צעיר מטייל
Badge field

איך מזהים חור בשן? שימו לב לסימנים נפוצים אלו

Published date field

בעת נגיסה אתם מרגישים עקצוץ קל בפה. האם עליכם לחכות ולקוות שזה ייעלם או לקבוע ביקור אצל רופא השיניים שלכם?

סימנים לחור, כגון רגישות בשיניים או אפילו כאבים ממשיים, מעידים שהגיע הזמן לבדוק את השיניים באופן מקצועי. למדו לאילו סימנים יש לשים לב ומדוע ביקורים קבועים אצל רופא השיניים ותרגול טיפול מונע הם המפתחות לבריאות הגוף - והארנק!

מניעת חורים בשיניים מועילה לבריאות ולתקציב שלכם

סטטיסטית, אם עדיין לא עשיתם זאת, סביר להניח שתצטרכו להתמודד עם חור בשן בשלב מסוים. על פי המרכז לבקרת ומניעת מחלות בארה"ב, בעוד שחורים ניתנים למניעה, 9 מתוך 10 מבוגרים מעל גיל 20 סובלים מעששת בדרגה כלשהי.

חורים הם אזורים בשיניים הנגועים בעששת (שטחים או חורים קטנים) הנובעים מהצטברות חיידקים וחומצות מזיקות בפה. על פי מרפאת מאיו (Mayo Clinic), למרבה הצער, זהו מצב בלתי הפיך. בהתחלה החורים יכולים גם להימצא ללא שנדע מכך, כיוון שריקבון בשלב מוקדם עלול שלא לגרום לתסמינים.

למרבה המזל, חורים ניתנים לטיפול, ולהקדים לטפל בהם זה טוב לא רק לבריאות ולנוחות שלכם, אלא גם לכיס שלכם. אם רופא השיניים שלכם יוכל לאתר ולטפל בחור שלכם לפני שהוא יתפתח יותר מדי, תוכלו להימנע מטיפולים מורכבים ויקרים יותר.

סוגי חורים

כפי שמתארת מרפאת מאיו (Mayo Clinic), ישנם שלושה סוגים של חורים:

  • חורים על פני השטח החלקים, הנוצרים בצידי השיניים
  • חורי שורש, המתפתחים על שורשי השיניים
  • חורים בכתר השן, המופיעים על משטחי הלעיסה של השיניים

ה-ADA קובע כי אצל אנשים מעל גיל 50 נפוצה עששת בשורשי השיניים. בנוסף, קיימת גם שכיחות גבוהה של חורים בשיניים אצל ילדים.

סימנים לחור בשן

אם כי מקובל שאנשים חשים בדרגה מסוימת של כאב כתוצאה מחורים בשיניים, גורמים חזותיים וחושיים אחרים יכולים לעזור לכם בנוסף לקבוע אם חור החל להיווצר. על פי מרפאת מאיו, תסמינים נפוצים של עששת עשויים לכלול:

  • שינוי צבע על השן שלכם לגוון שחור, חום או לבן
  • תחושות לא נעימות, כגון כאב חד, עקצוצים או כאב שיניים עמום
  • כאב בנגיסה או באכילה
  • חור בשן, גם אם אין בו שינוי צבע או אינו גורם לכאב
  • רגישות בשיניים לחום או לקור

כיצד ומתי לטפל בחור בשן

עוד לפני שאתם חושדים שיש לכם חור, מומלץ לקיים ביקורים קבועים במרפאת השיניים כל חצי שנה. מומחי השיניים שלכם (רופא השיניים והשיננית) לא רק מנקים את הפה שלכם, אלא עוקבים אחר כל בעיה בפה שעלולה להתרחש, החל מעששת ועד בדיקת סרטן הפה, מציינת מרפאת קליבלנד.

אם יש לכם חור, אינכם יכולים לטפל במצב לבד, והזנחתו רק תאפשר להחמיר את הריקבון. ככל שתגיעו מוקדם יותר אל רופא השיניים שלכם, כך גדל הסיכוי שהוא יוכל לטפל בחור בשלב מוקדם, והדבר עשוי להיות קל יותר ופחות יקר לטיפול. רופא השיניים שלכם הוא השותף שלכם לטיפול בפה, לכן קבעו תור לבדיקה בהקדם האפשרי אם אתם מאמינים שיש לכם תסמינים של חור.

מרפאת מאיו (Mayo Clinic) מסבירה שכדי לטפל בחור, רופא השיניים שלכם יעריך את מצב הפה, את רמת הכאב ואולי יבצע צילום רנטגן. חורים בשלב מוקדם ניתן לתקן בעזרת טיפול פשוט בפלואוריד. עם זאת, במידה והחור התפתח, עשויים להידרש טיפולים פולשניים יותר. יתכן ורופא השיניים שלכם יצטרך לטפל בחור באמצעות סתימה, כתר או אפילו טיפול שורש או עקירה במידה והריקבון התקדם.

להיות פרואקטיבי ולתפוס את החור מוקדם זו הדרך הטובה ביותר למנוע את הידרדרות העששת - וקביעת תור בזמן לרופא השיניים שלכם יכולה לעשות את כל ההבדל.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו