לכם מרשם עבור משחת שיניים עשירה בפלואוריד לשימוש יומיומי
 • להרכיב לכם שחזור דנטלי על מנת להשלים את האזורים שאיבדו אמייל.

בסופו של דבר, בין אם אתם זקוקים לטיפול במרפאת השיניים ובין אם למוצרים ללא מרשם רופא, הצעד החשוב ביותר הוא להיבדק אצל מומחה השיניים שלכם כדי שהוא יקבע את הגורם לרגישות בשיניים ויסייע לכם למצוא פתרון יעיל.
11/15/2010

 

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

רגישות בשיניים

הגדרה

רגישות בשיניים, הידועה גם כרגישות יתר של הדנטין, נוצרת בשן עצמה או במשטחים חשופים של השורש. הדבר מתרחש כתוצאה מהידלדלות שכבת האמייל המגנה על השן, או כתוצאה מנסיגת חניכיים החושפת את הדנטין, השכבה שמתחת לאמייל. נסיגת החניכיים מצמצמת את יכולתם של האמייל והחניכים להגן על השן ועל השורש. 57% מאוכלוסיה סובלים מרגישות בפה.

סימנים ותסמינים

אם מאכלים, משקאות חמים, קרים, מתוקים או חומציים מאוד או נשימה באוויר קר גורמים לרגישות או לכאב באחת השיניים או בכולן, יתכן שיש לכם שיניים רגישות. רגישות בשיניים עשויה לחלוף ולהופיע שוב במשך הזמן.

האם רגישות בשיניים פוגעת בסגנון החיים שלכם?

רגישות בשיניים עלולה להפוך את האכילה והשתייה לחוויה מכאיבה. נסו את אחד מהמוצרים שלנו המיועדים להקלה על שיניים רגישות. שימוש ממושך במוצרים אלו ימנע תופעות כאלו בעתיד.