כך תשמרי על בריאות הפה בהיריון

בריאות הפה בזמן ההריון

מזל טוב! זה עתה גילית שאת הרה. מן הסתם, התייעצות עם רופא השיניים היא הדבר האחרון שעליו את חושבת. עם זאת, יש סיבה טובה לדאוג לטיפול שיניים במהלך ההיריון. הורמוני ההיריון משפיעים על השיניים והחניכיים, ולבריאות הפה עשויה להיות השפעה על בריאות התינוק המתפתח.

היריון ומחלת חניכיים

השינויים ההורמונליים המתחוללים בהיריון עלולים לגרום לרגישות יתר של החניכיים. רגישות היתר מתבטאת בכך שבתקופת ההיריון, כמות רגילה של חיידקים בפה עלולה לגרום לדלקת חניכיים חריפה בהרבה בהשוואה למצב רגיל.

בחילות בוקר ושמירה על היגיינת הפה

אם את סובלת מבחילות בוקר, צחצוח שיניים עשוי להיראות לך משימה בלתי אפשרית, כי אפילו ריחה של משחת השיניים עלול לעורר בחילות והקאות. נסי להשתמש במשחת שיניים אחרת, בטעם עדין יותר, ואולי תמצאי משחה שאת מסוגלת לסבול. אם אינך מצליחה, לפחות נסי לצחצח שיניים במים שמומסת בהם סודה לשתייה (כחצי כפית לכוס מים).

איום גדול יותר על השיניים הוא החומצה שעולה לפיך בכל הקאה. אם לא תסלקי את החומצה מהפה היא עלולה לאכל ולשחוק את זגוגית השן, ולגרום לעששת. כדי לסלק ולנטרל את החומצה מומלץ לשטוף את הפה במים או במי פה המכילים פלואוריד. אפשר גם לשטוף את הפה במים עם סודה לשתייה. יש להיזהר מצחצוח שיניים מיד אחרי הקאה, ומצחצוח מספר פעמים ביום, שכן הדבר עלול לגרום לשחיקת השיניים.

טיפולי שיניים בהיריון

במהלך השליש הראשון להיריון עדיף שתימנעי מטיפולי שיניים שניתן לדחות לשליש השני, בגלל הבחילות. עדיף שתעברי טיפולי שיניים בשליש השני להיריון. בשליש השלישי עדיף שתימנעי מטיפולים בגלל הצורך לשכב על הגב זמן ממושך. אם בכל זאת יש צורך בטיפול בתקופה זו, יש לבצעו תוך הפסקות תכופות שבהן תוכלי להתיישב ולשנות תנוחה. עדיף להמעיט בצילומי שיניים בהיריון, אך אין מניעה לצלם צילומים אבחנתיים כאשר את מוגנת כראוי בסינור עופרת.

במחקרים עדכניים נמצא כי נשים הרות עם מחלת חניכיים נמצאות בסיכון ללידה מוקדמת או ללידת תינוק במשקל נמוך, ולכן חשוב מאוד שתטפלי בשיניים ובחניכיים במהלך ההיריון. אם תשמרי בהיריון על בריאות פיך, תשמרי גם על האוצר היקר שאת נושאת בבטנך.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

בעיות שיניים נפוצות במהלך ההיריון

'כדי למזער ככל האפשר את הסיכונים במהלך ההיריון, להלן מספר עצות כלליות ומספר בעיות נפוצות שיש לשים אליהן לב:

  1. 1. מחלת חניכיים – שיניים וחניכיים דורשות תשומת לב מיוחדת במהלך ההיריון. צחצוח קבוע פעמיים ביום, ניקוי בחוט דנטלי פעם ביום, תזונה מאוזנת וביקורים קבועים אצל רופא השיניים יסייעו בצמצום הבעיות הדנטליות שמתלוות להיריון.

  2. שחיקת האמייל 2. - אצל נשים מסוימות, בחילת בוקר היא תסמין עיקרי בזמן ההיריון. הבחילות מלוות בעלייה ברמת החומציות בפה שעלולה לגרום לשחיקת השיניים. הקפידי לשטוף את הפה במים או במי פה המכילים פלואוריד כדי לשמור על רמת חומציות תקינה.

  3. 3. יובש בפה – יובש בפה במהלך ההיריון מגדיל את הסיכון להתפתחות בעיות כמו עששת וזיהומים. שתי הרבה מים כדי למנוע התייבשות ולעסי מסטיק ללא סוכר כדי להגביר את ייצור הרוק.

חניכיים נפוחות?

חניכיים נפוחות הם דבר לא נעים, אך למרבה המזל לחברת קולגייט יש מענה לבעיה. נסי את אחד מהמוצרים שלנו שנועדו לסייע בשמירה על בריאות החניכיים.