רגישות בשיניים בזמן היריון: למה לצפות ודרכי התמודדות

אי נוחות היא חלק בלתי נפרד מחווית ההריון. גופך משתנה, וכאב גב או קושי להרגיש בנוח הם חלקים נורמלים מההיריון ואפשר לצפות שיופיעו. אך בעוד את עורמת כריות כדי לישון בנוחות, ייתכן שתבחיני בסוג נוסף של אי נוחות בהיריון, הבא לידי ביטוי בשיניים. רגישות בשיניים עלולה להופיע בהיריון, והידיעה שגם נשים הרות אחרות סובלות מאותה אי נוחות יכולה לנחם במקצת.

ובכל זאת, להלן הסיבות האפשריות לכאב בשיניים ובחניכיים, ומספר דרכי התמודדות בטוחות עם הכאב:

שינויים בשיניים ובחניכיים בזמן ההיריון

כל אחד מהשינויים ההורמונליים המתרחשים בגופך בזמן ההיריון אחראי באותה מידה לגרימת כאבי שיניים וחניכיים. זרימת דם מוגברת ופעילות הורמונלית אינטנסיבית הן חלק מ"מחיר" ההיריון. להלן הגורמים השכיחים ביותר לרגישות בשיניים בזמן היריון:

 • הורמונים

על פי האגודה האמריקאית להיריון (APA), הורמוני היריון עלולים לפגוע הלכה למעשה באופן שבו הגוף מגיב לחיידקים, דבר שעלול להוביל לזיהום פריודונטלי וכן – ניחשתם נכון – לכאבים בשיניים ובחניכיים.

 • זרימת דם מוגברת

  הגוף עובד שעות נוספות כדי לדאוג לך ולעובר, והתוצאה היא זרימת דם מוגברת בגוף. תופעה זו של זרימת דם מוגברת עלולה לגרום רגישות ונפיחות בחניכיים שהופכות רגישות למגע. מזונות חמים וקרים מאוד עלולים לעורר את אותה רגישות, גם אם מעולם לא חווית כזו בעבר.

 • מחלת חניכיים.

 • נשים הרות מועדות יותר למחלת חניכיים, שעלולה גם להיות זרז ללידה מוקדמת, זאת על פי מחקר שפורסם בשנת 2010 בכתב העת Journal of Natural Science, Biology and Medicine . ברור שדימום וחניכיים מודלקות וכואבות יכולים בהחלט לגרום כאבים בפה ואי נוחות רבה.

כיצד להגיב

על אף שההיריון עלול להגביל את השימוש בתרופות משככות כאבי שיניים וחניכיים, ניתן לשמור על חיוך בריא במשך תשעת חודשי ההיריון, בעזרת מעט תשומת לב וטיפול. שמירה על הרגלי ההיגיינה המעולים שלך לפני ההיריון תשמור על בריאותך ותמנע כאבים, לכן אל תשכחי להעניק גם לפה שלך מעט טיפול עדין ואוהב. להלן ארבעה דברים שתוכלי לעשות למען שינייך הרגישות בזמן ההיריון:

 1. בחרי מברשת שיניים עם זיפים רכים. שיניים רגישות זקוקות למגע עדין, זאת על פי ארגון March of Dimes . מברשת שיניים בעלת זיפים רכים מנקה בין השיניים וסביבן ביסודיות ועדינות כאחד, במטרה למנוע כאבים ודימומים בשיניים גם בעתיד.

 2. שימי לב אילו מזונות מעוררים רגישות. האם חשת ברגישות בזמן לגימת תה? האם גילית שגלידה מעוררת כאב? רצוי מאוד להתנזר ממשקאות ומזונות המעוררים רגישות. על פי האגודה האמריקאית להיריון, הרגישות בחניכיים חולפת לרוב אחרי ההיריון. כך תוכלי להמשיך וליהנות שוב בעתיד הקרוב ממשקאות ומזונות קרים וחמים.

 3. צמצמי צריכת דברי מתיקה. הסוכר מזין את החיידקים בפה, והדבר עלול להוביל לחורים בשיניים וכאבים. צמצמי ככל הניתן את כמות הממתקים שאת צורכת. אם את ממש מוכרחה לפנק עצמך עם ממתקים, הקפידי לצחצח שיניים מיד לאחר האכילה.

 4. בקרי את רופא השיניים. אל תשתמשי בהיריון כתירוץ להימנע מביקורות סדירות במרפאת השיניים, שכן אלה שומרות שהחיוך שלך יהיה בריא גם בתקופת ההיריון. עם זאת, אל תשכחי להזכיר לרופא השיניים שאת בהיריון, כדי שינקוט באמצעי הזהירות הדרושים (לדוגמה, המנעות מחשיפה לסוגי רנטגן מסוימים).

על אף שתקופת ההיריון רצופה בשינויים גופניים, אינך צריכה לסבול אי נוחות בפה. בקשי מרופא הנשים שלך המלצות למשכך כאבים בטוח לשימוש, כדי להבטיח שרגישות בשיניים לא תהפוך את תשעת חודשי ההיריון ללא נעימים. עם הנחיה מקצועית מתמדת וטיפול אישי, תוכלי ליהנות מההיריון מבלי לדאוג לגבי תופעות לוואי בשיניים.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

בעיות שיניים נפוצות במהלך ההיריון

'כדי למזער ככל האפשר את הסיכונים במהלך ההיריון, להלן מספר עצות כלליות ומספר בעיות נפוצות שיש לשים אליהן לב:

 1. 1. מחלת חניכיים – שיניים וחניכיים דורשות תשומת לב מיוחדת במהלך ההיריון. צחצוח קבוע פעמיים ביום, ניקוי בחוט דנטלי פעם ביום, תזונה מאוזנת וביקורים קבועים אצל רופא השיניים יסייעו בצמצום הבעיות הדנטליות שמתלוות להיריון.

 2. שחיקת האמייל 2. - אצל נשים מסוימות, בחילת בוקר היא תסמין עיקרי בזמן ההיריון. הבחילות מלוות בעלייה ברמת החומציות בפה שעלולה לגרום לשחיקת השיניים. הקפידי לשטוף את הפה במים או במי פה המכילים פלואוריד כדי לשמור על רמת חומציות תקינה.

 3. 3. יובש בפה – יובש בפה במהלך ההיריון מגדיל את הסיכון להתפתחות בעיות כמו עששת וזיהומים. שתי הרבה מים כדי למנוע התייבשות ולעסי מסטיק ללא סוכר כדי להגביר את ייצור הרוק.

חניכיים נפוחות?

חניכיים נפוחות הם דבר לא נעים, אך למרבה המזל לחברת קולגייט יש מענה לבעיה. נסי את אחד מהמוצרים שלנו שנועדו לסייע בשמירה על בריאות החניכיים.