מה צריך לדעת על ניתוח השתלת שיניים

שיניים חסרות עלולות להפריע באכילה, לפגום בדיבור או בחיוך, וגם לגרום לבעיות בריאות בפה. אך בימינו ניתוח השתלת שן יכול להעניק לך שן חלופית שנראית ומתפקדת כמו שן אמיתית ושההרגשה איתה היא כמו עם שן אמיתית. המידע הבא יעזור לך להחליט אם מתאימה לך השתלת שיניים.

מהו שתל שן?

שתל (נקרא גם שתל דנטלי) הוא שורש שן מלאכותי המוחדר בעדינות לעצם הלסת ומחזיק עליו שן תותבת או עוזר לייצב תותבת נשלפת. השתל עשוי ממתכת (טיטניום) או מחומר דמוי חרסינה (זירקוניה) שהם חומרים שהגוף מקבל ואינו דוחה. העצם צומחת סביב השתל שהוחדר לתוכה ומתאחה עימו (בדומה להתאחות של שבר בעצם). קיימים סוגישתלים: שתל בעצם (endosteal) הוא השכיח ביותר, והוא בורג גלילי או חרוטי המוחדר לתוך עצם הלסת ויכול לשאת שן תותבת אחת או יותר. שתל על העצם (subperiosteal) ממוקם על גבי עצם הלסת ולו מסגרת מתכת עם זיזים הבולטים מבעד לחניכיים, שתפקידם להחזיק את התותבת. שתל כזה מתאים למטופלים עם עצם לסת נמוכה מדי שאינה מאפשרת להשתמש בשתל מהסוג הראשון.

היתרונות של שתלי שיניים

בכל שנה, כ-100 אלף איש בישראל עוברים השתלות שיניים. מדוע טיפול זה כה פופולרי? הנה כמה תשובות:

  • שתלים אינם זזים או יוצאים ממקומם, והם מעניקים יציבות וביטחון כמו שיניים טבעיות.
  • השמירה על ההיגיינה של שתלים מתבצעת בדיוק כמו השמירה על ההיגיינה של שיניים טבעיות, ואין צורך לשלוף אותם מהפה לפני השינה ולהשרותם בתמיסת ניקוי.
  • שתלים אינם נתמכים על שיניים סמוכות. לכן אין צורך להשחיז שיניים סמוכות ולפגוע במבנה שלהן כמו שעושים כשמתקינים גשר.
  • שתלים מונעים תזוזה של שיניים סמוכות, ובכך מונעים התדלדלות של עצם הלסת ושומרים על מראה הפנים.
  • שתלים הם פתרון קוסמטי אידיאלי לשיניים חסרות, המאפשר ללעוס ולדבר בקלות.

האם אתה מועמד מתאים להשתלה?

אם החניכיים שלך בריאות, אם יש לך מספיק עצם לתמוך בשתל ואם מצב בריאותך הכללי טוב, אתה מועמד אידיאלי להשתלת שיניים. השתלת שיניים מתאימה לרוב האוכלוסייה, אך קיימים גורמים שונים שיש לשקול לפני שמחליטים לעבור את הטיפול: 1) מחסור בכמות העצם בלסת הנדרשת עבור הטיפול או שאיכות העצם אינה מספקת. 2) מתרפאים עם מחלות עצם מסוימות יצטרכו טיפולים מקדימים להשתלה לצורך שליטה במחלה. 3) במקרים מסוימים של השתלה בלסת העליונה יש לבצע הרמת סינוס כדי לייצר מספיק מקום לשתל ולמנוע פגיעה בסינוס. 4) אצל אנשים עם סוכרת מסוג 2 לא מאוזנת ואצל מי שנוטלים תרופת מקבוצת הביספוספונטים (תרופות לטיפול בדלדול עצם) סיכויי ההצלחה של השתלת שן נמוכים יותר. 5) עישון מפחית את סיכויי ההצלחה של ההשתלה ולכן מומלץ להיגמל מעישון לפני ביצוע ההליך. 6) גם צריכת אלכוהול מפחיתה את סיכויי ההצלחה של ההשתלה, ועישון וצריכת אלכוהול ביחד מגדילים משמעותית את הסיכויים לכישלון של הטיפול.

