הוצאת שיניים/עקירת שיניים

עקירת שן

מדוע עוקרים שיניים?לעקירת שיניים סיבות רבות:

  • עששת שחדרה לתוך השן
  • חלק גדול מהשן או העצם סביבה נהרס מזיהום
  • אין מספיק מקום לכל השיניים בפה

רופאי שיניים רבים ממליצים לעקור שיניים כלואות שבקעו בקיעה חלקית בלבד. לאזור שמסביב לשן שבקעה חלקית עלולים לחדור חיידקים ולגרום לזיהום, העלול להתפשט לעצם באזור ולהפוך לבעיה רצינית ביותר. שן כלואה ממשיכה לנסות לבקוע מבעד לרקמת החניכיים גם אם אין לה מספיק מקום לעשות זאת. בסופו של דבר, הלחץ המתמשך שגורם ניסיון הבקיעה פוגע בשורשי השיניים הסמוכות. לעתים קרובות עקירת שן כלואה מונעת זיהום ונזק לשיניים ולעצם סביבה, וחוסכת כאב בעתיד.

איך עוקרים שיניים?לפני עקירת השן רופא השיניים יתשאל אותך ביסודיות של עברך הרפואי בכלל ומה שקשור לבריאות שיניך בפרט, ויערוך לך צילומי רנטגן.

בצילומי רנטגן רואים את האורך, הצורה והמיקום של השן והעצם סביבה. כשיהיה בידי רופא השיניים כל המידע הוא יוכל להעריך עד כמה ההליך יהיה קשה ויחליט אם להפנות אותך למומחה בניתוחי פה ולסתות.

לפני העקירה רופא השיניים ייתן לך הרדמה מקומית באזור סביב השן שהוא עומד לעקור.

כשמדובר בעקירה פשוטה, ברגע שהאזור רדום הרופא משחרר את השן באמצעות כלי שנקרא מניף, ואז עוקר את השן באמצעות מלקחיים. ייתכן גם שרופא השיניים ירצה להחליק ולעצב את מתאר העצם שמתחת לשן שנעקרה, ולסיום, ייתכן שהוא יבחר לתפור את האזור.

למה ניתן לצפות אחרי עקירה?מיד אחרי עקירת שן חיוני לשמור על ניקיון האזור ולמנוע זיהום. רופא השיניים יניח על המקום גזה מעוקרת יבשה ויבקש ממך להדק עליה את השיניים בעדינות. הוא ישאיר את הגזה במקומה למשך 30 עד 45 דקות כדי להגביל את כמות הדימום בזמן תהליך הקרישה הטבעי במקום. במהלך 24 השעות הבאות אסור לך לעשן, לשטוף את הפה במרץ, או לצחצח ולנקות את השיניים הסמוכות למקום העקירה.

אחרי עקירה צפוי שתחוש כאב ואי-נוחות מסוימים. אם יש צורך, רופא השיניים ייתן לך מרשם למשכך כאבים מתאים. בנוסף, תוכל להניח על הפנים באזור העקירה קומפרס קר (קרחום קפוא עטוף במגבת) למשך 15 דקות בכל פעם. כמו כן כדאי שתימנע מפעילות גופנית מאומצת וכן משתיית משקאות חמים ומשתייה דרך קשית. רופא השיניים ידריך אותך להתחיל לשטוף את הפה בתמיסת מי מלח פושרת (אל תבלע את התמיסה) ביום שאחרי העקירה. אם ההחלמה מתקדמת כצפוי, הכאבים צפויים לחלוף בתוך כשבוע. אם יש לך כאב חמור וממושך, נפיחות, דימום או חום, טלפן מיד לרופא השיניים.

הוצאת/עקירת שן
Numb Elevator
1. האזור סביב השן מאולחש לפני העקירה 2. מניף משחרר את השן
Forceps
3. משתמשים בצבת שיניים להוצאת השן

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

עצות לטיפול בכאב לאחר עקירת שן

להלן מספר עצות שיסייעו להקטין את אי הנוחות ולזרז את ההחלמה:

  • להפחתת הנפיחות תוכלו להניח שקית קרח על הפנים. הניחו והסירו לסירוגין כל עשרים דקות.

  • אכלו במשך כמה ימים מזונות רכים וקרירים בלבד.

  • החל מ- 24 שעות לאחר הניתוח שטפו את הפה במי מלח פושרים. השתמשו בחצי כפית מלח בכוס אחת של מים.

  • לאחר הניתוח אסור לעשן, להשתמש בקשית או לירוק. פעולות אלו עלולות להוציא את קריש הדם מהחור שבו הייתה השן.