חניכיים נפוחות סביב שן אחת

פעוט שותה חלב להמחשת חניכיים נפוחות

כשמצחצח שיניים מול המראה, קורה שאנחנו מאתרים פתאום משהו שלא שמנו לב אליו קודם. כיצד, למשל, נוצרת תופעה של חניכיים נפוחות סביב שן אחת? האם יש משהו שניתן לעשות בקשר לזה? ישנן כמה סיבות לכך שהחניכיים יכולות להתנפח באזור אחד, כולל מוגלה בשן, מחלת חניכיים ופעולה לא נכונה של צחצוח או שימוש בחוט דנטלי. להלן כמה סיבות לבעיה נפוצה זו ומה לעשות אם זה קורה לכם.

1. תקלות היגייניות

אם יש נפיחות סביב שן אחת בלבד בפה, הדבר עלול יכול לקרות בגלל צורה לא תקינה של צחצוח או שימוש בחוט דנטלי - דבר שעלול להשאיר בפה פסולת מזון הגורמת לריקבון ודלקת באזור המוזנח. לאורך זמן, היגיינת פה לקויה זו עלולה לגרום גם למחלות חניכיים. שימו למצב של חניכיים חיוורות, אדומות או נפוחות, כמו גם דימומים בזמן הצחצוח, מוגלה היוצאת מהשן, שן רופפת או תופעה מתמשכת של ריח או טעם רע מהפה.

2. מחלת חניכיים

גורם נפוץ של חניכיים נפוחות סביב שן אחת, היא מחלת חניכיים, מצב שכיח שניתן למנוע בכל פעם שתצחצחו שיניים. על פי המרכז לבקרת ומניעת מחלות בארה"ב, כמעט מחצית מהמבוגרים בארה"ב, בני 30 ומעלה, לוקים בסוג כלשהו של מחלת חניכיים. ובשלבים המוקדמים ביותר, הסימפטומים לכך מופיעים כחניכיים אדומות ונפוחות, שלמרות שאין בהן כאב, הן עדיין עלולות לדמם. עם התקדמות המחלה היא עלולה לגרום לשיניים רופפות כתוצאה מחניכיים שהתרחקו בנקודות מסוימות.

3. מוגלה בשן

מוגלה בשן היא סיבה שכיחה מאוד לנפיחות חניכיים מקומית ומעידה על כך שקיים זיהום בשן או בסביבתה. לעתים קרובות הדבר יכול להיגרם מחור לא מטופל שגורם לחיידקים להתפשט בכל השן ולהדביק אותה. קחו בחשבון שהדבר עלול לגרום לדלקת ובסופו של דבר לעלות לכם בשן אם היא לא תטופל. סימנים מקדימים כוללים כאב פועם, חניכיים אדומות או נפוחות, לסת או פנים נפוחות, שן רגישה או כואבת, חום ואפילו טעם מלוח בפה. מכיוון שנדרש טיפול במוגלה בשן, רופא השיניים שלכם עשוי להורות על אנטיביוטיקה לטיפול בזיהום, טיפול שורש להסרת עצב השן הנגוע או עקירה מוחלטת של השן, תלוי בחומרת המצב.

כיצד למנוע נפיחות בחניכיים

לא מספיק פשוט לצחצח שיניים פעמיים ביום; שימוש בחוט דנטלי בין השיניים ושימוש בשטיפת פה יעילה המאושרת על ידי ה-ADA לבריאות החניכיים חשובים לא פחות. בנוסף, וודאו שאתה מצחצחים, משתמשים בחוט דנטלי ומבצעים שטיפות פה בכלים ובטכניקה המתאימים. אם יש לכם, למשל, רווח גדול בין שתי שיניים, מברשת מיוחדת למרווחים בין שיניים יכולה לעזור לנקות ביניהן. כמובן שיש להגיע לבדיקת שיניים פעמיים בשנה, על מנת שרופא השיניים שלכם יוכל לבדוק לא רק את הבריאות הכללית של השיניים, אלא גם לבדוק אם החניכיים שלכם נסוגות או התחילו להתנפח.

פה בריא וחיוך יפה תלויים במידת הטיפול שתשקיעו בשיניים ובחניכיים שלכם. התחילו בטיפוח הפה בבית והמשיכו בעזרת ביקורים חצי שנתיים אצל רופא השיניים כדי לוודא שבריאות הפה שלכם תקינה מאוזן לאוזן.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

בעיות שיניים נפוצות בתקופת הבגרות

ככל שאנו מתבגרים, חשוב עוד יותר לשמור על בריאות הפה. להלן מספר בעיות שכדאי להיות מודעים להן:

מחלת חניכיים  – אם אתם מזניחים את שגרת הצחצוח והניקוי בחוט דנטלי ואינכם דואגים לעבור ניקוי שיניים מקצועי באופן מסודר, פלאק ואבן עלולים להצטבר על השיניים. פלאק ואבן שן שאינם מטופלים עלולים לגרום בסופו של דבר נזק בלתי הפיך בעצם הלסת ובמבנים התומכים בשיניים ולגרום לאובדן של שיניים.

סרטן הפה  - לפי המכון הלאומי לחקר השיניים והפנים, גברים מעל גיל 40 נמצאים בסיכון גבוה לחלות בסרטן הפה. כ-43,000 אלף איש יאובחנו כלוקים בסרטן הפה, הלשון או הגרון, והחברה האמריקאית לסרטן מעריכה כי כ-7,000 איש ימותו עקב אחת ממחלות הסרטן האלו. שימוש במוצרי טבק ואלכוהול מגדיל את הסיכון לחלות בסרטן הפה. רוב סוגי סרטן הפה מאובחנים לראשונה על ידי רופא השיניים במהלך בדיקה שגרתית.

סתימות שבורות – אורך החיים של סתימה הוא בין שמונה לעשר שנים, אולם הן עשויות להחזיק מעמד במשך 20 שנה או יותר. כאשר הסתימות מתחילות להישבר, מזון וחיידקים עלולים לחדור מתחתיהן ולגרום להתפתחות של עששת בעומק השן.

שמרו על שיניים נקיות באמצעות שמירה על הגיינת הפה.

כדי לשמור על פה בריא חשוב להקפיד על הגיינת פה נאותה. נסו את אחד ממוצרי בריאות הפה שלנו שיסייעו לכם לפתח הרגלי שמירה על בריאות הפה.