מהי היגיינת פה טובה?

היגיינת פה טובה מבטיחה פה שנראה ומריח בריא. פירוש הדבר:

  • שיניכם נקיות וללא פסולת
  • החניכיים ורודות ולא מכאיבות או מדממות בזמן צחצוח שיניים או ניקוי בחוט דנטלי
  • ריח רע בפה אינו מהווה בעיה קבועה

במידה והחניכיים שלכם כואבות או מדממות בזמן צחצוח שיניים או ניקוי בחוט דנטלי, או אם יש לכם ריח פה שאינו חולף, בקרו אצל רופא השיניים שלכם. כל אחת מתופעות אלה עלולה להצביע על בעיה.

רופא השיניים או השיננית שלכם יוכלו לסייע לכם ללמוד שיטות לתחזוקת היגיינת פה טובה ויציינו בפניכם את האזורים בפיכם שיתכן וזקוקים לתשומת לב מיוחדת בזמן צחצוח וניקוי באמצעות חוט.

כיצד שומרים על היגיינת פה טובה?

שמירה על היגיינת פה טובה היא אחד הדברים החשובים ביותר שאתם יכולים לעשות למען השיניים והחניכיים שלכם. שיניים בריאות לא רק מאפשרות לכם להיראות ולהרגיש טוב, אלא גם מאפשרות לאכול ולדבר כהלכה. בריאות פה טובה חשובה לבריאותכם ורווחתכם הכוללת.

טיפול יומיומי מונע, כולל צחצוח שיניים יעיל וניקוי נכון באמצעות חוט דנטלי יסייעו לכם לעצור בעיות עוד בטרם התפתחו. טיפול יומיומי זה הינו באופן משמעותי פחות מכאיב, פחות יקר ופחות מדאיג מטיפול בבעיות שאפשרתם להן להתפתח.

על מנת להפחית באופן ניכר את הסיכון להתפתחות עששת, מחלת חניכיים ובעיות דנטליות אחרות, ישנן מספר פעולות פשוטות שניתן לנקוט בתקופות שבין הביקורים הסדירים אצל רופא השיניים:

  • צחצוח שיניים יסודי פעמיים ביום וניקוי באמצעות חוט דנטלי מדי יום
  • הקפדה על תזונה מאוזנת והגבלת אכילת חטיפים בין הארוחות
  • שימוש בתכשירים דנטליים המכילים פלואוריד, בכלל זה משחת שיניים
  • שימוש במי פה המכילים פלואוריד במידה ורופא השיניים מורה לכם לעשות זאת
  • ודאו שילדיכם, שגילם נמוך מ-12 שנים, שותים מים מופלרים או נוטלים תוסף פלואוריד במידה והם מתגוררים באזור שבו אין פלואוריד במים.
טכניקת צחצוח נכונה
brush1 brush2 brush3

הטו את המברשת בזווית של ° 45 לקו החניכיים וצחצחו בתנועה שמתרחקת מקו החניכיים אל משטח השן.

צחצחו בעדינות את המשטח החיצוני והפנימי של כל שן וכן את משטח הלעיסה שלה, בתנועות הלוך חזור קצרות.

צחצחו את הלשון בעדינות כדי לסלק חיידקים ולרענן את הנשימה.

טכניקה נכונה לניקוי באמצעות חוט דנטלי
floss1 floss2 floss3

השתמשו בחוט באורך כ- 45 ס"מ, והשאירו קטע באורך 3 עד 5 ס"מ שאתו תעבדו

עגלו את החוט בעדינות לפי קימורי השיניים

הקפידו לנקות מתחת לקו החניכיים אך אל תלחצו את החוט על החניכיים

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

בעיות שיניים נפוצות בתקופת הבגרות

ככל שאנו מתבגרים, חשוב עוד יותר לשמור על בריאות הפה. להלן מספר בעיות שכדאי להיות מודעים להן:

מחלת חניכיים  – אם אתם מזניחים את שגרת הצחצוח והניקוי בחוט דנטלי ואינכם דואגים לעבור ניקוי שיניים מקצועי באופן מסודר, פלאק ואבן עלולים להצטבר על השיניים. פלאק ואבן שן שאינם מטופלים עלולים לגרום בסופו של דבר נזק בלתי הפיך בעצם הלסת ובמבנים התומכים בשיניים ולגרום לאובדן של שיניים.

סרטן הפה  - לפי המכון הלאומי לחקר השיניים והפנים, גברים מעל גיל 40 נמצאים בסיכון גבוה לחלות בסרטן הפה. כ-43,000 אלף איש יאובחנו כלוקים בסרטן הפה, הלשון או הגרון, והחברה האמריקאית לסרטן מעריכה כי כ-7,000 איש ימותו עקב אחת ממחלות הסרטן האלו. שימוש במוצרי טבק ואלכוהול מגדיל את הסיכון לחלות בסרטן הפה. רוב סוגי סרטן הפה מאובחנים לראשונה על ידי רופא השיניים במהלך בדיקה שגרתית.

סתימות שבורות – אורך החיים של סתימה הוא בין שמונה לעשר שנים, אולם הן עשויות להחזיק מעמד במשך 20 שנה או יותר. כאשר הסתימות מתחילות להישבר, מזון וחיידקים עלולים לחדור מתחתיהן ולגרום להתפתחות של עששת בעומק השן.

שמרו על שיניים נקיות באמצעות שמירה על הגיינת הפה.

כדי לשמור על פה בריא חשוב להקפיד על הגיינת פה נאותה. נסו את אחד ממוצרי בריאות הפה שלנו שיסייעו לכם לפתח הרגלי שמירה על בריאות הפה.