ציפוי קומפוזיט

מה זה?
ציפוי קומפוזיט הוא הדבקת שרף מרוכב (פלסטיק) בצבע השן, כדי לטפל בעששת, בשן שבורה, או סדוקה או שצבעה השתנה. בניגוד לציפויי חרסינה, המיוצרים במעבדה ומחייבים שימוש בתבנית אישית כדי להבטיח התאמה טובה, את ציפוי השיניים הזה אפשר לבצע בביקור אחד במרפאת השיניים. ההליך מכונה קישור משום שהחומר נקשר לשן.

לאילו מטרות משתמשים בו?
ציפוי קומפוזיט הוא אחד מהטיפולים הקלים ביותר והפחות יקרים מבין טיפולי השיניים הקוסמטיים. את הקומפוזיט המשמש לציפוי השיניים אפשר לעצב וללטש כך שיתאים לשיניים שמסביב. ברוב המקרים ציפוי הקומפוזיט משמש כדי לשפר את המראה של שן שצבעה השתנה או של שן שבורה. ניתן להשתמש בו גם לסגירת מרווחים בין שיניים, להארכת השיניים או לשינוי הצורה או הצבע של השיניים.

לעיתים משמש ציפוי הקומפוזיט גם כאלטרנטיבה קוסמטית לסתימות אמלגם או כדי להגן על חלק משורש השן שנחשף עקב נסיגת חניכיים.

הכנה אין צורך בהכנה מוקדמת. במקרים רבים אין צורך בהרדמה אלא אם משתמשים בציפוי הקומפוזיט כדי לסתום חור בשן.

כיצד זה מתבצע
רופא השיניים ישתמש במדריך גוונים כדי לבחור את גוון הקומפוזיט שמתאים לצבעה של שן סמוכה.

לאחר בחירת הגוון, רופא השיניים יגרד או יחרוט מעט את פני השן כדי לחספס אותה. השן תצופה בשכבה דקה של נוזל ייצוב המסייע לקשירת החומר.

כאשר השן מוכנה, ימרח רופא השיניים את הקומפוזיט הרך שצבעו כצבע השן. הקומפוזיט מעוצב ומוחלק עד שמתקבלת הצורה הרצויה. לאחר מכן החומר עובר התקשות בעזרת אור אולטרה-סגול או לייזר.

לאחר התקשות חומר הציפוי, ימשיך רופא השיניים לחתוך ולעצב אותו. לבסוף הוא ילטש את החומר עד שיתאים לברק של יתר השן.

ההליך כולו אורך בדרך כלל בין חצי שעה לשעה. אם ההליך מתבצע ביותר משן אחת, ייתכן שיהיה עליכם לקבוע כמה ביקורים במרפאת השיניים.

תה, קפה, עשן סיגריות וחומרים אחרים עלולים להכתים את הקומפוזיט. כדי למנוע או לצמצם ככל האפשר הופעת כתמים, חשוב להימנע ממזונות ומשקאות שעלולים ליצור כתמים במשך 48 השעות הראשונות אחרי הליך הדבקת ציפוי הקומפוזיט. בנוסף, צחצחו את השיניים לעיתים קרובות והקפידו לנקות אותן באופן סדיר אצל השיננית.

סיכונים
הקומפוזיט שבו משתמשים לציפוי אינו חזק כמו השיניים הטבעיות. כסיסת ציפורניים או לעיסת קרח או עטים עלולות לשבור את החומר. בדרך כלל ציפוי קומפוזיט מחזיק מעמד מספר שנים ואז יש לתקנו. כמות הקומפוזיט שהודבק והרגלי הלעיסה של המטופל יקבעו כמה זמן יחזיק הציפוי מעמד בפועל.

מתי להתקשר לאיש מקצוע
בימים הראשונים לאחר הדבקת ציפוי הקומפוזיט התקשרו לרופא השיניים שלכם אם אתם מבחינים בשוליים חדים בשיניים שעברו ציפוי או אם יש לכם תחושה מוזרה בשיניים כאשר אתם נוגסים.

התקשרו לרופא השיניים בכל עת אם ציפוי הקומפוזיט נשבר או אם נושרים ממנו חלקים.

©2001-2003 InteliHealth Inc. כל הזכויות שמורות.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

עצות חשובות לטיפול בפה הקשורות לבונדינג.

  • הימנעו מצריכת משקאות המכתימים את השיניים –תה, קפה, יין אדום וחומרים נוספים עלולים להכתים את הקומפוזיט המשמש לציפוי השן.

  • הקפידו על היגיינת פה טובה – כדי להבטיח שהשיניים שעברו זה עתה בונדינג יישמרו יפות לאורך זמן, חשוב מאוד לצחצח אותן פעמיים ביום ולנקות בחוט דנטלי מדי יום.

שמרו על חיוך זוהר!

בונדינג יכול לשפר את החיוך, אך חשוב לשמור עליו באמצעות צחצוח שיניים לעיתים תכופות. נסו את אחת ממשחות השיניים שלנו שתעזור לכם לשמור על החיוך.