זוג מחייך ומתאחד בחיבוק בחוף הים

איך להיפטר מנגעי כתמים לבנים על השיניים

כולנו שמענו על כתמים על השיניים ועל מה אפשר לעשות כדי להסיר את הכתמים האלה ולהפוך אותם ללבנים יותר. אבל האם שמעתם פעם על כתמים לבנים בשיניים? טכנית הם נקראים נגעי כתמים לבנים והם סימן לריקבון מוקדם. נגעי כתמים לבנים עשויים לנבוע מפלואורוזיס (חשיפת יתר של פלואוריד לשיניים), היפופלזיה של האמייל (התפתחות דקה יותר של האמייל בשיניים), דה-מינרליזציה של האמייל בשיניים, תזונה דלת סידן והגיינת פה לקויה. החדשות הטובות הן, שזה בר טיפול וניתן להיפוך.

סיבות אפשריות לנגעי כתמים לבנים בשיניים

כפי שציינו לעיל, דברים רבים גורמים לנגעים לבנים בשיניים. הנה הצצה לשלושת הראשונים:

 • פלואורוזיס נגרמת אם אתם בולעים כמויות גדולות של פלואוריד. למרות שישנם יתרונות רבים לפלואוריד, יותר מדי ממנו עלול לגרום לשינוי צבע השיניים שנראה לבן גיירי, צהוב או חום. זה יכול לנבוע מבליעת משחת שיניים, שתיית מים מופלרים יתר על המידה ונטילת תוספי פלואוריד.
 • היפופלזיה של אמייל על פי כתב העת ההודי לרפואת שיניים, היפופלזיה של אמייל היא פגם בשיניים שבו יש אמייל דק יותר מהרגיל. זה נובע מגורמים תורשתיים, מחסור בוויטמינים, תרופות שניתנו ליולדת לפני הלידה, טראומה בשיניים ולידות מוקדמות.
 • דה-מינרליזציה יוצרת אזורים לבנים של היחלשות ושחיקה קבועה של אמייל השן, שנובעים מהצטברות רובד חיידקים. זה נגרם על ידי היגיינת פה לקויה ונמצא אצל אנשים המרכיבים פלטה. הכתמים הלבנים הם חורים בשלב מוקדם שניתן להפוך אותם אם מטפלים בהם במהירות.

טיפולים בנגעי כתמים לבנים

להלן מספר טיפולים שיסייעו בהעלמת נגעי כתמים לבנים. שוחחו עם רופא השיניים שלכם על איזה מהם יספק את התוצאות הטובות ביותר עבורכם.

 • שימוש מקומי בפלואוריד - רופא השיניים שלכם יכול להמליץ על שימוש במשחת שיניים עם פלואוריד בחוזק 5,000 ppm.
 • מיקרו-שחיקה - על פי ה-World Journal of Clinical Cases, מיקרו-שחיקה משפרת את מראה השיניים שלכם על ידי הסרה עדינה של שכבה דקה של אמייל מפני השטח. להשפעות גדולות יותר, ניתן לשלב אותה עם טיפולי הלבנה אחרים.
 • הלבנה על בסיס חומר מלבין יכולה לאזן את צבע אמייל השן שלכם. שוחח עם רופא השיניים שלכם על הלבנה במרפאת השיניים או ערכות לשימוש ביתי תחת פיקוח. קיימים גם מוצרים ללא מרשם, כולל משחות שיניים, ג'לים ורצועות הלבנה, אבל התוצאות לוקחות יותר זמן. שוחחו עם רופא השיניים שלכם מה הכי מתאים עבורכם.
 • ציפויי ויניר מיוצרים בהתאמה אישית עם שכבות דקות של חומרים קרמיים. וינירים מודבקים לקדמת השיניים שלכם. זוהי אפשרות מצוינת אם לא ניתן לטפל בשינוי הצבע שלכם באמצעות הלבנה בלבד. התוצאה היא שיניים עמידות בפני כתמים במראה טבעי.

מניעת נגעי כתמים לבנים

נגעי כתמים לבנים יכולים להופיע בכל הגילאים ומסיבות רבות. הנה כמה דברים שכדאי לקחת בחשבון.

 • בדקו מהן רמות הפלואור במי הברז שלכם ושוחחו עם רופא השיניים שלכם
 • זכרו כי מים בבקבוקים, פורמולות, משקאות ומזונות רבים מכילים פלואוריד
 • אם אתן בהריון, שוחחו עם המיילד ורופא השיניים שלכן לגבי פלואוריד ותרופות אחרות שעלולות להשפיע על השיניים המתפתחות של ילדכן
 • סייעו לילדים מתחת לגיל שש בצחצוח שיניים (השתמשו בכמות בגודל אפונה של משחת שיניים עם פלואוריד)
 • על אלו המרכיבים פלטה לצחצח שיניים ולהשתמש בחוט דנטלי סביב החוטים והסוגרים באופן קבוע כדי להפחית את הסיכון לסימנים לבנים

פלואורוזיס, היפופלזיה של האמייל, דה-מינרליזציה של האמייל על השיניים, תזונה דלת סידן והיגיינת פה לקויה יכולים להוביל לנגעים לבנים. אם אתם מבחינים בהם על השיניים שלכם, התייעצו עם רופא השיניים שלכם. ישנם טיפולים שיכולים להפוך את המצב. אחרי הכל, המטרה היא שכל השיניים שלכם יהיו לבנות, לא רק חלקים מהן!

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו