אישה סובלת מכאבי עששת
Badge field

איך מרגיש חור בשן?

Published date field

האם אתם תוהים אם הכאב או הרגישות שאתם מרגישים בשיניים הם חורים? לפי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן, מספר עצום של 90 אחוז מהמבוגרים בארה"ב סבלו מחורים בשיניים, כך שזו בעיה די שכיחה. אם אתם אלו מבני המזל המעטים שמעולם לא חוו עששת, אתם בטח סקרנים לגבי איך מרגיש חור בשן. התשובה תלויה במצב הריקבון. המשיכו לקרוא כדי ללמוד איך מרגישים חורים בשיניים ומה עליכם לעשות אם אתם מתחילים להרגיש כאב מחורים בשיניים.

איך לדעת אם יש לך חור בפה

חורים בשיניים, הידועים גם כעששת, נוצרים כאשר החיידקים בפלאק ניזונים מהסוכר המצוי במזונות שאתם אוכלים ומשחררים חומצה. חומצה זו חזקה מספיק כדי לשחוק את האמייל של השן כאשר לא מנקים אותה מספיק מהר. מכיוון שאין עצבים באמייל, כנראה שלא תצליחו להרגיש את היווצרות החור בשן בשלבים המוקדמים של העששת. ברגע שהדעיכה מתקדמת ומגיעה לרקמות הרכות יותר בתוך השן שבהן נמצאים הדנטין והעצבים, ייתכן שתבחינו בסימנים הבאים של חורים בשיניים:

  • כאב או רגישות בשיניים. הדנטין מכיל צינוריות מיקרוסקופיות מלאות בקצות עצבים זעירים. כאשר אזור זה חשוף, השיניים שלכם יכולות להיות רגישות במיוחד למזונות ומשקאות חמים, קרים, חומציים וסוכריים (דביקים). זה גם עלול לגרום לכאב שיניים או כאב חד כשאתם נוגסים.
  • חורים או שקעים בשיניים. כאשר האמייל נשחק, ייתכן שתרגישו בחלק מחוספס על השן שלכם עם הלשון. חורים ושקעים אלה יכולים גם לכלוא מזון, ובהתאם לגודל החור - אולי אפילו תוכלו לראות את העדויות לכך בפה שלכם.
  • כתמים שחורים, חומים או לבנים. לפעמים המזון או המשקאות שאתם צורכים יכולים לגרום לכתמי שטח על השיניים שלכם; עם זאת, חורים בשיניים יכולים להופיע גם ככתמים לבנים, חומים או שחורים על השיניים. על פי איגוד השיניים האמריקאי (ADA), כאשר החומצה החיידקית גורמת לאמייל השן לדה-מינרליזציה, האזור הפגוע עשוי להופיע תחילה כנקודה לבנה, שניתן לרפא אותה. עם הזמן וללא טיפול, החלל יתחיל להיראות כמו כתם חום או שחור.

כיצד לטפל בכאבים מחור בשן

אם אתם חושבים שיש לכם חור בשן, עליכם לקבוע תור לרופא/ת השיניים שלכם מיד. למרות שניתן להפוך את מצב החורים בשיניים בשלבים מוקדמים, רק רופא/ת שיניים יוכל/ה לטפל בהם עד שתחילו להרגיש אי נוחות או כאב. במהלך הפגישה שלכם, ילקח צילום רנטגן כדי לקבוע את היקף הריקבון. בהתאם לחומרת החור בשן, ייתכן שתצטרכו סתימה. עששת חמורה מאוד עשויה לדרוש החלפת השן בכתר, ביצוע טיפול שורש או עקירה.

אם אינכם יכולים לפגוש את רופא/ת השיניים שלכם באופן מיידי, נסו כמה מהתרופות הביתיות הללו והתרופות ללא מרשם כדי למצוא הקלה זמנית לכאבי החור בשן בזמן שאתם מחכים.

  • שטפו עם מי מלח חמימים. נסו לערבב כפית מלח בכוס של מים חמימים ושטפו את הפה כדי לנקות שאריות מזון מהחור בשן ולהרגיע את הדלקת. הימנעו משטיפה במים חמים או קרים מכיוון שטמפרטורות קיצוניות עלולות להחמיר את כאבי החור בשן.
  • הניחו על האזור שמן ציפורן. שמן ציפורן מכיל מרכיב פעיל בשם אאוגנול הפועל כחומר מאלחש טבעי ואנטי בקטריאלי להפחתת דלקות בפה. טבלו חתיכה קטנה של טישו נקי או צמר גפן בשמן הציפורן ונגבו בעדינות על מקום הכאב עד שהוא נחלש.
  • צחצחו עם משחת שיניים לשיניים רגישות. השתמשו במברשת שיניים בעלת זיפים רכים ובמשחת שיניים למניעת רגישות כדי לחסום את קצות העצבים בדנטין החשוף.
  • קחו משככי כאבים ללא מרשם. משככי כאבים ללא מרשם כמו איבופרופן ואצטמינופן יכולים להקל באופן זמני על כאבי שיניים מחור בשן, אך בדקו עם הרופא/ה שלכם אם זה בסדר עבורכם להשתמש בהם.

גם אם אינכם בטוחים אם יש לכם חור בשן, ניקוי מקצועי באופן קבוע וביקור אצל רופאי שיניים חשובים ביותר. שיננית יכולה ליישם טיפול בפלואוריד כדי לחזק את השיניים ולטפל בשלבים המוקדמים של העששת עד לכדי חיסולה. היא גם תוכל לתת לכם טיפים על הדרכים הטובות ביותר לצחצח שיניים ולייעץ אילו מזונות מגבירים את הסיכון שלכם לחורים בשיניים. כשמדובר בחורים בשיניים, נקיטה בצעדי מניעה היא הרבה יותר קלה מאשר לטפל בבעיה בהמשך הדרך.

כיצד עוקרים שיני בינה?

רופא/ת השיניים או מנתח/ת פה ולסת יבצעו חתך בקו החניכיים ויצרו קפלים שיחשפו גם את השן וגם את אזור עצמות הבסיס. כל עצם החוסמת את הגישה לשן תוסר לפני שרופא/ת השיניים או מנתח/ת הפה יחלקו את השן לחלקים, מה שיקל על ההסרה.

רופא/ת השיניים מסיר/ה את השן ומנקה את כל הפסולת שנשארה סביב קו החניכיים או העצם. לאחר מכן, תופרים את החתך. רופא/ת השיניים מניח/ה גזה על מקום העקירה כדי למנוע כל דימום נוסף ולעזור לקרישה.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו