מהי סתימה בשן?
Badge field

מהי סתימה בשן?

Published date field

מהי סתימה?סתימה היא דרך לשקם שן שנפגעה מעששת, ולהחזיר לה את תפקודה וצורתה. כשרופא שיניים מבצע סתימה הוא מסיר מהשן את החלק הנגוע בעששת, מנקה את האזור הפגוע, ואז סותם את החור בחומר לסתימות.

הסתימה אוטמת את המקום שאליו יכולים להיכנס חיידקים, וכך נמנעת עששת נוספת. החומרים המשמשים לסתימות הם זהב, חרסינה, שרף מרוכב (חומר סתימה הצבוע בצבע השן) ואמלגם (סגסוגת של כספית, כסף, נחושת, בדיל ולפעמים אבץ).

איזו סתימה הכי טובה עבורי?אין סוג של סתימה שהכי מתאים לכולם. סוג הסתימה המתאים לך ייקבע לפי היקף התיקון, האלרגיות שאולי יש לך לחומרים מסוימים, המקום בפה שבו יש לבצע את הסתימה, והעלות. ואלה השיקולים לשימוש בחומרים שונים:

  • סתימה מזהב מיוצרת במעבדה לפי הזמנה ואז מודבקת למקומה. סתימת זהב נסבלת היטב על-ידי רקמת החניכיים, ועשויה להחזיק יותר מ-20 שנים. לכן, אנשי מקצוע רבים סבורים שהחומר הטוב ביותר לסתימות הוא זהב. עם זאת, לעתים קרובות זו האפשרות היקרה ביותר, ולהתקנתה דרושים מספר ביקורים במרפאת השיניים.

  • סתימה מאמלגם (הכסף) עמידה לאורך זמן ואינה יקרה יחסית. מצד שני, מכיוון שהיא כהה יותר מחרסינה או מחומר מרוכב, היא בולטת יותר לעין ובדרך כלל לא משתמשים בה באזורים גלויים, כמו השיניים הקדמיות.

  • שרף מרוכב (פלסטיק) הוא חומר שצובעים אותו כך שיתאים לצבע השיניים הטבעיות ולכן משתמשים בו במקומות שבהם רוצים להשיג מראה טבעי. הרופא מערבב את הרכיבים ומכניס את התערובת ישירות לחור בשן, שם היא מתקשה. חומר מרוכב אינו אידיאלי לסתימות גדולות מכיוון שעם הזמן הוא מתבלה ועלולות להישבר ממנו חתיכות. הוא עלול גם לשנות את צבעו בגלל קפה, תה או טבק, ואינו מחזיק זמן רב כמו סתימות אחרות, אלא רק שלוש עד עשר שנים.

  • סתימת חרסינה נקראת מילואה. היא מיוצרת במעבדה לפי הזמנה ולאחר מכן מודבקת בתוך השן (inlay) או כשחזור מלא על השן (onlay). ניתן להתאים את צבע המילואה לצבע השיניים הטבעיות, והיא עמידה בפני כתמים. שיקום חרסינה מכסה בדרך כלל את רוב השן. עלות סתימת חרסינה דומה לעלות סתימה מזהב.

אם עששת או סדק פגעו בחלק גדול מהשן, ייתכן שיומלץ על כתר. בעששת שחדרה לתוך השן והגיעה לעצב ניתן לטפל בשתי דרכים: טיפול שורש (שבו מוציאים ומסלקים את השורש הפגוע) או אפיסקטומיה (קטימת קצה שורש השן).

איך עושים סתימה?ראשית רופא השיניים בודק את השן ומחליט אם נחוצה סתימה. לאחר מכן הוא מסלק את העששת ומנקה את האזור הפגוע. בהמשך הוא ממלא את החור הנקי באחד החומרים שתוארו לעיל.

איך אדע אם אני צריך סתימה?רק רופא שיניים יכול לדעת אם יש לך חור שזקוק לסתימה. במהלך הבדיקה רופא השיניים בודק את כל השיניים, מכל צידיהן, באמצעות מראה קטנה.

כל ממצא שנראה לו חשוד הוא בודק מקרוב באמצעות כלים מיוחדים. אם יש צורך, רופא השיניים מבצע צילום רנטגן של חלק מהפה או של כולו. כשכל הנתונים בידיו, רופא השיניים מחליט איזה טיפול לבצע בהתאם למידת הנזק שגרמה העששת.

Gold Silver White

 

סתימת אמלגם כסופה

סתימת זהב

סתימה לבנה (חומר מרוכב)

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו