מהי סתימה בשן?

סתימה היא דרך לשקם שן שניזוקה מעששת ולהחזירה לתפקוד וצורה תקינים. כאשר רופא שיניים מבצע סתימה, הוא מסיר קודם את חומר השן הרקוב, מנקה את האזור הפגוע ואז ממלא את החלל הנקי בחומר הסתימה.

על ידי סגירת החללים שהחיידקים יכולים להיכנס אליהם, מסייעת הסתימה גם במניעת עששת נוספת. החומרים המשמשים לסתימות כוללים זהב, חרסינה, שרף מחומר מרוכב (קומפוזיט) (סתימות בצבע השן) ואמלגם (סגסוגת של כספית, כסף, נחושת, בדיל ולעיתים גם אבץ).

מהו סוג הסתימות הטוב ביותר?

אין סוג סתימות אחד המתאים לכולם. גודל התיקון הנדרש, הרגישות שלכם לחומרים מסויימים, המיקום של הסתימה בפה ועלות הטיפול הם אלו שיקבעו את סוג הסתימה שיתאים לכם. שיקולים לגבי החומרים השונים כוללים:

  • סתימות מזהב מיוצרות על פי הזמנה במעבדה ולאחר מכן מדביקים אותן במקום. הסבילות של רקמת החניכיים לסתימות מסוג זה הינה טובה, והן עשויות לשרוד יותר מ – 20 שנה. מסיבות אלה נחשב הזהב על ידי גורמים מוסמכים רבים לחומר הטוב ביותר עבור סתימות. עם זאת, במקרים רבים הוא גם האפשרות היקרה ביותר ובנוסף מחייב מספר ביקורים במרפאת השיניים
  • סתימות אמלגם (כסף) עמידות בפני בלייה וזולות יחסית. עם זאת, בשל צבען הכהה רואים אותן יותר מאשר שחזורים מחרסינה או מקומפוזיט ולכן לא משתמשים בהן בדרך כלל באזורים נראים לעין כגון שיניים קדמיות.
  • סתימות משרף קומפוזיט (פלסטיק) מותאמות לצבע השיניים ולכן משתמשים בהן במקומות שבו המראה הטבעי חשוב. מערבבים את הרכיבים ומכניסים באופן מיידי לחור, שם החומר מתקשה. הקומפוזיט אינו בהכרח החומר האידיאלי לסתימות גדולות משום שהוא עלול להישבר או להישחק עם הזמן. כמו כן סתימות קומפוזיט עלולות לקבל כתמים מקפה, תה או טבק. תוחלת החיים של סתימות קומפוזיט הינה קצרה יותר מזו של סוגים אחרים, והיא נעה בין שלוש לעשר שנים.
  • סתימות חרסינה נקראות מילויים (inlays) או ציפויים (onlays) והן מיוצרות בהזמנה במעבדת ומודבקות לאחר מכן לשן. ניתן להתאים אותן לצבע השן והן עמידות בפני כתמים. בדרך כלל שחזור חרסינה מכסה את רוב השן. העלות של סתימות אלו דומה לזו של סתימות זהב.

אם עששת או סדק גרמו נזק לחלק גדול מהשן, ייתכן שימליצו לכם לשים עליה כתר. בעששת שהגיעה עד העצב ניתן לטפל בשתי דרכים: טיפול שורש (שבו מוציאים את העצב שניזוק) או טיפול שנקרא כיפוי מוך (שבו מנסים להשאיר את העצב חי).

מה קורה כאשר שמים סתימה?

אם רופא השיניים מחליט לסתום חור בשן, הוא יסלק תחילה את העששת וינקה את האזור הנגוע. לאחר מכן הוא ימלא את האזור שנוקה באחד ממגוון החומרים שתוארו לעיל.

כיצד אוכל לדעת אם אני זקוק לסתימה?

רק רופא השיניים יכול לגלות האם יש לכם חור בשן שמצריך סתימה. בזמן ביקורת שיניים ישתמש רופא השיניים במראה קטנה ויבחן בעזרתה את המשטחים של כל שן ושן.

לאחר מכן הוא יבדוק בצורה מעמיקה כל דבר שנראה לא תקין, וזאת באמצעות כלים מיוחדים. ייתכן שיערכו לכם בנוסף צילומי רנטגן של כל הפה או רק של אזור מסוים בפה. סוג הטיפול שייבחר על ידי רופא השיניים שלכם תלוי במידת הנזק שנגרם על ידי העששת.


Silver
אמלגם כסף
Gold
סתימה מזהב
White
סתימה לבנה (קומפוזיט)

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

למה לצפות בעת ביצוע סתימה

  1. הרדמה מקומית  – ייתכן שבתחילת הליך הסתימה תקבלו הרדמה מקומית כדי לאלחש את האזור סביב השן.

  2. סילוק עששת – לאחר מכן יחדור רופא השיניים דרך האמייל באמצעות מקדחה כדי לסלק את העששת. לאחר שיסלק את העששת יעצב רופא השיניים את החלל כדי להכינו לסתימה.

  3. חריטה – לפני הכנסת סתימת קומפוזיט יחרוט רופא השיניים את השן בעזרת ג'ל חומצתי.

  4. מריחת שרף – בסוגים מסוימים של סתימות ימרח רופא השיניים שכבות של שרף ולאחר מכן יקשה אותן באמצעות אור בהיר. פעולה זו מחזקת את הסתימה.

  5. ליטוש – לאחר הכנסת הסתימה ילטש רופא השיניים את השן.

הילחמו כעת בהיווצרות חורים בשיניים כדי למנוע את הצורך בסתימות בעתיד!

חורים בשיניים אינם נעימים וגם תהליך ביצוע הסתימה אינו מהנה. השתמשו במשחת שיניים למניעת כדי להפחית את תדירות הביקורים הבלתי מתוכננים אצל רופא השיניים.