Badge field

אילו נושאים דנטליים מיוחדים צריכים המתבגרים להכיר?

Published date field

 

הדרך הטובה ביותר שבעזרתה יהנו בני נוער מחיוך יפה ושיניים בריאות היא להמשיך לקיים את הרגלי השמירה על בריאות הפה שהוקנו להם בילדותם. אם יש לכם גשר ליישור שיניים או שאתם עוברים טיפול אורתודונטי אחר, וגם אם לא, חשוב מאוד:

  • לצחצח שיניים פעמיים ביום עם משחת שיניים המכילה פלואוריד כדי להסיר פלאק. הפלאק הוא הגורם העיקרי להתפתחות עששת ומחלת חניכיים.
  • לנקות מדי יום בחוט דנטלי בין השיניים ומתחת לקו החניכיים. אם לא מסירים את הפלאק מדי יום הוא עלול להתקשות ולהפוך לאבן שן – רובד צהוב, קשה ומכוער.
  • להגביל את צריכתם של מאכלים עתירי סוכר או עמילן, בעיקר חטיפים צמיגיים ודביקים.
  • לבקר אצל רופא השיניים באופן קבוע לצורך ניקוי מקצועי של השיניים ובדיקה כללית.

פה נקי מבטיח שהשיניים יחזיקו מעמד במשך כל החיים ופשוט גורם להרגשה טובה. כמו כן, הנשימה רעננה יותר והחיוך נראה יפה יותר.

אילו נושאים דנטליים מיוחדים צריכים המתבגרים להכיר?

בעיות דנטליות עשויות להופיע ואכן מופיעות בפועל במהלך שנות ההתבגרות. מידע מפורט על סוגיות המשפיעות על בריאות הפה יקל עליכם לקבל את ההחלטות הטובות ביותר.

  • טיפול אורתודנטי — – רבים מהמתבגרים ומהילדים בגיל טרום–התבגרות זקוקים לגשר כדי לתקן שיניים צפופות או עקומות או סגר לסתות לא תקין. קשה יותר לשמור על ניקיונן של שיניים עקומות, קיים סיכוי גדול יותר לאבדן שיניים אלה בגיל מוקדם והן גורמות למאמץ מוגבר של שרירי הלעיסה. הערכה של אורתודונט תקבע אם אתם זקוקים ליישור שיניים ואיזה טיפול מתאים לכם. אם יש לכם גשר ליישור שיניים עליכם להקדיש תשומת לב מיוחדת לניקיון מוקפד של השיניים.
  • מגני פה —אם אתם עוסקים בספורט, מגני הפה חיוניים להגנה על החיוך שלכם. בדרך כלל אביזרים אלה מכסים את השיניים העליונות ומטרתם להגן מפני שבירת השיניים, פציעת השפתיים ונזקים אחרים לפה. אם יש לכם גשר ליישור שיניים או התקנים דנטליים קבועים אחרים (כגון פלטה) על הלסת התחתונה, ייתכן שרופא השיניים שלכם ימליץ לכם להשתמש גם במגן פה לשיניים אלה.
  • תזונה  - תזונה ממלאת תפקיד מפתח בבריאות השיניים. סוכרים ועמילנים המצויים בחטיפים ובמשקאות רבים מעודדים היווצרות של פלאק, שהורס את אמייל השן. הגבילו את מספר החטיפים והמשקאות הממותקים שאתם צורכים – בכל פעם שאתם צורכים מזון או משקה שמכיל סוכר או עמילן, השיניים שלכם מותקפות על ידי חומצות במשך 20 דקות או יותר. הקפדה על תזונה מאוזנת שמורכבת מחמש קבוצות המזון יכולה להשפיע רבות על בריאות שיניכם. בחרו כחטיפים מזונות מזינים כגון גבינה, ירקות טריים, יוגורט ללא תוספות או פירות.
  • עישון  — אם אינכם מעשנים או לועסים טבק, אל תתחילו. בנוסף לבעיות בריאות אחרות, העישון מכתים את השיניים והחניכיים, מכתים את אבן השן שעל השיניים וגורם לריח רע מהפה. בטווח הארוך, לעיסת טבק ועישון סיגריות וסיגרים מגבירים את הסיכון לפתח סרטן פה או מחלת חניכיים. אם אתם משתמשים בטבק, דווחו על כך לרופא ולרופא השיניים שלכם והקפידו לעדכן אותם לגבי כל בעיה שיש לכם בפה.
  • עגיל בפה — על אף הפופולריות שלו, עגיל בפה עלול לגרום סיבוכים כגון זיהומים, דימום בלתי נשלט ונזק עצבי. בנוסף קיימת סכנת חנק כתוצאה מעגילים ישירים, חישוקים או חלקי עגיל אחרים שהשתחררו. תכשיט המתכת עלול לסדוק או לשבור שיניים וללפגוע בחניכיים. אם אתם שוקלים לעשות עגיל בפה, עדכנו את רופא השיניים שלכם. הוא יעזור לכם לבחור באפשרות הבטוחה ביותר.
  • הפרעות אכילה — הן בולימיה (אכילה כפייתית והקאה) והן אנורקסיה (פחד מופרז מהשמנה שגורם במקרים רבים להקאות) הן הפרעות קשות המשפיעות באופן ישיר על מראה השיניים, כתוצאה משחיקת אמייל השן. אמנם רופא השיניים יכול לתקן את אמייל השן הפגום, אך הוא אינו יכול לטפל בהפרעת האכילה עצמה, שהיא מחלה שעלולה להיות מסכנת חיים ומחייבת טיפול בסוגיות פסיכולוגיות כגון דימוי עצמי ושליטה עצמית. אם אתם סובלים מהפרעת אכילה או חושבים שאולי אתם סובלים מהפרעה כזאת, דברו עם הרופא שלכם.

כיצד אוכל לעזור לשיניי להיראות לבנות יותר?

ניקוי יסודי על ידי רופא שיניים או שיננית מסלק את רוב הכתמים החיצוניים הנגרמים על ידי מזון וטבק. אם הכתמים על השיניים קיימים כבר שנים, ייתכן שתזדקקו להלבנת שיניים מקצועית כדי להסיר את הכתמים העקשניים יותר.

בכתמים פנימיים אפשר לטפל באמצעות הלבנה, בונדינג או כתר. אמנם כל אחת מהשיטות הללו בטוחה ויעילה, רופא השיניים ימליץ על הטיפול המתאים לכם, כתלות במצב שיניכם ובתוצאות שאתם רוצים להשיג.

 

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו