ילדות מחייכות כי הן עושות יישור שיניים

יישור שיניים בטיפול אורתודנטי

האיגוד האמריקני לאורתודנטים מדווח כי ל 4.5 מיליון אנשים בארצות הברית ישנו גשר בשיניים או מכשירים דנטליים אחרים ליישור שיניים ולמתן חיוך בריא ויפה.

כפי שרובנו יודעים, אורתודנט הוא רופא שיניים בעל התמחות קלינית נוספת לטיפול ב-malocclusions (פגם בסגר הפה), העלול לנבוע מאי סדירות שיניים ובעיות בלסת.

מדוע שיניים מתעקמות?

טרי פארטץ', DDS, נשיא לשעבר של האיגוד האמריקאי לאורתודנטים טוען שמצב תורשתי וגורמים סביבתיים יכולים ליצור שיניים עקומות ובעיות בסגר הפה. ד"ר פראטץ' מציין שגורמים תורשתיים כוללים שיניים צפופות, שיניים מרווחות מידי ובעיית malocclusions (פגם בסגר הפה). הוא מציין גם ששיניים עקומות יכולות להיגרם ממציצת אצבע ודחיקת לשון כמו גם תאונות שקורות ללסת.

מהן אפשרויות הטיפול ליישור שיניים ול-Malocclusions (פגם בסגר הפה).

ישנם שלושה שלבים לטיפול אורתודנטי. הראשון הוא כאשר משתמשים במכשירים ליצור מקום בפה. לדוגמא, שימוש במרחיבים פאלאטליים להרחבת רוחב החך ושימוש בסומכים ננעלים להרחבת הלסת התחתונה. שלב התיקון הפעיל הוא השלב הבא כאשר גשר יורכב על השיניים. לאחר מכן מכוונים את השיניים ואז מיישרים ומתקנים את בעיית ה-malocclusions על פני תקופת זמן בהתאם לחומרת חריגת בעיות השיניים והלסת. השלב השלישי הוא שלב התחזוק לאחר שגשר השיניים הוסר וכשהשיניים בהשגחה תוך שימוש בפלטה (נשלפת או קבועה) וביקורים חצי שנתיים אצל האורתודנט לשמירה על החיוך המיושר.

סוגים של גשר בשיניים

גשר בשיניים מלפני יותר מבערך 30 שנה כלל רצועות מתכת גדולות שהיו סגורות ומודבקות סביב כל שן. גשר בשיניים ניתן לחיבור לצד הלחי של השיניים כמו גם לצד הלשון של השיניים בהתאם להמלצות האורתודנט שלכם לטיפול המיועד עבורכם. גשר בשיניים, קוביות המתכת והגומיות יכולים להיות צבעוניים וכיף גדול לילדים, מתבגרים ובני נוער.

כיום, סוגרים קטנטנים מותקנים על השטח הקדמי של השן והם עשויים מתכת או חומר קרמי. הסוגרים מודבקים למשטח קדמת השן עם חומר דמוי דבק וגומיות ממתכת יכולות להיות בשימוש בשיניים האחוריות. חוטים קשתיים מוכנסים לסוגרים ועשויים ממקור ניקל-טיטניום המופעל בחום שעלול להתחמם עקב הטמפרטורה בפה, מה שיאפשר לו להפעיל לחץ מתמיד על השיניים וכן כאשר חוטי הקשת יכוונו במשרד האורתודנט.

אפשרות נוספת חדשה יותר לגשר בשיניים היא מערכת האינויזליין המשתמשת בסדרה של מיישרים שקופים הניתנים להסרה הנלבשים במשך היום והלילה כדי לעזור להזיז את השיניים ליישור הנכון. כאשר אוכלים או מצחצחים שיניים ומשתמשים בחוט דנטלי, יש להסיר את המיישרים.

טיפול בגשר בשיניים

האורתודנט שלכם, רופא השיניים או השיננית יספקו לכם הוראות יסודיות כיצד לנקות כראוי את הגשר בשיניים. ישנן המון מברשות שיניים שתוכלו להשתמש בהן: ידניות (שעוצבו במיוחד למטופלי אורתודנטיה), חשמליות או קוליות. שאלו את המומחה הדנטלי שלכם מי מהן היא הטובה ביותר עבורכם. צחצוח שיניים צריך להתבצע לפחות 2-3 פעמים ביום בזווית של 45 מעלות בתנועת קדימה ואחורה. הקפידו להסיר פלאק בקו החניכיים למניעת דלקת החניכיים (דלקת ברקמת החניכיים). הקפידו על זווית של מברשת השיניים בקו החניכיים ובעדינות צחצחו סביב הסוגרים להסרת פלאק ושאריות אוכל.

חשוב מאוד לנקות בין השיניים בעזרת חוט דנטלי מתוח, ניתן להשתמש בסטימודנט (קיסם מנקה שיניים) או במברשת פרוקסבראש (מברשות ניקוי בין שיניות) שניתן להשתמש אם יש מקום בין השיניים. מומלץ להשתמש בשטיפות פה להסרת שאריות מזון ושטיפת רקמת החניכיים להסרת מחלה ובקטריה שגורמת לריח ויכולה להמצא שם אם יש לכם דלקת חניכיים. ניתן להשתמש במשחת שיניים אנטיבקטריאלית ושטיפות פה אנטי-מיקרוביאליות ללא מרשם בנוסף לשטיפות הפה הרגילות או לבד.

כיצד לשמור על החיוך כאשר הגשר בשיניים מוסר

לאחר שהאורתודנט החליט שניתן להסיר את הגשר בשיניים, חשוב ביותר להשתמש בפלטה (מכשיר מפלסטיק) ולהרכיב אותה במשך היום או הלילה כפי שהומלץ על ידי הרופא. ניתן לנקות את הפלטה עם מים חמימים או באמצעות מברשת שיניים ומשחת שיניים לאחר שהרכבתם אותה ולהניח במיכל פלסטיק כשאינה בשימוש.

בקרו אצל השינננית לניקוי מקצועי של השיניים פעמיים בשנה ואצל האורתודנט שלכם לביקורות ותחזוקה שוטפת.

© זכויות יוצרים 2011 חברת קולגייט-פלמוליב

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו