האם אני זקוק לשתלי שיניים?

מה צריך לדעת על ניתוח השתלת שיניים

חוסר שיניים מטריד במספר דרכים. חיוך שמציג לראווה חוסר שיניים עלול לפגוע בביטחון העצמי. מעבר לכך, מערכת שיניים לא שלמה פוגעת גם בתפקוד חוסר שיניים עלול לגרום לקשיים באכילה ובדיבור. אפילו אם חסרות רק זוג שיניים, שיניים אחרות עלולות לזוז ממקומן. כתוצאה מכך חלה התרופפות של שיניים או שהרווחים ביניהן כבר אינם שווים, מופיעים ליקויי סגר (חוסר חפיפה או יחס בלתי מתאים בין השיניים של שתי קשתות השיניים), ועלולים להיגרם כאבי ראש או חריקת שיניים בשינה הפוגעת בשיניים. למרבה המזל, קיימות אפשרויות רבות להחליף שיניים חסרות, לרבות תותבות המורכבות על שתלי שיניים (נקראים גם שתלים דנטליים). האם האפשרות הזו מעשית עבורך? להלן תמצא מידע שיעזור לך להחליט.

מהם שתלי שיניים?

סביר להניח שמטופלים רבים עם שיניים תותבות הם מועמדים מתאימים להשתלת שיניים. שתלי שיניים הם תותבות מלאות או חלקיות המחוברות ללסת באמצעות מוטות (בורגי) טיטניום המוחדרים בניתוח לתוך עצם הלסת המכוסה על-ידי החניכיים. השתלים מתאחים עם העצם, ומספקים לתותבות בסיס ("שורש") יציב המאפשר למתרפא לאכול ולדבר מבלי שהתותבות יזוזו בפיו.

קיימים מספר סוגים של שתלים כאלה, ושני העיקריים הם שתל בעצם ושתל על העצם.

שתל בעצם (endosteal) הוא מעין בורג או גליל המותקן בניתוח בתוך עצם הלסת. שתל על העצם (superperiosteal) הוא שתל הממוקם על הלסת. לשתל מסוג זה יש מסגרת מתכת עם זיזים הבולטים דרך החניכיים, שתפקידם להחזיק את התותבת. בהמשך מרכיבים על המוטות שיניים מלאכותיות. רופאי שיניים ממליצים על שתלים על העצם למטופלים עם עצם לסת דקה או שלא ניתן להתקין אצלם שתל בתוך העצם מסיבות אחרות.

בחלק מהמקרים, כאשר אין מספיק עצם במכתש השן, נחוצה השתלת עצם כדי לשקם ולעבות את העצם. לשם כך משתמשים בעצם סינתטית, עצם מתורם, תוספים המעודדים גדילת עצם או עצם שנלקחת ממקום אחר בגוף המתרפא.

שתלי שיניים זעירים דומים לשתלים רגילים, אך הם קטנים יותר. השתלים מותקנים בניתוח פולשני, הנערך בביקור אחד תחת הרדמה קלה. בדרך כלל המתרפא יכול לאכול באמצעות התותבות החדשות כבר באותו יום.

סיבות להתקנת שתלי שיניים

מה צריך כדי שתהיה מועמד מתאים להתקנת שתלי שיניים? על-פי הוועדה בנושא בריאות הפה של משרד הבריאות אחוז גבוה של קשישים בישראל מחוסר שיניים. 54% מבני 65 ומעלה חסרי שיניים לחלוטין, ולאלה אשר נותרו בפיהם שיניים בגיל זה, יש בממוצע כ-10 שיניים מתוך 32 השיניים שאמורות להיות. עבור רבים התשובה אינה שיניים תותבות וגשרים, אלא השתלת שיניים. אתה מועמד אידיאלי להשתלת שיניים אם:

  • יש לך חניכיים ורקמות פה בריאות.
  • אתה שומר על היגיינת הפה ומדי יום מצחצח שיניים, משתמש בחוט דנטלי ומשתמש במי פה אנטיבקטריאליים.
  • כמות העצם שיש לך מספיקה כדי לתמוך בהתקנת שתלי שיניים, או שאתה עומד בקריטריונים לעבור השתלת עצם.

עלות הטיפול

כאשר בוחרים להחליף שיניים חסרות בשתלי שיניים מדובר בהתחייבות משמעותית, הן מבחינת העלות והן מבחינת הטיפול. העלויות משתנות בהתאם לדרישות המתרפא ולמיקום השתלים. כמו כן יש להביא בחשבון אם נחוצות פעולות נוספות, כמו הרמת סינוס. העלויות גבוהות ונעות בין אלפי שקלים לשתל בודד לעשרות אלפי שקלים כאשר מדובר במספר שתלים. שתל שן יחיד עולה 2,500-4,000 ש"ח, הרמת סינוס סגורה עולה סביב 3,000 ש"ח והרמת סינוס פתוחה עולה 5,500-8,500 ש"ח. מבנה לשתל שן עולה 1,500-2,000 ש"ח.

בסך הכל, שתלים הם אפשרות יקרה, אך אם אתה מתאים לקריטריונים ויכול לעמוד בעלויות הטיפול (באמצעות ביטוח או הון עצמי), שתלי שיניים יכולים לחולל שינוי גדול בחייך.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

עצות חשובות לטיפול בשתלים

מרבית השתלים הדנטליים נקלטים בהצלחה אך ניתן לנקוט במספר צעדים שיסייעו להבטיח את הצלחת התהליך ואת עמידות השתל לאורך זמן.

  • הקפידו על היגיינת פה טובה – צחצחו שיניים פעמיים ביום ונקו בחוט דנטלי פעם ביום. בעזרת מברשת אינטרדנטלית שמסוגלת לחדור בין השיניים, ניתן לנקות אזורים קשים לגישה סביב השתל.

  • הפסיקו לעשן – עישון יכול להחליש את מבנה העצם ולתרום לכשל השתל.

  • בקרו אצל רופא השיניים – ניקוי שיניים ובדיקות תקופתיות מדי שישה חודשים יסייעו לכם לוודא שהשתל במצב טוב ויישאר במצב טוב בעתיד.

  • הימנעו מלעיסת מזון קשה – אל תלעסו מזונות קשים כמו קרח וסוכריות קשות שכן הם עלולים לשבור את הכתר ואת השן.

שמרו על השתלים שלכם למען העתיד.

שמירה על היגיינת הפה תבטיח את עמידותם של השתלים לאורך זמן. השתמשו באחת ממשחות השיניים שלנו כדי לשמור על ניקיון הפה ובריאותו.