הסיבות לריח רע מהפה בקרב ילדים
Badge field

מהן הסיבות העיקריות לריח רע מהפה בילדים?

Published date field

לא נדיר למצוא מבוגרים עם בָּאֶשֶׁת הפה, שהיא בעצם ריח רע מהפה, והסיבות לכך הן מזונות מסוימים או בעיות שיניים או חניכיים. הבעיה שכיחה גם אצל ילדים, אך למרבה המזל קל למדי לרדת לשורש הבעיה ולמזער אותה או לצמצמה. אף אדם, בכל גיל, אינו רוצה שיגידו לו שיש לו ריח רע מהפה, ולכן אחת האפשרויות לטיפול בבעיה זו אצל ילדים היא לקחת את הילד לרופא השיניים. רופא השיניים יוכל לשלול גורמים רציניים יותר לריח רע מהפה, ויוכל להדריך אתכם כיצד להתמודד עם הבעיה.

גורמים לריח

אצל ילדים, בדיוק כמו אצל מבוגרים, יש מגוון סיבות לריח רע מהפה. ראשית כדאי לבדוק האם הילד שומר כראוי על היגיינת הפה, ואם אכן זו הבעיה, קל לטפל בה. פרט לכך, על-פי תוכנית ביטוח הבריאות לילדים הקליפורניים, תיש עוד כמה סיבות שכיחות:

  • הצטברות של כמות רבה של אבנית וחיידקים, חורים בשיניים ועששת, מחלות חניכיים ומזון שנלכד בין השיניים

  • זיהומים כמו דלקת גרון (סטרפטוקוקוס בגרון) וסינוסיטיס, או גופים זרים

  • פה יבש בגלל צחיחות וחוסר שתייה או בגלל נשימה מהפה

  • מזון בעל ריח חזק

  • מחלות ובעיות רפואיות כמו: בעיות בעיכול מזון, בעיות בקיבה או בעיות בכבד

טיפול בריח רע מהפה

צחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטלי מדי יום מטפלים ביעילות ברוב הגורמים לריח רע מהפה. אם אין לילד סימני זיהום כמו חום, נזלת או כאבים, ייתכן שצחצוח שיניים פשוט יפתור את הבעיה. יש להשתמש במברשת שיניים רכה המיועדת לילדים, המסירה ומסלקת את כל חלקיקי המזון. ביחד עם צחצוח השיניים והחניכיים, ההסתדרות האמריקאית לרפואת שיניים ממליצה לנקות גם את גב הלשון, מקום שמצטברים בו רובד חיידקי, שאריות מזון וריר. את החלק האחורי של הלשון יש לנקות בזהירות ובעדינות, כדי לא לגרום לילד לרפלקס הקאה. הקפד שילדך ישתה כמות מספקת של מים כדי למנוע יובש בפה בגלל צחיחות או נשימה בפה פתוח בלילה. אם הריח אינו חולף, קח את הילד לרופא השיניים אשר יבדוק אם יש לו חורים, מחלת חניכיים או בעיות אחרות. אם רופא השיניים לא ימצא כל בעיה הקשורה לפה, הוא עשוי להפנות את הילד לרופא המשפחה או לרופא הילדים כדי לבדוק ולחפש גורמים אפשריים אחרים לריח רע מהפה.

מניעה

בסופו של דבר, שמירה נאותה על היגיינת הפה מונעת חזרה של ריח רע מהפה. על-פי ההנחיות לשמירת השיניים של האקדמיה האמריקאית לרפואת שיניים לילדים מומלץ לצחצח שיניים לילדים החל מבקיעת השן הראשונה. עד גיל שבע או שמונה (עד שמתפתחת קואורדינציית עין-יד מספקת) מומלץ שההורים יצחצחו לילד את השיניים. כדי להרגיל את הילד לצחצח בעצמו אפשר לתת לו לצחצח בעצמו וההורה יעזור לו ו"ישלים" את הצחצוח. רק כאשר בטוחים שהילד מצליח לצחצח שיניים היטב בעצמו, ניתן להעביר לו את האחריות על הצחצוח. יש לצחצח לילדים שיניים לפחות פעמיים ביום, אחרי ארוחת הבוקר ולפני השינה, ולהשתמש במשחת שיניים לילדים. יש לצחצח שיניים גם אחרי אכילת ממתקים או מאכלים דביקים אחרים. יש לזכור להשתמש גם בחוט דנטלי. קח את הילד לרופא השיניים כל חצי שנה, או בתדירות אחרת, אם רופא השיניים המליץ על כך, כדי לזהות בהקדם בעיות בשמירה על היגיינת הפה ולטפל בהן.

להתכרבל עם ילדך הוא תענוג גדול, אז אל תתן לריח רע מהפה לחבל בתענוג הזה, או להרחיק מילדך את חבריו. עזור לו לשמור כראוי על היגיינת הפה, כדי שהריח הרע מהפה לא ינהל לו את החיים וגם כדי שתוכל לגלות אצלו בעיות שיניים רציניות בזמן. בעזרתך ובתמיכתך ילדך ישמור על הבל פה מתוק ורענן.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו