שתלים דנטליים: תחליף קבוע לשן שכדאי לשקול

פיתוח שתלים דנטליים הוא קרוב לוודאי אחד החידושים הטכנולוגיים הבולטים ביותר ברפואת שיניים. לפני תחילת השימוש בהם היו גשרים או מערכת שיניים תותבות האפשרויות היחידות שעמדו לרשות אלה שאיבדו שן. השתלים הדנטליים נותנים פתרון אטרקטיבי ונוח לאלה שאיבדו שן עקב עששת או פציעה, שכן הם מספקים אפשרות לתחליף קבוע שנראה וחש כמו שן אמתית.

יתרונות של שתלים דנטליים

היות ושתל דנטלי נראה וחש כמו שן אמתית,הוא יכול לחולל פלאים בהערכה העצמית של המטופלים. אנשים רבים שקודם לכן התביישו לחייך בשל הרווח שנוצר בפיהם עקב אובדן שן, חשים בנוח אחרי השתלה דנטלית. מעבר לפן האסתטי, השתלה דנטלית גם מקלה על האכילה והדיבור, היות ומרכיב הטיטניום המקובע ישירות בתוך הלסת מחזיק את השתל במקומו. קיבוע ישיר זה אינו מאפשר לשתל להתרופף כפי שמתרחש במקרה של שן תותבת. כמו כן, שתלים דנטליים מועילים לבריאות הכוללת של הפה, מכיוון שאין צורך להתקין אותם על שיניים אחרות, כמו במקרה של גשרים.

שיעורי הצלחה של שתלים דנטליים

הצלחתו של שתל דנטלי עשויה להיות תלויה במיקומה של השן החסרה בפה, אך על פי ההתאחדות האמריקנית למנתחי פה ולסתות (AAOMS) שיעור ההצלחה הממוצע הוא מעל 95 אחוזים. היות והשתל חודר לתוך עצם הלסת ולחניכיים, ייתכן שאנשים מסוימים לא יתאימו לעבור את ההליך, כגון מעשנים או חולי סוכרת. רופא השיניים שלכם יוכל להעריך האם שתלים דנטליים מתאימים עבורכם.

טיפול בשתל דנטלי

כדי שהשתלת שיניים תצליח, נדרשים הרגלים טובים של שמירה על בריאות הפה. יש להקפיד על צחצוח שיניים ועל שימוש בחוט דנטלי וכן להיבדק בצורה סדירה במרפאת השיניים. יש לציין שרוב חברות הביטוח אינן מכסות עלויות של שתלים דנטליים, והעלות עשויה להגיע לאלפי שקלים לכל שן. בנוסף קיימת עלות נוספת עבור הכתר שאותו מחברים לשתל הדנטלי. במידה וחסרה לכם שן ואתם סבורים שהשתלה דנטלית עשויה להיות הפתרון הנכון עבורכם, התחילו בכך שתתייעצו עם רופא השיניים שלכם.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

עצות חשובות לטיפול בשתלים

מרבית השתלים הדנטליים נקלטים בהצלחה אך ניתן לנקוט במספר צעדים שיסייעו להבטיח את הצלחת התהליך ואת עמידות השתל לאורך זמן.

  • הקפידו על היגיינת פה טובה – צחצחו שיניים פעמיים ביום ונקו בחוט דנטלי פעם ביום. בעזרת מברשת אינטרדנטלית שמסוגלת לחדור בין השיניים, ניתן לנקות אזורים קשים לגישה סביב השתל.

  • הפסיקו לעשן – עישון יכול להחליש את מבנה העצם ולתרום לכשל השתל.

  • בקרו אצל רופא השיניים – ניקוי שיניים ובדיקות תקופתיות מדי שישה חודשים יסייעו לכם לוודא שהשתל במצב טוב ויישאר במצב טוב בעתיד.

  • הימנעו מלעיסת מזון קשה – אל תלעסו מזונות קשים כמו קרח וסוכריות קשות שכן הם עלולים לשבור את הכתר ואת השן.

שמרו על השתלים שלכם למען העתיד.

שמירה על היגיינת הפה תבטיח את עמידותם של השתלים לאורך זמן. השתמשו באחת ממשחות השיניים שלנו כדי לשמור על ניקיון הפה ובריאותו.