מהו פלואוריד?
Badge field

מהו פלואוריד?

Published date field

מהו פלואוריד?
פלואוריד הוא מינרל טבעי המצוי בקרום כדור הארץ ונפוץ מאוד בטבע. ישנם מזונות ומערכות לאספקת מים המכילים פלואוריד.

במקרים רבים מוסיפים פלואוריד למי השתייה כדי לסייע בהפחתת עששת. בשנות ה-30 של המאה ה – 20 גילו חוקרים שאצל אנשים ששתו בילדותם ובהתבגרותם מים שהכילו פלואוריד בצורה טבעית, הופיעו עד שני שלישי פחות חורים בשיניים לעומת אנשים שגדלו באזורים שבהם המים לא הכילו פלאוריד. מחקרים שנערכו מאז חזרו והראו שכאשר מוסיפים פלואוריד לאספקת המים הציבורית, חלה ירידה בכמות העששת. האגודה האמריקאית לרפואת שיניים, ארגון הבריאות העולמי, האגודה האמריקאית לרפואה וכן ארגונים נוספים תומכים בשימוש בפלואוריד במערכות אספקת מים בשל השפעותיו על העששת.

כיצד פועל הפלואוריד?
הפלואוריד מסייע במניעת חורים בשיניים בשני אופנים שונים:

  • הפלואוריד מתרכז בעצמות הגדלות ובשיניים המתפתחות של ילדים, ומסייע בהפיכת האמייל שעל שיניהם של תינוקות ושל מבוגרים לקשה יותר עוד בטרם בקיעתן.
  • הפלואוריד מסייע בהקשיית האמייל על גבי שיניים שכבר בקעו אצל מבוגרים

הפלואוריד פועל בזמן תהליכי דה-מינרליזציה ורה-מינרליזציה המתרחשים בפה באופן טבעי.

  • לאחר האכילה הרוק מכיל חומצות שגורמות לדה-מינרליזציה - התמוססות של סידן וזרחן מתחת לפני השן. בזמנים אחרים, כאשר הרוק פחות חומצי, הוא מבצע תהליך הפוך - מחדש את מלאי הסידן והזרחן השומרים שהשיניים יהיו קשות. תהליך זה מכונה רה-מינרליזציה. כאשר הפלואוריד נוכח בזמן תהליך רה-מינרליזציה, המינרלים המוכנסים קשים יותר מאשר בהיעדרו, וכך הוא מסייע בחיזוק השיניים ובמניעת התמוססות בפעם הבאה שיתחולל תהליך דה-מינרליזציה.

כיצד אוכל לדעת שאני מקבל מינון מספיק של פלואוריד?
במידה ומי השתייה שלכם מופלרים, צחצוח שיניים קבוע עם משחת שיניים המכילה פלואוריד נחשב למספק אצל מבוגרים וילדים בעלי שיניים בריאות, בסיכון נמוך לעששת.

אם המים שאתם מקבלים במערכת המים הציבורית באזור מגוריכם אינם מופלרים ואין בה כמות מספקת של פלואוריד טבעי (חלק אחד למיליון נחשב אופטימלי), עשוי רופא השיניים או רופא הילדים שלכם לרשום לילדיכם טבליות או טיפות של פלואוריד, אותן עליהם ליטול מדי יום. רופא השיניים או רופא הילדים יוכל לומר לכם מהו המינון המתאים לבני משפחתכם, לכן זכרו להתייעץ אתו בנושא.

במידה ואתם מקבלים את מי השתייה שלכם ממערכת מים ציבורית, תוכלו להתקשר ולברר אצל ספק המים האזורי שלכם האם המים מופלרים. אם אתם מקבלים את המים מבאר פרטית, תוכלו לשלוח אותם לאנליזה בחברה עצמאית לבדיקות סביבתיות המספקת שירותים של בדיקת מים.