Badge field

מה זה יישור שיניים?

Published date field

 

יישור שיניים (אורתודונטיה) הוא תחום התמחות ברפואת שיניים שמטרתו היא תיקון שיניים ולסתות שאינן ממוקמות בצורה טובה. קשה יותר לשמור על ניקיונן של שיניים עקומות, שאינן ממוקמות כהלכה. קיים סיכון גבוה יותר לאובדן שיניים אלה בגיל מוקדם עקב עששת ומחלת חניכיים והן יוצרות לחץ מוגבר בשרירי הלעיסה, דבר העשוי לגרום לכאבי ראש, לתסמונת במפרק הלסת ולכאבי צוואר, כתפיים וגב. שיניים עקומות או כאלה שאינן ממוקמות נכון פוגעות גם במראה החיצוני שלנו.

היתרונות של טיפול אורתודונטי כוללים פה בריא יותר, נראות נעימה יותר ושיניים בעלות סיכוי טוב יותר להישמר לאורך כל החיים.

. למומחה בתחום קוראים אורתודונט. אורתודונטים לומדים או שנתיים או יותר מעבר לארבעת שנות לימוד רפואת השיניים. לימודיהם מתקיימים בתוכנית הכשרה המאושרת על ידי האגודה האמריקאית לרפואת שיניים.

כיצד אוכל לדעת האם אני זקוק ליישור שיניים?

רק רופא השיניים שלכם או אורתודונט יכול לקבוע האם אתם עשויים להפיק תועלת מיישור שיניים. על סמך כלים אבחנתיים הכוללים סקירה של ההיסטוריה הרפואית והדנטלית שלכם, בדיקה קלינית, מודלים מגבס של השיניים שלכם, צילומי רנטגן וצילומים מיוחדים יכול האורתודונט או רופא השיניים להחליט האם יישור שיניים מומלץ במקרה שלכם. במידה והוחלט שאכן מומלצת פעולת יישור שיניים יפתח רופא השיניים או האורתודנט תוכנית טיפולית המתאימה לכם.

אם יש לכם אחד או יותר מהדברים הבאים, ייתכן שאתם מועמדים ל יישור שיניים:

 • מנשך אנכי — כאשר השיניים הקדמיות העליונות ממוקמות יתר על המידה קדימה לעומת התחתונות (בולטות קדימה)
 • סגר קדמי הפוך —מראה "בולדוג" - שבו השיניים התחתונות בולטות יתר על המידה קדימה או שהשיניים העליונות ממוקמות יתר על המידה אחורה.
 • סגר צלבי — כאשר השיניים העליונות לא יורדות בצורה תקינה - מעט לפני השיניים התחתונות בעת מפגש ביניהן בנגיסה.
 • מנשך פתוח —ווח שנשאר בין משטחי הנגיסה של השיניים הקדמיות ו/או הצדדיות כאשר השיניים האחוריות נסגרות בנגיסה.
 • סטייה בקו האמצע — כאשר קו האמצע של השיניים הקדמיות העליונות אינו בקו ישר עם קו האמצע של השיניים הקדמיות התחתונות
 • רווח  — רווחים בין השיניים כתוצאה משיניים חסרות או משיניים שלא "ממלאות" את הפה
 • צפיפות  — כאשר מספר השיניים גדול מזה שרכס השיניים יכול להכיל

כיצד פועל יישור שיניים?

ישנם סוגים שונים של אביזרים ומכשירים, שחלקם קבועים וחלקם ניידים, שבהם משתמשים כדי לעזור להזיז שיניים, לאמן מחדש שרירים ולהשפיע על גדילת הלסתות. מכשירים אלה פועלים על ידי הפעלת לחץ עדין על השיניים ועל הלסתות. חומרת הבעיה בפה שלכם תקבע איזו גישה אורתודונטית תהיה ככל הנראה היעילה ביותר בשבילכם. מכשירים קבועים כוללים:

