בחור מחייך ומחזיק כוס קפה להמחשת סיבות להיווצרות אבן בשיניים
Badge field

אבן בשיניים: מהי אבנית שחורה על השיניים?

Published date field

 

אבנית היא חומר מינרלי קשה המצטבר על השיניים כאשר לא מסירים את הפלאק - רובד חיידקים. היא מופיעה מעל ומתחת לקו החניכיים, ומיקומה יכול להשפיע על צבעה. בפרט, אבנית שחורה על השיניים מופיעה בדרך כלל מתחת לקו החניכיים.

מהי אבנית?

אבנית נוצרת מרובד החיידקים (פלאק), אך היא בעלת מרקם שונה ואינה קלה להסרה. על פי איגוד רופאי השיניים האמריקני (ADA), רובד החיידקים (פלאק) הוא תערובת של רוק, חיידקים, שיירי מזון וחומצות שהחיידקים מייצרים מסוכר ועמילן. הרובד הינו דביק, אך צחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטאלי רגיל מסירים אותו. אם הפלאק אינו מוסר, הוא מתקשה ויוצר אבנית. רק אנשי מקצוע בתחום השיניים יכולים להסיר אבנית; צחצוח וחוט דנטלי לא משפיעים עליה. גם הפלאק וגם האבנית מגרים את החניכיים וגורמים לדלקת ומחלות חניכיים.

צבע האבנית

צבע האבנית תלוי בפרק הזמן בו הצטברה ובמקום בו היא מופיעה בפה. ד"ר רוברט פ. לנגלייס וד"ר קרייג ס. מילר מאוניברסיטת קנטקי מסבירים כי אבנית מעל קו החניכיים היא צהובה או שחומה. רופאי שיניים מכנים זאת אבנית על-חניכית. לעתים קרובות היא מופיעה היכן שהרוק נוזל לתוך הפה, כגון על פני השטח הפנימיים של השיניים הקדמיות התחתונות והמשטח החיצוני של הטוחנות. אבנית תת-חניכית היא אבנית המופיעה מתחת לקו החניכיים. לדברי ד"ר לנגלייס וד"ר מילר, אבנית זו יכולה להיות חומה, שחורה או ירוקה. עם זאת, כל צורות האבנית מתכהות בצבען ומתרחבות בגודלן עם הזמן.

אבנית שחורה

אבנית שחורה עשויה מאותם חומרים כמו הגירסאות הבהירות יותר, אך היא כוללת חומרים אחרים מהנוזלים שסביבה. אף על פי שכל אבנית מורכבת מחיידקים מתים שהפכו למינרלים ומחלבוני רוק, אבנית תת-חניכית נחשפת גם לדם, לתוצרי לוואי של דם שהתפרק ולנוזל כיס החניכיים, שהוא הנוזל הזורם במרווח בין החניכיים והשיניים הנקרא גם כיס החניכיים. במאמר שהתפרסם במגזין RDH, אומרת דיאנה ג'יי למורו כי נוזל כיס החניכיים מופרש על ידי רקמות החיבור, ובעוד שהוא יכול להופיע גם ברקמה בריאה, לרוב הוא קיים לאחר שהפלאק לא מוסר והחניכיים מודלקות.

מניעת והסרת אבנית שחורה

השיננית ואנשי מקצוע אחרים בתחום השיניים יכולים להסיר אבנית שחורה, ושגרה טובה של טיפול בפה יחד עם ביקורים קבועים אצל רופא שיניים מסייעים במניעת חזרתה. אנשי מקצוע בתחום השיניים מסירים אבנית בעזרת כלים ידניים (מקלף) ומכשירים על-קוליים, הגורמים למיקרו-תנודות המפרקות את החומר המגובש.

תוכלו לסייע במניעת הצטברות פלאק ואבנית על ידי שימוש בחוט דנטלי מדי יום וצחצוח פעמיים ביום עם משחת שיניים שתסייע להילחם בחורים ובאבנית. באופן דומה, ביקור אצל רופא שיניים אחת לחצי שנה, או בתדירות המומלצת, לבדיקה וניקוי אבנית מקצועי יסייע גם הוא בטיפול בהצטברות הרובד.

אבנית שחורה על השיניים איננה נעימה, אך לא קשה להיפטר ממנה. הטיפול באבנית הוא פשוט, והוא מונע החמרה של בעיות השיניים. בקרו אצל רופא השיניים שלכם לצורך ניקוי מקצועי אם אתם חושדים שיש לכם אבנית שחורה.

לחצו כאן למידע נוסף על טיפול באבנית במידע על טיפוח הפה של קולגייט.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו