ילד קטן מברשש את שינייו יחד עם אביו מול מראת החדר אמבטיה.
Badge field

מורסה בחניכיים אצל ילדים: מה הורים צריכים לדעת

מורסה (אבצס) היא זיהום מקומי שיכול להופיע בכל מקום בגוף ולעיתים קרובות מופיע כנפיחות עם מוגלה. מורסות מתרחשות לעיתים כחלק מהניסיון של המערכת החיסונית שלכם להילחם בזיהום. תארו לעצמכם שאתם חולקים קערת פופקורן עם ילדכם בעת צפיה בסרט, וקליפת פופקורן ננעצת בין השן לרקמת החניכיים. אם הקליפה לא תוסר, החניכיים עלולות להזדהם וליצור מורסה.

תסמינים למורסה בחניכיים

כאשר ילד מפתח מורסה בחניכיים, הוא עלול לחוות כאב בחלק הפגוע של רקמת החניכיים עקב הלחץ של המוגלה הכלואה. כאב זה יכול להתרחב עד לאוזן, לצוואר וללסת ולהחמיר בעת שכיבה. המורסה עלולה לגרום לאדמומיות או נפיחות בפנים, והחניכיים עשויות להיראות מבריקות, נפוחות ואדומות. ילדכם עשוי להתלונן גם על טעם רע בפה שלו, או שתבחינו שיש לו ריח רע מהפה.

טיפול במורסה בחניכיים

אם אתם חושבים שלילד שלכם יש מורסה בחניכיים, קחו אותו מיד לרופא שיניים. מורסה בחניכיים לא חולפת מעצמה, ואם היא לא מטופלת, מורסה עלולה לפגוע בשיניים ובעצמות שמסביב. הזיהום יכול אפילו להתפשט מעבר לחניכיים, מה שעלול להוביל לבעיות בריאותיות חמורות יותר.

לעיתים טיפול במורסת חניכיים כולל חיסול הגורם לזיהום וניקוז הצטברות המוגלה. אם עצם כלשהו נלכד בין השיניים והחניכיים, רופא השיניים יסיר אותו בזהירות. רופא שיניים עשוי להחליט לנקז את המוגלה דרך כיס החניכיים (הרווח בין השיניים לחניכיים) או חתך ברקמת החניכיים. בדרך כלל, הליך זה מתבצע בהרדמה מקומית, מה שאומר שילדכם יהיה ער, אך האזורים הפגועים בפה שלו יהיו רדומים.

ילדכם ירגיש טוב יותר ברגע שהמורסה תטופל. יכול להיות שהוא יקבל תרופה כדי לעזור עם כל כאב מתמשך. אולי גם ינתן מרשם לאנטיביוטיקה אם הזיהום חמור.

מניעת מורסה בחניכיים אצל ילדים

צחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטלי באופן קבוע יכולים לעזור למנוע מורסה כואבת בחניכיים. יש לצחצח שיניים לילדים פעמיים ביום (בוקר ולילה), החל מהרגע שהשן הראשונה שלהם בוקעת.

בעוד שילדים צעירים עשויים להיות נלהבים לנקות את שיניהם באופן עצמאי, הם זקוקים לפיקוח והשגחת מבוגר ולעיתים לעזרה בצחצוח אם ילדכם מבוגר מספיק כדי להתחיל לצחצח שיניים לבד, בדקו את השיניים לאחר מכן כדי לוודא שהוא לא מפספס אף אזור.

ביקורים קבועים אצל רופא שינייםחשובים על מנת לשמור על בריאות החניכיים והשיניים של ילדכם. הילד שלכם יכול לעבור ביקור ראשון אצל רופא השיניים כאשר השן הראשונה שלו יוצאת. לאחר מכן, ילדים צריכים לעבור בדיקות שיניים כל שישה חודשים.

מורסה בחניכיים יכולה להיות כואבת הן לילדים והן למבוגרים. אם ילדכם מראה סימנים של אי נוחות סביב החניכיים שלו, אל תתעכבו מלקחת אותו לרופא השיניים. זה יכול להיות מורסה בחניכיים שדורשת טיפול מרופא השיניים המשפחתי שלכם.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו