הוצאת שיניים/עקירת שיניים

מדוע עוקרים שיניים?

עקירות שיניים מתבצעות בשל סיבות מגוונות:

  • עששת הגיעה עד לעומק השן
  • זיהום הרס חלק גדול מהשן או מהעצם סביבה
  • אין די מקום בפה לכל השיניים

רופאי שיניים רבים ממליצים לעקור שיניים כלואות שבקעו רק באופן חלקי. חיידקים עלולים לחדור אל האזור שמסביב לשן שבקעה חלקית בלבד ולגרום לזיהום,. זיהום זה עלול להתפשט אל העצם ולהחמיר. שיניים כלואות ממשיכות לנסות לפרוץ החוצה דרך רקמת החניכיים גם כאשר אין די מקום להכיל אותן. לחץ מתמשך זה עלול לגרום בסופו של דבר נזק לשורשים של שיניים סמוכות. במקרים רבים יכולה עקירת שן כלואה למנוע זיהום, נזק לעצם ולשיניים הסמוכות ולחסוך כאבים בעתיד.

כיצד עוקרים שן?

לפני עקירת שן יסקור רופא השיניים ביסודיות את ההיסטוריה הרפואית המלאה שלכם, הכללית והדנטלית, ויבצע את הצילומים הדרושים.

צילומי רנטגן מראים את האורך, הצורה והמנח של השן ושל העצם סביבה. באמצעות ניתוח מידע זה יכול רופא השיניים להעריך עד כמה קשה יהיה ההליך ולהחליט האם להפנות אתכם למומחה הנקרא כירורג פה ולסת.

לפני העקירה יאולחש האזור שסביב השן. רופאי שיניים משתמשים בהרדמה מקומית לשם אלחוש אזור הפה שבו תתבצע העקירה.

במקרה של עקירה פשוטה - ברגע שהאזור מאולחש מחלצים את השן באמצעות מכשיר שנקרא מניף ולאחר מכן עוקרים אותה בצבת שיניים. ייתכן שרופא השיניים ירצה גם להחליק ולעצב מחדש את קווי המתאר של העצם מתחת. כאשר הוא מסיים, ייתכן שיחליט לסגור את המקום באמצעות תפר.

למה אוכל לצפות לאחר עקירת שן?

שמירה על ניקיון האזור ומניעת זיהום מייד לאחר הוצאת השן הינן בעלות חשיבות מכרעת. רופא השיניים יבקש מכם לסגור את השיניים בעדינות על פיסת גזה יבשה וסטרילית, שאותה עליכם להשאיר במקום במשך 30 עד 45 דקות לשם הגבלת הדימום בזמן תהליך קרישת הדם. במשך 24 השעות הבאות אסור לכם לעשן, לשטוף את הפה בצורה נמרצת או לנקות את השיניים באזור הקרוב למקום העקירה.

אפשר לצפות לרמה מסוימת של אי נוחות וכאבים לאחר עקירת שן. בחלק מהמקרים ימליץ רופא השיניים על משכך כאבים או ייתן לכם מרשם לתרופה כזו. הנחת שקית קרח על הפנים למשך 15 דקות בכל פעם עשויה לעזור. רצוי גם להגביל פעילות מאומצת וכן להימנע מלגימת נוזלים חמים מאוד ושתייה דרך קשית. ייתכן שרופא השיניים ימליץ לכם להתחיל לשטוף את הפה במי מלח פושרים (אל תבלעו את המים) יום לאחר העקירה. בתנאים רגילים, תחושת אי הנוחות אמורה להתמתן בתוך שלושה ימים עד שבועיים. במידה ומתעוררים כאב, נפיחות, דימום או חום מתמשכים או חמורים, התקשרו מייד לרופא השיניים שלכם.

הוצאת/עקירת שן
Numb Elevator
1. האזור סביב השן מאולחש לפני העקירה 2. מניף משחרר את השן
Forceps
3. משתמשים בצבת שיניים להוצאת השן

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

עצות לטיפול בכאב לאחר עקירת שן

להלן מספר עצות שיסייעו להקטין את אי הנוחות ולזרז את ההחלמה:

  • להפחתת הנפיחות תוכלו להניח שקית קרח על הפנים. הניחו והסירו לסירוגין כל עשרים דקות.

  • אכלו במשך כמה ימים מזונות רכים וקרירים בלבד.

  • החל מ- 24 שעות לאחר הניתוח שטפו את הפה במי מלח פושרים. השתמשו בחצי כפית מלח בכוס אחת של מים.

  • לאחר הניתוח אסור לעשן, להשתמש בקשית או לירוק. פעולות אלו עלולות להוציא את קריש הדם מהחור שבו הייתה השן.