איך אדע שיש לי שן בינה כלואה?

שן בינה כלואה

מבין 32 השיניים שיש לנו, האחרונות לבקוע הן ארבע שיני הבינה. על-פי פורטל הרפואה אינפומד, שיניים אלה בוקעות אחרונות בתום גיל ההתבגרות, בדרך כלל בין גיל 17 לגיל 25. שן בינה שאין לה מספיק מקום לבקוע במקומה הרגיל נחשבת לשן כלואה. במהלך ניסיונות הבקיעה השן עלולה להסתובב, לנטות על צידה, או לזוז הלאה ממקומה הרגיל.

יש מספר דרגות כליאה של שן בינה, בהתאם למיקומה של השן בלסת. כליאה ברקמה הרכה היא מצב שבו כותרת השן בקעה דרך העצם אך היא עדיין מכוסה חלקית בחניכיים. כאשר השן בקעה חלקית אך חלק מהשן נותר שקוע בעצם הלסת, מדובר בכליאה חלקית בעצם. כליאה מלאה בעצם מתארת מצב שבו השן נמצאת כולה בתוך עצם הלסת.

לפעמים אין כל רמז להימצאותה של שן בינה כלואה, וייתכן שיש לך שן כלואה ואינך מודע לכך. כאשר מופיעים תסמינים, הם בדרך כלל נובעים מזיהום בחניכיים בסביבת השן או מנפיחות באזור. בין התסמינים ניתן למנות כאב, חניכיים נפוחות ומדממות, נפיחות בלסת, ריח רע מהפה, כאבי ראש או לסת, וטעם רע בזמן האכילה. חלק מהאנשים חשים נוקשות בלסת או שמופיעה אצלם נפיחות בבלוטות הלימפה הצוואריות.

אם מופיע אצלך אחד מהתסמינים של שן בינה כלואה, גש לבדיקה אצל רופא השיניים. שן בינה כלואה בלתי מטופלת עלולה לגרום למחלת חניכיים ולעששת. גם שיניים אחרות עלולות להינזק, לרבות זיהום וצפיפות יתר של השיניים. לעתים נדירות שן בינה כלואה עלולה לגרום לציסטות ולגידולים.

בביקורת שנתית אצל רופא השיניים וצילומי רנטגן ניתן לגלות שן בינה כלואה בשלב מוקדם, עוד לפני שמופיעים תסמינים. לרוב הטיפול שיציע רופא השיניים הוא ניתוח לעקירת שן הבינה הכלואה.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

למה לצפות בעת עקירת שיני בינה

אם שן הבינה כלואה ונעוצה בתוך העצם, כירורג הפה והלסת עושה חתך בחניכיים ועוקר את השן בחלקים, כדי להקטין ככל הניתן את כמות העצם שצריך להסיר.

תופעות נפוצות לאחר הניתוח הן נפיחות ורגישות בפנים ובצוואר וכן שטפי דם מקומיים. שקיות קרח ומשככי כאבים, שנרשמו על ידי רופא השיניים או כירורג הפה והלסת, יסייעו להקלת הכאב.

האם אתם מקפידים לשמור על היגיינת פה נאותה לאחר ניתוח?

אם שיני הבינה נעקרו לאחרונה, חשוב לשמור על היגיינת הפה גם לאחר ההחלמה. נסו את אחד מהמוצרים שלנו נגד חיידקים כדי לשמור על בריאות הפה.