 • גשר ליישור שיניים —המכשירים הקבועים השכיחים ביותר, הגשרים, מורכבים מגומיות, חוטי מתכת ו/או סמכים. מכניסים גומיות סביב השן או השיניים ומשתמשים בהן לעיגון המכשיר, בעוד שסמכים מודבקים בדרך כלל לחזיתות השיניים. מעבירים קשתות מחוט מתכת דרך הסמכים ומחברים אותן לגומיות. הידוק קשת המתכת מפעיל לחץ על השיניים, והלחץ מזיז אותן בהדרגה למיקום הנכון. בדרך כלל מכווננים את הגשר פעם בחודש כדי להשיג את התוצאות הרצויות, אשר יושגו בתוך תקופה שעשויה להימשך בין כמה חודשים לכמה שנים. כיום הגשרים קטנים יותר, קלים יותר ורואים בהם הרבה פחות מתכת מאשר בעבר. ישנם גשרים צבעוניים לילדים וכן גשרים בסגנון שקוף שמבוגרים רבים מעדיפים אותו.
 • מכשירים קבועים מיוחדים — מכשירים אלה משמשים לשליטה במציצת אצבע או דחיקת לשון ומחברים אותם לשיניים בעזרת גומיות. מכיוון שהם מאוד לא נוחים בזמן הארוחות, יש להשתמש בהם רק כמוצא אחרון.
 • שומרי מקום קבועים —כאשר ילד מאבד שן חלב לפני הזמן, משתמשים בשומר מקום כדי לשמור את הרווח עד לבקיעת שן קבועה. מחברים טבעת לשן הקרובה ל לרווח שנוצר, ומותחים חוט מתכת או לולאה לשן שמצדו האחר של הרווח.


מכשירים ניידים כוללים:

 • פלטות יישור — כאלטרנטיבה לגשר המסורתי ליישור שיניים למבוגרים, יותר ויותר אורתודונטים משתמשים בסדרת פלטות יישור כדי להזיז את השיניים באותו אופן כמו גשר ליישור שיניים, רק ללא חוטי המתכת והסמכים. פלטות אלה לא נראות לעין ומוציאים אותן כדי לאכול, לצחצח שיניים ולנקות בחוט דנטלי
 • שומר מקום נייד — מכשירים אלה ממלאים אותו תפקיד כמו שומרי מקום קבועים. הם מיוצרים עם בסיס אקרילי שמותאם על הלסת, ויש להם הסתעפויות עשויות פלסטיק או חוט מתכת בין שיניים ספציפיות, כדי לשמור את הרווח ביניהן פתוח.
 • מכשירים לקיבוע הלסת — מכשירים אלה, שנקראים גם ספלינט, שמים על הלסת העליונה או התחתונה, והם עוזרים לאמן את הלסת להגיע למיקום טוב יותר. אפשר להשתמש בהם לטיפול בהפרעות של מפרק הלסת (TMJ).
 • שומרי מקום להרחקת השפתיים והלחיים — מיועדים להרחיק את השפתיים ואת הלחיים מהשיניים. שרירי השפתיים והלחיים יכולים להפעיל לחץ על השיניים, ומכשירים אלה עוזרים להפחית לחץ כזה.
 • מכשיר להרחבת החך — הלסת העליונה) –מכשיר המשמש להרחבת הקשת של הלסת העליונה. זוהי פלטת פלסטיק שמותאמת לחך (תקרת הפה). לחץ חיצוני שמופעל על הפלטה באמצעות ברגים חיצוניים מאלץ את המפרקים בעצמות החך להיפתח לאורך ולהרחיב את אזור החך.
 • פלטות ניידות — מכשירים אלה מוצמדים לחך ומונעים תזוזה של השיניים למיקומן הקודם. אפשר להתאים אותם ולהשתמש בהם גם למניעת מציצת אגודל.
 • רסן ראש — במכשיר זה ממקמים רצועות סביב החלק האחורי של הראש ומחברים אותן לחוט מתכת בחזית או לקשת פנים. רסן ראש מאט את גדילת הלסת העליונה ומחזיק את השיניים האחוריות במקום שבו הן נמצאות בזמן שהשיניים הקדמיות נמשכות אחורה.

 

סגר קדמי הפוך מנשך פתוח צפיפות

סגר קדמי הפוך

מנשך פתוח

צפיפות

סגר צלבי מנשך אנכי

סגר צלבי

מנשך אנכי

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו