ניתוח השתלת שיניים

שתלי שיניים

שתלי שיניים (נקראים גם שתלים דנטליים) הם שיניים מלאכותיות המושתלות בלסת. לעתים קרובות משתמשים בהם אצל מבוגרים שאיבדו שיניים עם הגיל. רוב שתלי השיניים נראים ומתפקדים כמו שיניים אמיתיות, וההרגשה איתם היא כמו עם שיניים אמיתיות. הם הדבר הקרוב ביותר לשיניים טבעיות ובריאות. מעבר לכך ששתלי שיניים עוזרים לשמור על האסתטיקה של הפה, הם מונעים תזוזה של שיניים אחרות ממקומן הרגיל לתנוחה לא טבעית ומכאיבה, ושומרים על המבנה הכולל של הפה.

שתל שן עשוי ממוט מתכת (בורג) שעליו מורכבת שן מלאכותית. השתל מותקן בתוך עצם הלסת כדי לשמור על המבנה של שאר השיניים ולמנוע פגיעה בתפקודי הלעיסה והנשיכה.

בניתוח השתלת שן מחדירים בורג מתכת לתוך האזור שבו היה השורש הטבעי של השן החסרה, ועל הבורג מרכיבים כתר שנראה ומתפקד כמו שן טבעית. לאור זאת, ניתוח זה הוא חלופה מצוינת לשיניים תותבות או לגשרים שאינם מתאימים היטב.

ניתוח השתלת שיניים כולל מספר שלבים, בהתאם לסוג השתל ולמצב עצם הלסת של המתרפא. אחרי הניתוח מתרחש תהליך החלמה שבמהלכו עצם הלסת נבנית מסביב לשתלים ומשתלבת בתוכם, וקולטת אותם כאילו היו שיניים טבעיות. השתלים שהוחדרו לעצם הלסת בניתוח מהווים "שורש" לשן המלאכותית המורכבת עליהם. לעתים קרובות משתמשים בשתל מטיטניום מכיוון שהטיטניום מתאחה עם עצם הלסת ואינו מתבלה כמו סוגים מסוימים של גשרים.

למה כדאי לעבור השתלת שיניים?

יש סיבות רבות שבגללן כדאי לך לעבור השתלת שיניים: חסרה לך שן אחת או יותר, הלסת שלך מספיק חזקה וניתן לבצע את ההליך, אינך יכול (או רוצה) להרכיב שיניים תותבות, או שיש לך ליקוי דיבור שניתן לשפר באמצעות הוספת שן או שתיים למשנן.

כמו כל הליך רפואי, גם ניתוח להשתלת שיניים כרוך בסיכונים. אמנם הבעיות והסיבוכים נדירים, אך עדיין עלול להתפתח באזור השתל זיהום, אשר יגרום לבעיות אחרות בהמשך.

סיבוכים אפשריים אחרים של ניתוח השתלת שיניים כוללים נזק לשיניים סמוכות או נזק לעצב של שיניים סמוכות, או לעצבי השפתיים או החניכיים. כשתיפגש עם רופא השיניים או המומחה לניתוחי פה ולסתות ותתייעץ עמו לגבי התאמתך להשתלת שיניים, תקבל מידע גם על הסיכונים הכרוכים בניתוח. זה המקום להעלות כל שאלה או חשש שיש לך לפני הניתוח ולקבל מענה מתאים.

השתלת שיניים: הניתוח

הערכה ראשונית

השתלת שיניים כרוכה במספר ניתוחים, ולכן רופא השיניים או המומחה לניתוחי פה ולסתות יערוך לך בדיקה יסודית ומלאה, כולל צילום רנטגן והכנת דגמים של השיניים, כדי להבטיח התאמה מרבית בין השתלים לשיניים הטבעיות.

לאחר מכן יוערך מצב הלסת שלך בהתחשב במספר השתלים שיש להשתיל במקום שיניים. בתהליך תכנון זה עשויים להשתתף מומחים מתחומים שונים ברפואת השיניים (כולל מומחה לניתוחי פה ולסתות ומומחה למחלות חניכיים), ולכן בדרך כלל התהליך אינו מהיר.

רופא השיניים גם ישאל אותך אם יש לך בעיות רפואיות ואילו תרופות אתה נוטל, כולל תרופות מדף (ללא מרשם). הוא ישאל אותך אם יש לך בעיות לב או שתלים אורטופדיים. אם תענה בחיוב, ייתכן שרופא השיניים ירשום לך טיפול אנטיביוטי מונע שיהיה עליך ליטול לפני הניתוח כדי למנוע זיהום.

הרופא ישוחח עמך על סוגי ההרדמה שבהם אפשר להשתמש בניתוח השתלת שיניים, ויקבע איזה מהם מתאים עבורך. בנוסף, תקבל מצוות המרפאה הנחיות כיצד להתכונן לניתוח.

אחרי הניתוח אסור יהיה לך לנהוג, ולכן עליך לדאוג למלווה, כמו בן משפחה או חבר, שיבוא לקחת אותך. כשתחזור הביתה אחרי הניתוח יהיה עליך לנוח מנוחה מלאה במשך שאר היום.

במהלך הניתוח

כאמור, השתלת שינייםשלבים, ולרוב נערכת בהרדמה מקומית.

 • חשיפת העצם - יש שתי שיטות עיקריות לחשוף את העצם: 1) הרמת מתלה - ביצוע חתך בחניכיים באזור ההשתלה, הפשלת רקמת החניכיים וחשיפת את העצם תחתיה. 2) ניקוב רקמת החניכיים בנקודה שבה רוצים להחדיר את השתל, ובערך בקוטר של השתל. הניקוב מגיע עד לעצם. לא מומלץ להשתמש בשיטה זו כאשר העצם צרה מכיוון ששיטה זו אינה מאפשרת לרופא לראות במדויק היכן למקם את השתל. קיימת שיטה נוספת להגיע לעצם, אך היא פחות שכיחה. בשיטה זו מסמנים את החניכיים וקודחים נקב לשתל דרך החניכיים, מבלי לפתוח אותם ולחשוף את העצם.
 • קידוח - הקדיחה מתבצעת בהדרגה באמצעות מקדחים מיוחדים בקוטר הולך ועולה. יש שיטות קדיחה המבוצעות תוך קירור במים פיזיולוגיים, ויש כאלה שבהן קודחים במהירות נמוכה יותר ואין צורך בקירור במים פיזיולוגיים.
 • החדרת השתל - אחרי קדיחת החור המתאים מחדירים לתוכו את השתל. רוב השתלים כיום הם בורגיים ולכן הם מוברגים פנימה עד שהשתל נאחז היטב בעצם הלסת.
 • סגירה - הרופא סוגר את מקום ההשתלה בהתאם לשיטה ששימשה אותו לחשיפת העצם. לפעמים הוא אוטם את השתל באמצעות בורג קטן שיכוסה ברקמת החניכיים, ובמידת הצורך הוא תופר וסוגר את החניכיים מלמעלה. במקרים אחרים הוא מניח כיפות ריפוי הבולטת מעל החניכיים ומונעת מהחניכיים מלכסות את השתל (ואז אין צורך לחתוך ולחשוף את השתל לפני התקנת המבנה).

אחרי ההשתלה באה תקופת החלמה בת מספר חודשים שבה ממתינים לקליטת השתל. בלי עצם לסת חזקה השתל לא ייקלט, ולכן חשוב שתתתאזר בסבלנות.

ניתוח השתלת שיניים והשתלת עצם

אצל חלק מהאנשים עצם הלסת דקה וחלשה מכדי לעמוד בלחץ המופעל עליה בעת הלעיסה. אתה זקוק לעצם חזקה במיוחד אשר תעמוד בלחצי הלעיסה ותגן על שתל השן אחרי החדרתו ללסת בניתוח ההשתלה.

אם עצם הלסת שלך דקה וחלשה מדי, ייתכן שתצטרך השתלת עצם, שהיא הליך שבו מוסיפים ללסת עצם לחיזוק מקום ההשתלה וליצירת בסיס מוצק לשתל. בהשתלת עצם מכניסים לעצם הלסת גרגרי עצם קטנטנים המשתלבים עמה, מחזקים אותה, ועוזרים לייצב את השתל המוחדר אליה. ניתן לקחת עצם להשתלה מחלל הפה (מאזור המרוחק מאזור ההשתלה), מאזור אחר בגוף, או ממקור חיצוני מן החי.

הרופא יקבע על-פי מצב הלסת אם עליך לעבור השתלת עצם בשלב מקדים לניתוח ההשתלה, או אם ניתן יהיה להוסיף עצם תוך כדי ניתוח ההשתלה עצמו (וכך ייחסך שלב ותהליך ההשתלה יתקצר). עד החלמת אזור

Views:

ההשתלה יותקנו לך תותבות זמניות אשר יעזרו לך לאכול ולדבר, וכן ישמרו על מראה הפה והפנים שלך. את התותבות ניתן לשלוף ועליך להקפיד לנקותן בהתאם להוראות מרופא השיניים.

 

במהלך ההחלמה שאחרי השתלת שן מתרחשת אוסאואינטגרציה. אוסאואינטגרציה הוא תהליך הקליטה של שתל הטיטניום על-ידי העצם. העצם גדלה לתוך משטחי השתל ומשתלבת בתוכם, והופכת את השתל לחלק בלתי נפרד מהלסת. תהליך זה נמשך כשלושה חודשים כשמדובר בלסת התחתונה, וכשישה חודשים כשמדובר בלסת העליונה. עם השלמת התהליך שתל השן מתפקד כמו שורש של שן טבעית לכל דבר.

התקנת מבנה

עם סיום תהליכי ההחלמה והאוסאואינטגרציה יותקן לך מבנה. מבנה הוא חלק המוברג לתוך שתל השן ושעליו מורכבת בהמשך שן מלאכותית. מדובר בהליך פשוט המבוצע במרפאה בהרדמה מקומית. את המבנה ניתן לחבר לשתל בשלב ההשתלה הראשוני, אך לרוב המתרפא מגיע לביקור נפרד להתקנתו.

כדי להתקין מבנה הרופא יחתוך חתך קטן בחניכיים ויחשוף את השתל. לאחר מכן הוא יחבר את המבנה לשתל החשוף. לסיום הוא יסגור את רקמת החניכיים סביב המבנה. המקום יחלים בתוך שבוע עד שבועיים.

בחירת שן מלאכותית חדשה

עם החלמת החניכיים הרופא ייקח מטבע של הפה והשיניים, אשר ישמש אותו להכנת השן המלאכותית החדשה, או הכתר, עבור שתל השן שבפיך. קיימים שני סוגים עיקריים של שיניים מלאכותיות: נשלפות וקבועות.

שיניים נשלפות דומות לתותבות נשלפות, והן מורכבות על מסגרת מתכת הנצמדת בנקישה (כמו לחצנית) למבנה של השתל. היתרון של שיקום מסוג זה הוא שניתן לשלוף אותו בקלות ולנקותו, או להחליפו אם עולה צורך בכך. שיקום כזה מתאים במיוחד כאשר חסרות מספר שיניים ונחוץ שיקום על-גבי שתלים. אפשרות זו גם יציבה וקבועה, וגם זולה יותר.

כאשר על השתל מורכבת שן קבועה לא ניתן לשלוף אותה כדי לנקותה ואין אפשרות להחליפה בקלות. השן המלאכותית מוברגת או מודבקת למבנה לצמיתות. אם חסרות בפיך מספר שיניים וההיבט הכלכלי אינו בעייתי עבורך, תוכל לבחור בשיקום של כל שן בנפרד, כלומר, הדבקה של כתר נפרד על כל שתל.

אחרי הניתוח

אחרי ניתוח השתלת שן טבעי שתחוש אי-נוחות. אלה התופעות שלהן אתה יכול לצפות:

 • נפיחות של הפנים והחניכיים
 • שטף דם בחניכיים או בעור
 • כאב במקום הניתוח
 • דימום מזערי

אם אחד התסמינים לעיל מחמיר מספר ימים אחרי הניתוח, פנה מיד לרופא השיניים או למנתח שערך את ההשתלה מכיוון שהדבר עלול להיות סימן לבעיות חמורות יותר הדורשות טיפול על-ידי איש מקצוע.

רופא השיניים או המנתח שערך את ההשתלה עשוי להמליץ לך אחרי הניתוח להניח על הלחי קומפרסים קרים (להפחתת הנפיחות), לאכול מזון רך במשך מספר ימים, ולהימנע מפעילות גופנית מאומצת.

אמנם השתלת שיניים היא הליך שגרתי ורוב השתלות השיניים מצליחות, אך בכל זאת עלולים להופיע סיבוכים, כמו בכל ניתוח. בין הסיבוכים האפשריים עלולה להופיע בעיה ספציפית לניתוחי השתלת שיניים, שהיא השתלבות לא מספקת של העצם בשתל. כדי למנוע סיבוכים הקפד על הדברים הבאים:

 • אל תשתמש במוצרי טבק — הם עלולים להכתים את השיניים ולהגביר את הסיכוי לזיהום.
 • שמור על היגיינת פה נאותה באמצעות צחצוח שיניים פעמיים ביום ושימוש בחוט דנטלי לפחות פעם ביום.
 • הקפד להגיע בזמן לביקורת במרפאת השיניים, כדי לשמור על בריאות פיך.
 • הימנע מהרגלים המזיקים לפה, כמו לעיסת קרח או סוכריות קשות — הם עלולים לפגוע הן בשיניים הטבעיות והן בשתלים.

אם אתה רוצה לבדוק אם אתה מועמד מתאים להשתלת שיניים, פנה לייעוץ עם רופא השיניים או מנתח פה ולסתות.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

עצות חשובות לטיפול בשתלים

מרבית השתלים הדנטליים נקלטים בהצלחה אך ניתן לנקוט במספר צעדים שיסייעו להבטיח את הצלחת התהליך ואת עמידות השתל לאורך זמן.

 • הקפידו על היגיינת פה טובה – צחצחו שיניים פעמיים ביום ונקו בחוט דנטלי פעם ביום. בעזרת מברשת אינטרדנטלית שמסוגלת לחדור בין השיניים, ניתן לנקות אזורים קשים לגישה סביב השתל.

 • הפסיקו לעשן – עישון יכול להחליש את מבנה העצם ולתרום לכשל השתל.

 • בקרו אצל רופא השיניים – ניקוי שיניים ובדיקות תקופתיות מדי שישה חודשים יסייעו לכם לוודא שהשתל במצב טוב ויישאר במצב טוב בעתיד.

 • הימנעו מלעיסת מזון קשה – אל תלעסו מזונות קשים כמו קרח וסוכריות קשות שכן הם עלולים לשבור את הכתר ואת השן.

שמרו על השתלים שלכם למען העתיד.

שמירה על היגיינת הפה תבטיח את עמידותם של השתלים לאורך זמן. השתמשו באחת ממשחות השיניים שלנו כדי לשמור על ניקיון הפה ובריאותו.