שיני בינה: מתי יודעים שהגיע הזמן לעקור אותן?

Overview of dental caries prevention man at the dentist's chair during a dental procedure

האם מאז שבגרת צמחה לך שן? סביר להניח שהשן צמחה בחלק האחורי של הפה, ובאותו מקום הייתה לך נפיחות שגרמה אותה שן שניסתה לבקוע. מדובר בתסמין ידוע של שיני בינה, שהן ארבע השיניים הטוחנות הבוקעות אחרונות אצל מבוגרים.

למבוגרים יש בדרך כלל טוחנת שלישית, ששמה המוכר יותר הוא "שן בינה", הבוקעת אחרי גיל 18 שנים. קיימות מספר בעיות העלולות להוביל לעקירה של שן בינה. שיני בינה כלואות גורמות לעתים קרובות אי-נוחות רבה, ובסופו של דבר פוגעות גם בבריאות הפה.

בעיות שכיחות

הבעיות השכיחות כוללות:

  • הצטברות שאריות מזון באזור השן

  • צורך ביישור שיניים

  • נזק לשן סמוכה
  • דלקת חניכיים המתבטאת בנפיחות, כאבים ואודם

  • ציסטות בסמוך לשן הכלואה


התפתחות של עששת.

סיבות לעקירה

לרוע המזל, אצל לא מעט אנשים שיני הבינה גורמות לבעיות. לפעמים אין להם די מקום לבקוע, והן נותרות כלואות. במקום שהשן תבקע ישירות כלפי מעלה, היא שוכבת על צדה ולוחצת על השן הסמוכה לה. מצב זה עלול לגרום לצפיפות, למנשך לקוי ולעוד מספר בעיות.

שן בינה שבקעה חלקית עלולה גם לגרום לפריקורוניטיס, שהוא מצב שבו שאריות מזון ופסולת נכלאים ברווח שבין השן הכלואה לחניכיים, וכתוצאה מכך החיידקים מתרבים ונוצר זיהום. יתרה מכך, למי שעבר יישור שיניים יש עוד פחות מקום לשיני הבינה, וזו עוד בעייה שגורמת לצורך לעקור את שיני הבינה.

קבלת החלטה

אם השיניים אינן גורמות לבעיות, אפשר להשאירן במקומן. אך אם יש שן בינה בעייתית, עדיף לעקור אותה. הקפד להגיע לביקורת אצל רופא השיניים כדי שכאשר שיני הבינה יחלו לבקוע, הוא יוכל להחליט אם להשאירן או אם עדיף לעקור אותן. רופא השיניים יבצע צילום רנטגן כדי לראות כיצד מתקדמת בקיעת השיניים ואם הן עלולות לגרום לבעיות בעתיד.

אם התסמינים שגורמת שן הבינה מלמדים על כך שאתה זקוק לעקירה, יבצע את הטיפול רופא שיניים או מומחה פה ולסתות. הטיפול מבוצע בהרדמה מקומית או אף כללית, תלוי במידת המורכבות של ההליך. רופאי השיניים ממליצים בדרך כלל לעקור את שיני הבינה בגיל צעיר, מכיוון שבגיל זה השורשים עדיין אינם מפותחים עד הסוף, והעקירה קלה יותר. אחרי העקירה העדרן של ארבע שיני הבינה אינו מפריע ליכולת לנשוך, ללעוס ולדבר כראוי.

כדי לשמור על פה בריא עליך לקיים שגרה יומיומית של שמירה על היגיינת הפה. מומלץ לצחצח שיניים פעמיים ביום במשחת שיניים המכילה פלואוריד, ולהשתמש מדי יום בחוט דנטלי כדי לסלק את רובד השן ושאריות מזון, אשר במקרה ששן הבינה אינה בוקעת כראוי עלולים ליצור תנאים להיווצרות מחלת חניכיים או פריקורוניטיס. זכור ששמירה על שגרה הכוללת ניקוי שיניים אצל השיננית וביקורת אצל רופא השיניים, בשילוב עם שמירה על היגיינת הפה, חיונית לא רק לבריאות הפה, אלא גם למצב בריאותך הכללי.

על המחברת: דיאנה טוסוני-אוניל היא שיננית מוסמכת בניו יורק ובניו ג'רסי שבארה"ב, ובעלת ניסיון קליני של 25 שנים בתחום השיננות. היא עבדה במשך 15 שנים עם רופאי השיניים של קבוצת הפוטבול הניו יורק ג'יאנטס, קבוצת הכדורסל ברוקלין נטס וקבוצת ההוקי ניו ג'רסי דבילס. דיאנה היא גם מאמנת כושר אישית ומאמנת כושר קבוצתית בעלת הסמכה מטעם ארגון ACE. כבר יותר משני עשורים שהיא עוסקת בתחומים שהיא אוהבת: הטיפול בשיניים והכושר האישי. נוסף על כך היא גם כותבת עצמאית המתמחה בתחום הטיפול בבריאות הפה. היא אוהבת טיולים, גינון, עיצוב ואימוני כושר. דיאנה מתגוררת כיום עם שני ילדיה בסמוך למנהטן שבניו יורק.

על המחברת: דיאנה טוסוני-אוניל היא שיננית מוסמכת בניו יורק ובניו ג'רסי זבארה"ב, ובעלת ניסיון קליני של 25 שנים בתחום השיננות. היא עבדה במשך 15 שנים עם רופאי השיניים של קבוצת הפוטבול הניו יורק ג'יאנטס, קבוצת הכדורסל ברוקלין נטס וקבוצת ההוקי ניו ג'רסי דבילס. דיאנה היא גם מאמנת כושר אישית ומאמנת כושר קבוצתית בעלת הסמכה מטעם ארגון ACE. כבר יותר משני עשורים שהיא עוסקת בתחומים שהיא אוהבת: הטיפול בשיניים והכושר האישי. נוסף על כך היא גם כותבת עצמאית המתמחה בתחום הטיפול בבריאות הפה. היא אוהבת טיולים, גינון, עיצוב ואימוני כושר. דיאנה מתגוררת כיום עם שני ילדיה בסמוך למנהטן שבניו יורק.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

למה לצפות בעת עקירת שיני בינה

אם שן הבינה כלואה ונעוצה בתוך העצם, כירורג הפה והלסת עושה חתך בחניכיים ועוקר את השן בחלקים, כדי להקטין ככל הניתן את כמות העצם שצריך להסיר.

תופעות נפוצות לאחר הניתוח הן נפיחות ורגישות בפנים ובצוואר וכן שטפי דם מקומיים. שקיות קרח ומשככי כאבים, שנרשמו על ידי רופא השיניים או כירורג הפה והלסת, יסייעו להקלת הכאב.

האם אתם מקפידים לשמור על היגיינת פה נאותה לאחר ניתוח?

אם שיני הבינה נעקרו לאחרונה, חשוב לשמור על היגיינת הפה גם לאחר ההחלמה. נסו את אחד מהמוצרים שלנו נגד חיידקים כדי לשמור על בריאות הפה.