מה ניתן לעשות במקרה של שיניים חסרות?

אם חלק מהשיניים הקבועות שלכם חסרות, תופתעו לשמוע שאתם בחברה טובה. למעשה, על פי נתוני איגוד רופאי השיניים האמריקאי (ADA), לאדם בוגר ממוצע בגילאים 20- 64 יש לפחות שלוש שיניים עם עששת או חסרות. בין אם השיניים אבדו חסרות כתוצאה מתאונה או נעקרו כחלק מטיפול, שיניים חלופיות ישפרו לא רק את ההופעה החיצונית, אלא גם את הלעיסה והדיבור. להלן כמה מהאפשרויות של שיניים חלופיות.

שתלים דנטליים
מכיוון ששתלים דנטליים מושתלים בניתוח, הם יכולים לספק פתרון חזק וארוך טווח כשיניים חלופיות. תהליך בניית שתל דנטלי כולל שלושה שלבים שמתבצעים במשך כמה חודשים. למרות פרק זמן ארוך זה, רבים בוחרים בשתלים דנטליים משום שהם דומים לשיניים טבעיות ומחזיקים מעמד שנים רבות ואף כמה עשרות שנים.

גשרים
קיימים כמה סוגים של גשרים דנטליים, שהם התקנים משמשים למילוי מרווח שנוצר עקב חוסר של שן אחת או מספר שיניים. בשונה משתלים דנטליים, שאינם משפיעים בדרך כלל על השיניים שמסביבם, לרוב מחוברים הגשרים לשיניים הסמוכות להם לצורך תמיכה. אם חסרות לכם יותר מכמהמספר שיניים בודדות, ייתכן שרופא השיניים ימליץ על שיניים תותבות, שהם התקן המורכב מממספר שיניים מלאכותיות שניתן להוציא מהפה. תותבת שלמה מחקה את המראה ואת התפקוד של מערכת שיניים מלאה, בעוד שתותבת חלקית מותקנת על שיניים שנותרו בפה. לפעמים לוקח זמן מה להתרגל לשיניים תותבות, אך לאחר תקופת ההסתגלות הן יוצרות תחושה נוחה וטבעית.

שיניים תותבות
אם חסרות לכם יותר מכמהמספר שיניים בודדות, ייתכן שרופא השיניים ימליץ על שיניים תותבות, שהם מתקן המורכב ממספר שיניים מלאכותיות שניתן להוציא מהפה. תותבת שלמה מחקה את המראה ואת התפקוד של מערכת שיניים מלאה, בעוד שתותבת חלקית מותקנת על שיניים שנותרו בפה. לפעמים לוקח זמן מה להתרגל לשיניים התותבות, אך לאחר תקופת ההסתגלות הן יוצרות תחושה נוחה וטבעית.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

עצות חשובות לטיפול בשיניים תותבות

     

  • אל תניחו לשיניים התותבות להתייבש – כאשר אינכם משתמשים בהן, השרו אותן בתמיסת ניקוי המיועדת לשיניים תותבות או במים. לעולם אל תשתמשו במים חמים, שעלולים לגרום לעיוות צורתן של השיניים התותבות.
  • צחצחו את השיניים התותבות – צחצוח השיניים התותבות מדי יום חשוב להסרת שאריות אוכל ופלאק ומונע היווצרות כתמים.
  • שמרו על בריאות הפה  – צחצחו את החניכיים, הלשון והחך מידי בוקר במברשת שיניים בעלת זיפים רכים לפני הכנסת השיניים התותבות לפה. פעולה זו ממריצה את זרימת הדם ברקמות ומסייעת להסרת פלאק.
  • פנו לרופא השיניים  – אם השיניים התותבות נשברות, נסדקות או מתנדנדות. אל תנסו לתקן אותן בעצמכם. אתם עלולים לגרום לנזק שאינו ניתן לתיקון.

שמרו על תקינות השיניים התותבות שלכם

הקפידו לשמור על היגיינת הפה; השתמשו באחת ממשחות השיניים שלנו כדי לשמור על תקינותן של השיניים התותבות.