מכתשית יבשה לאחר עקירת שן: הבנה ומניעה

ישנן סיבות מגוונות לכך שרופא השיניים שלכם עשוי להמליץ על עקירת שן. רוב המטופלים מכירים את נושא עקירת שיני הבינה, אך עקירה יכולה גם לטפל בזיהום, במחלת חניכיים או בצפיפות יתר בפה .

אמנם עקירת שן היא הליך פשוט יחסית, אך המטופלים חייבים לשים לב לבעיות מסוימות שעלולות להופיע בתהליך ההחלמה, וביניהן הסיבוך השכיח ביותר: מכתשית יבשה. למדו למה גורמת מכתשית יבשה וכיצד ניתן למנוע את היווצרותה לאחר העקירה.

מהי מכתשית יבשה?

לאחר שרופא השיניים יעקור אחת מהשיניים הקבועות שלכם, יווצר קריש דם במקום שבו נעקרה השן. קריש הדם חיוני משום שהוא מסייע בהגנה על העצם וקצה העצב שבתוך המכתשית הריקה של השן.

מטופלים מפתחים מכתשית יבשה כאשר קריש הדם זז ממקומו, נמס או שאינו מתגבש באופן מלא. מצבים אלה מותירים את העצם והעצב חשופים ומועדים לזיהום. מצב זה גם גורם לכאבים חזקים בפה ובפנים ומחייב טיפול מיידי של מומחה ברפואת שיניים.

מדוע מופיעות מכתשית יבשה?

תזוזת קריש דם ממקומו היא לעיתים תוצאה של טראומה או כוח שמופעל על המכתשית הריקה. לרוע המזל, לא קל לקבוע במדויק מה גורם לתזוזת קריש דם או לכך שאינו מתגבש מלכתחילה. עם זאת, קיימים גורמי סיכון מסוימים שמגבירים את הסיכויים להתפתחות מכתשית יבשה ביניהם:

  • זיהומים
  • אמצעי מניעה למתן דרך הפה
  • חוסר טיפול נאות בפצע
  • עישון ושימוש בטבק

כיצד ניתן למנוע מכתשית יבשה?

בדרך כלל מופיעה מכתשית יבשה במהלך חמשת הימים הראשונים לאחר העקירה, ולכן הצעד הראשון לשם מניעת הבעיה הוא הימנעות מפעילות נמרצת שעלולה להוביל לטראומה במקום הפצע. בהגדרת פעילות נמרצת אפשר לכלול אפילו פעילויות פשוטות כגון שתייה דרך קשית או יריקה חזקה, שכן לשתיהן יש פוטנציאל לגרום תזוזה של קריש הדם ממקומו.

מכיוון שעישון ושימוש בטבק מגבירים את הסיכויים להתפתחות מכתשית יבשה לאחר עקירת שן, עליכם להימנע מהם לפחות במשך 24 שעות לפני העקירה ו- 24 שעות לאחריה. שוחחו עם המומחה ברפואת שיניים כדי להחליט האם תרופה כלשהי שאתם נוטלים בקביעות עלולה לעכב קרישת דם וכן מה באפשרותכם לעשות כדי למזער או לסלק את הסיכון הזה.

רופא השיניים או הכירורג ימליץ לכם ככל הנראה על תוכנית טיפולית לביצוע בבית וייתן לכם עצות להתנהלות לאחר עקירת השן. ההמלצות עשויות לכלול שתיית הרבה מים, הימנעות מצחצוח שיניים ב- 24 השעות הראשונות לאחר הניתוח, הימנעות ממזונות מסוימים ושימוש בנוזלי שטיפת פה אנטי-בקטריאליים. המומחה גם עשוי לתת לכם עצות ספציפיות בהתאם להיסטוריית בריאות הפה שלכם, מצב המערכת החיסונית שלכם והתרופות שאתם נוטלים.

ביצוע מדויק של ההנחיות יכול לעזור לכם רבות במניעת מכתשית יבשה כדי שתוכלו לעבור ללא סיבוכים את תהליך ההחלמה לאחר עקירת שן.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

עצות לטיפול בכאב לאחר עקירת שן

להלן מספר עצות שיסייעו להקטין את אי הנוחות ולזרז את ההחלמה:

  • להפחתת הנפיחות תוכלו להניח שקית קרח על הפנים. הניחו והסירו לסירוגין כל עשרים דקות.

  • אכלו במשך כמה ימים מזונות רכים וקרירים בלבד.

  • החל מ- 24 שעות לאחר הניתוח שטפו את הפה במי מלח פושרים. השתמשו בחצי כפית מלח בכוס אחת של מים.

  • לאחר הניתוח אסור לעשן, להשתמש בקשית או לירוק. פעולות אלו עלולות להוציא את קריש הדם מהחור שבו הייתה השן.