ניתוח השתלת שיניים

ניתוח השתלת שיניים בלסת הוא הליך המתבצע במרפאה בהרדמה מקומית. אחרי הניתוח ניתן לצפות לנפיחות ולכאבים, ורופא השיניים ידאג לרשום לך משככי כאבים שיקלו על הכאב ואי-הנוחות. עד שהמקום יחלים תצטרך לאכול במשך מספר ימים מזון רך ולהימנע ממזון ושתייה חמים.

רופא השיניים ימתין חודשיים עד שישה חודשים לקליטת השתל, ורק אז יתקין על השתל שן מלאכותית או כתר. במהלך תקופה זו העצם תגדל סביב השתל ותתאחה עמו בתהליך הנקרא אוסאואינטגרציה. בינתיים רופא שיניים כללי יתקין לך כתר או גשר זמניים, או תותבות זמניות, שיאפשרו לך ללעוס ולדבר כרגיל.

התקנת השיניים החדשות

במרבית המקרים המנתח מסיים את ההשתלה בתפירת החניכיים מעל לשתל, כך שהשתל נשאר מכוסה בחניכיים בתקופת ההחלמה (אוסאואינטגרציה). בסיום תקופה זו תשוב לביקור נוסף אצל המנתח אשר יחשוף את השתל, ילביש עליו כיפת ריפוי המאפשרת לחניכיים להתרפא מבלי לכסות את השתל, ויחזיר את השיניים הזמניות למקומן. אחרי החלמת החניכיים רופא השיניים ייקח מטבע ולפיו יכין עבורך את השיניים החדשות. מספר שבועות אחרי חשיפת השתל הרופא יחליף את כיפת הריפוי במבנה (עוגן) המוברג לתוך השתל, ויתקין עליו את השן הקבועה.

טיפול בשתל

ודאי תרצה שהשתלים יחזיקו בפיך לכל החיים. זה אפשרי. לשם כך תצטרך להקפיד להגיע לביקורים קבועים במרפאת השיניים לביקורת אצל הרופא ולניקוי אבנית מקצועי, ולשמור כראוי על היגיינת הפה. כדי לשמור על בריאות החניכיים הקפד לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום ולהשתמש בחוט דנטלי פעם ביום, תוך ניקוי קפדני סביב השתלים. כמו כן בקש מרופא השיניים המלצה על מי פה אנטיבקטריאליים, המפחיתים את כמות החיידקים בפה.

החלטה לעבור השתלת שיניים היא החלטה גדולה וחשובה הדורשת התייעצות קפדנית עם רופא השיניים ועם מומחה להשתלות שיניים (מנתח פה ולסת, מומחה לשיקום הפה או מומחה למחלות חניכיים) אשר יבצע את ניתוח ההשתלה. רופא השיניים יצלם צילומי רנטגן, יתשאל אותך לגבי עברך הרפואי ויבדוק בקפידה את פיך כדי להשיג את כל המידע שאתה צריך כדי לשקול את האפשרויות להחלפת שיניים העומדות בפניך.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

עצות חשובות לטיפול בשתלים

מרבית השתלים הדנטליים נקלטים בהצלחה אך ניתן לנקוט במספר צעדים שיסייעו להבטיח את הצלחת התהליך ואת עמידות השתל לאורך זמן.

  • הקפידו על היגיינת פה טובה – צחצחו שיניים פעמיים ביום ונקו בחוט דנטלי פעם ביום. בעזרת מברשת אינטרדנטלית שמסוגלת לחדור בין השיניים, ניתן לנקות אזורים קשים לגישה סביב השתל.

  • הפסיקו לעשן – עישון יכול להחליש את מבנה העצם ולתרום לכשל השתל.

  • בקרו אצל רופא השיניים – ניקוי שיניים ובדיקות תקופתיות מדי שישה חודשים יסייעו לכם לוודא שהשתל במצב טוב ויישאר במצב טוב בעתיד.

  • הימנעו מלעיסת מזון קשה – אל תלעסו מזונות קשים כמו קרח וסוכריות קשות שכן הם עלולים לשבור את הכתר ואת השן.

שמרו על השתלים שלכם למען העתיד.

שמירה על היגיינת הפה תבטיח את עמידותם של השתלים לאורך זמן. השתמשו באחת ממשחות השיניים שלנו כדי לשמור על ניקיון הפה ובריאותו.