האם ההנקה עדיפה על האכלה מבקבוק מבחינת מניעת חורים בשיניים בתקופת הינקות?

האם ההנקה עדיפה על האכלה מבקבוק מבחינת מניעת חורים בשיניים בתקופת הינקות?

מומחים רבים ממליצים על הנקה ולא על האכלה מבקבוק למען בריאותו הכוללת של התינוק. עם זאת, הנקה עלולה לגרום חורים בשיניים באותה מידה כמו האכלה מבקבוק.

כדי למנוע חורים בשיניים בתקופת הינקות:

 • הימנעו מהאכלה בלילה, למשל להביא את התינוק למיטתכם ולתת לו לינוק בכל פעם שיחפוץ. החלב עלול "להיאסף" בפיו של התינוק ולגרום להיווצרות של רציפה של חומצה במשך לאורך הלילה. חומצה זו גורמת להתפתחות של עששת.
 • אל תאפשרו לתינוק להתהלך ללכת ולהסתובב עם בקבוק.
 • האגודה האמריקאית לרפואת שיניים ממליצה לעודד תינוקות לשתות מכוס כבר מגיל שנה.


האם זה בסדר שהתינוק שלי מוצץ אצבע?

מציצת אצבע היא דבר נורמלי אצל תינוקות; רובם מפסיקים בעצמם בערך בגיל שנתיים.

 • אם ילדכם ממשיך למצוץ אצבע אחרי גיל שנתיים, נסו לעודד אותו להפסיק לפני הגיעו לגיל ארבע.
 • מציצת אצבע אחרי גיל ארבע עלולה לגרום לשיניים עקומות או צפופות ו/או לבעיות מנשך.


האם זה בסדר שהתינוק שלי משתמש במוצץ?

כן, אך אל תטבלו אותו בסוכר, דבש או בנוזל ממותק.

 • כמו כן, נסו לגרום לתינוקכם לוותר על המוצץ לפני הגיעו לגיל שנתיים.
 • זיכרו שבה שגם אם אין הבדל בין מוצץ ומציצת אצבע מבחינת בריאות התינוק, ייתכן שמוצץ הוא בחירה טובה יותר, משום שגמילת התינוק ממוצץ עשויה להיות קלה יותר מגמילה ממציצת אצבע.

מהי הדרך הטובה ביותר לצחצח לפעוט שיניים של פעוט?

השתמשו במברשת קטנה בעלת זיפים רכים. השתמשו הברישו בתנועה מעגלית או תנועה מצד לצד על כל משטחי השיניים ובמיוחד באזור המפגש בין השיניים לקו החניכיים. ברגע שהפעוט מסוגל לירוק בתום הצחצוח, התחילו להשתמש במשחה שמכילה פלואוריד. הניחו על המברשת משחה בכמות המקבילה לגודל של אפון. ההורים יכולים לבקש מרופא השיניים להדגים צחצוח שיניים נכון בעת ביקורו של הילד במרפאת השיניים.

האם אני עלול להעביר חיידקים מזיקים שיפגעו בשיניו של התינוק?

כן. ניתן להעביר במגע חיידקים הגורמים לחורים בשיניים; לדוגמה, כאשר התינוק מחדיר את אצבעותיו לפיכם ולאחר מכן מכניס אותן לפיו. לכן חשוב כל כך שתשמרו על בריאות השיניים והחניכיים שלכם. .

בנוסף, מחקרים הראו שמכיוון שאישה הרה חולקת דם עם העובר שלה, כל זיהום בפה, כגון עששת או מחלת חניכיים (מחלה פריודונטלית), עלולה לפגוע בתינוק. על פי המכון הלאומי למחקר דנטלי וקרניופציאלי במכונים הלאומיים לבריאות, נמצא קשר גם בין מחלה/זיהום בפה לבין בעיות כמו לידה מוקדמת של תינוקות במשקל נמוך.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

העצות הטובות ביותר לשמירה על בריאות הפה בתקופת הילדות

 • צחצוח שיניים וניקוי בחוט דנטלי
  בגיל שנתיים מומלץ להתחיל להשתמש במשחה בזמן צחצוח השיניים. ילדים קטנים נוטים לבלוע את משחת השיניים במהלך הצחצוח במקום לירוק אותה החוצה. מומלץ להתחיל להשתמש במשחת שיניים המכילה פלואוריד כשהילד בוגר דיו כדי להבין שאין לבלוע את המשחה. מיד כאשר שתי שיניים נוגעות זו בזו, יש לנקות ביניהן פעם ביום בחוט דנטלי. ניתן להשתמש בחוט דנטלי רגיל או במחזיקי פלסטיק מיוחדים.

 • ביקור אצל רופא השיניים
  הורים טריים שואלים לעתים קרובות "מתי מומלץ לקחת בפעם הראשונה את הילד לרופא השיניים?" כדאי שילדכם יבקר אצל רופא השיניים עוד לפני יום הולדתו הראשון.

צחצוח שיניים יכול להיות חוויה מהנה!

צחצוח שיניים במברשת ובמשחה המותאמות לילדים יכול להיות פעולה מהנה. עיינו במגוון המוצרים שלנו ובחרו את המוצר המתאים ביותר לילדכם.