ילד אוכל גלידה ומחייך כי אין לו רגישות לקור בשיניים

השיניים רגישות לחום או לקור? מה זה אומר וכיצד לעזור

מהר - מהם האוכל או השתיה בטמפרטורת החדר אהובים עליכם ביותר? זו לא תהיה הפתעה אם לקח לכם רגע לחשוב על תשובה. רוב הדברים שאתם אוכלים או שותים הם הכי טעימים כשהם קרים או חמים, לכן זה יכול להיות מגביל ביותר אם יש לכם שיניים רגישות. אך רגישות לטמפרטורה היא יותר מאשר אי נוחות בזמן הארוחה. זהו גם סימן שיש לכם מצב שמצריך טיפול על ידי רופא השיניים שלכם. אם אתם חווים רגישות בשיניים, אנחנו נמנה את הגורמים האפשריים וכיצד תוכלו לטפל בהם ביעילות כדי שתוכלו לאכול ולשתות את הדברים הטעימים שגורמים לכם לחייך.

מה גורם לרגישות בשיניים כששותים נוזלים חמים?

ישנם גורמים פוטנציאליים שונים לרגישות השיניים שלכם, כמו:

 • עששת

  על פי הWorld Health Organization (WHO), רמות העששת גבוהות במיוחד בארצות הברית ובשאר ארצות אמריקה בעקבות רמת צריכה גבוהה של סוכרים ופחמימות משומרות. החיידקים ניזונים מסוכר, וכאשר נותרות שאריות סוכר בין השיניים , החיידקים משגשגים ויוצרים חומצות. רגישות למאכלים חמים או קרים הן לרוב סימן אזהרה לכך שישנו חור בהתהוות וזהו הזמן לביקור אצל רופא השיניים שלכם.
 • שחיקת אמייל השן

  השכבה החיצונית של השיניים שלכם הינה משטח מגן הנקרא אמייל. שלא כמו חורים בשיניים, שחיקה אינה נגרמת על ידי בקטריה. האמייל יכול להישחק מתזונה חומצית או ממותקת או כתוצאה מריפלוקס חומצי, בולמיה, הקאה כרונית בהריון, אלכוהוליזם, הוא יכול להחלש ככל שמתבגרים, וכלור יכול גם כן לגורם לשחיקת האמייל אם אתם שוחים באופן קבוע. על פי הAmerican Dental Association, ישנם גם סיכונים תעשיתיים ותעסוקתיים שיכולים לגרום לשחיקת האמייל.
 • שן שבורה

  שן סדוקה או שבורה יכולה לחשוף עצבים בתוך השיניים שלכם, שגורמים לרגישות להתגבר.
 • סתימות שחוקות או רופפות

  אם סתימה נשחקת, נסדקת, או מתרופפת, היא כנראה אינה יעילה בהגנה על העצבים שמתחת לאזור העששת.
 • מחלת חניכיים

  על פי הCenters for Disease Control and Prevention (CDC), לכמעט מחצי מהמבוגרים בארצות הברית מעל גיל 30 יש מחלת חניכיים. הזיהום הבקטריאלי הזה יכול לגרום לדלקת בחניכיים ולרגישות בשיניים. אם אינו מטופל, המצב הזה יכול לפגוע ברקמה ובעצם התומכים את השיניים שלכם, ולגרום להם להתרופף ואפילו ליפול.
 • נסיגת חניכיים

  כשהחניכיים שלכם נסוגות, שכבת הצמנטום המכסה את השורשים יכולה להשחק, ושכבת הדנטין הרגישה אשר נמצאת תחתיה נחשפת. גורמים מסוימים לנסיגת חניכיים כוללים מחלות חניכיים, צחצוח יתר, שימוש בטבק, שיניים שלא מיושרות, שחיקת שיניים וטיפולים אורתודונטיים.
 • זיהום

  במקרים מסוימים, רגישות יכולה להיות תוצאה של זיהום עמוק בשן. אם זה הגורם לרגישות שלכם, רופא השיניים שלכם עשוי להציע טיפול שורש. על פי ה American Association of Endodontists, "כ-25 מליון טיפולי שורש מבוצעים בכל שנה."

מה תוכלו לעשות כדי לטפל ברגישות בשיניים

במקרים מסוימים, הגורמים לרגישות בשיניים יכולים להיות מטופלים על ידי תרגול הגיינת פה טובה. צחצוח שיניים לפחות פעמיים ביום. השתמשו בחוט דנטלי או נקו בין השיניים עם מברשות אינטרדנטליות או סילוני מים לפחות פעם ביום; השתמשו בשטיפת פה אנטי-מיקרוביאלית ובמגרד לשון. והקפידו לפגוש את רופא השיניים שלכם לביקורות קבועות כדי שיוכל לזהות מוקדם כל בעיה מתפתחת.

בהתאם לגורם ולחומרת המצב האחראי לרגישות בשיניים שלכם, רופא השיניים שלכם יוכל להמליץ לכם על משחת שיניים או מי פה לשיניים רגישות. המוצרים האלו מכילים מרכיבים שיכולים לסייע באלחוש קצה העצבים ובחיזוק אמייל השן.

מתי כדאי לקבל טיפול מקצועי?

ה American Association of Endodontists (AAE) ממליץ לגשת לרופא השיניים אם הרגישות נמשכת ליותר מ-30 שניות לאחר מגע עם טמפרטורה קיצונית או אם כאב השיניים לא נפסק או מחמיר. כל אלו הם סימנים לכך שיש לכם חור בשן, עצבים חשופים, זיהום, או מחלת חניכיים חמורה מספיק כך שתצטרכו טיפול מקצועי, שיכול לכלול:

 • התקנת שיבוץ, חיבור או כתר

  אם יש לכם שן שבורה, פגומה או רקובה, רופא השיניים שלך עשוי לתקן אותה באמצעות מאחד מההליכים האלה.
 • יישום ג'ל פלואוריד

  ג'ל פלואוריד יחזק את אמייל השן ויפחית את סימני הכאב הנשלחים אל המוח שלכם.
 • הליך טיפול שורש

  רופא השיניים שלכם עשוי לבצע הליך של טיפול שורש כדי להסיר ציפה מזוהמת או מודלקת במרכז השן היכן שיש עצבים וכלי דם. ואז, הם ימלאו ויאטמו את המקום.
 • השתלת חניכיים כירורגית

  אם החניכיים שלכם נסוגו, ניתן להסיר כמות קטנה של רקמה מגג הפה ולהשתיל אותה אל קו החניכיים.

אם אתם חווים רגישות בשיניים בזמן שאתם מנסים להינות ממאכלים או ממשקאות חמים או קרים, החדשות הטובות הן שהמצב שלכם ניתן לטיפול. על ידי תרגול היגיינת פה טובה, תוכלו להפוך את המצב בעצמכם. ואם יש לכם רגישות בשיניים שאינה עוברת או מדאיגה אתכם, אל תמתינו עד הביקורת הבאה שלכם. קבעו תור מיד. רופא השיניים שלכם יוכל לאבחן את הגורם ולתת לכם את הטיפול הדרוש לכם, כך שתוכלו לחזור ליהנות מאוכל ומשקאות בכל טמפרטורה. זה משהו לחייך עליו.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו