אבן בשיניים: מהי אבנית שחורה על השיניים?

 בחור מחייך ומחזיק כוס קפה להמחשת סיבות להיווצרות אבן בשיניים
 

אבנית היא חומר מינרלי קשה המצטבר על השיניים כאשר לא מסירים את הפלאק - רובד חיידקים. היא מופיעה מעל ומתחת לקו החניכיים, ומיקומה יכול להשפיע על צבעה. בפרט, אבנית שחורה על השיניים מופיעה בדרך כלל מתחת לקו החניכיים.

מהי אבנית?

אבנית נוצרת מרובד החיידקים (פלאק), אך היא בעלת מרקם שונה ואינה קלה להסרה. על פי איגוד רופאי השיניים האמריקני (ADA), רובד החיידקים (פלאק) הוא תערובת של רוק, חיידקים, שיירי מזון וחומצות שהחיידקים מייצרים מסוכר ועמילן. הרובד הינו דביק, אך צחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטאלי רגיל מסירים אותו. אם הפלאק אינו מוסר, הוא מתקשה ויוצר אבנית. רק אנשי מקצוע בתחום השיניים יכולים להסיר אבנית; צחצוח וחוט דנטלי לא משפיעים עליה. גם הפלאק וגם האבנית מגרים את החניכיים וגורמים לדלקת ומחלות חניכיים.

צבע האבנית

צבע האבנית תלוי בפרק הזמן בו הצטברה ובמקום בו היא מופיעה בפה. ד"ר רוברט פ. לנגלייס וד"ר קרייג ס. מילר מאוניברסיטת קנטקי מסבירים כי אבנית מעל קו החניכיים היא צהובה או שחומה. רופאי שיניים מכנים זאת אבנית על-חניכית. לעתים קרובות היא מופיעה היכן שהרוק נוזל לתוך הפה, כגון על פני השטח הפנימיים של השיניים הקדמיות התחתונות והמשטח החיצוני של הטוחנות. אבנית תת-חניכית היא אבנית המופיעה מתחת לקו החניכיים. לדברי ד"ר לנגלייס וד"ר מילר, אבנית זו יכולה להיות חומה, שחורה או ירוקה. עם זאת, כל צורות האבנית מתכהות בצבען ומתרחבות בגודלן עם הזמן.

אבנית שחורה

אבנית שחורה עשויה מאותם חומרים כמו הגירסאות הבהירות יותר, אך היא כוללת חומרים אחרים מהנוזלים שסביבה. אף על פי שכל אבנית מורכבת מחיידקים מתים שהפכו למינרלים ומחלבוני רוק, אבנית תת-חניכית נחשפת גם לדם, לתוצרי לוואי של דם שהתפרק ולנוזל כיס החניכיים, שהוא הנוזל הזורם במרווח בין החניכיים והשיניים הנקרא גם כיס החניכיים. במאמר שהתפרסם במגזין RDH, אומרת דיאנה ג'יי למורו כי נוזל כיס החניכיים מופרש על ידי רקמות החיבור, ובעוד שהוא יכול להופיע גם ברקמה בריאה, לרוב הוא קיים לאחר שהפלאק לא מוסר והחניכיים מודלקות.

מניעת והסרת אבנית שחורה

השיננית ואנשי מקצוע אחרים בתחום השיניים יכולים להסיר אבנית שחורה, ושגרה טובה של טיפול בפה יחד עם ביקורים קבועים אצל רופא שיניים מסייעים במניעת חזרתה. אנשי מקצוע בתחום השיניים מסירים אבנית בעזרת כלים ידניים (מקלף) ומכשירים על-קוליים, הגורמים למיקרו-תנודות המפרקות את החומר המגובש.

תוכלו לסייע במניעת הצטברות פלאק ואבנית על ידי שימוש בחוט דנטלי מדי יום וצחצוח פעמיים ביום עם משחת שיניים שתסייע להילחם בחורים ובאבנית. באופן דומה, ביקור אצל רופא שיניים אחת לחצי שנה, או בתדירות המומלצת, לבדיקה וניקוי אבנית מקצועי יסייע גם הוא בטיפול בהצטברות הרובד.

אבנית שחורה על השיניים איננה נעימה, אך לא קשה להיפטר ממנה. הטיפול באבנית הוא פשוט, והוא מונע החמרה של בעיות השיניים. בקרו אצל רופא השיניים שלכם לצורך ניקוי מקצועי אם אתם חושדים שיש לכם אבנית שחורה.

לחצו כאן למידע נוסף על טיפול באבנית במידע על טיפוח הפה של קולגייט.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

בעיות שיניים נפוצות בתקופת הבגרות

ככל שאנו מתבגרים, חשוב עוד יותר לשמור על בריאות הפה. להלן מספר בעיות שכדאי להיות מודעים להן:

מחלת חניכיים  – אם אתם מזניחים את שגרת הצחצוח והניקוי בחוט דנטלי ואינכם דואגים לעבור ניקוי שיניים מקצועי באופן מסודר, פלאק ואבן עלולים להצטבר על השיניים. פלאק ואבן שן שאינם מטופלים עלולים לגרום בסופו של דבר נזק בלתי הפיך בעצם הלסת ובמבנים התומכים בשיניים ולגרום לאובדן של שיניים.

סרטן הפה  - לפי המכון הלאומי לחקר השיניים והפנים, גברים מעל גיל 40 נמצאים בסיכון גבוה לחלות בסרטן הפה. כ-43,000 אלף איש יאובחנו כלוקים בסרטן הפה, הלשון או הגרון, והחברה האמריקאית לסרטן מעריכה כי כ-7,000 איש ימותו עקב אחת ממחלות הסרטן האלו. שימוש במוצרי טבק ואלכוהול מגדיל את הסיכון לחלות בסרטן הפה. רוב סוגי סרטן הפה מאובחנים לראשונה על ידי רופא השיניים במהלך בדיקה שגרתית.

סתימות שבורות – אורך החיים של סתימה הוא בין שמונה לעשר שנים, אולם הן עשויות להחזיק מעמד במשך 20 שנה או יותר. כאשר הסתימות מתחילות להישבר, מזון וחיידקים עלולים לחדור מתחתיהן ולגרום להתפתחות של עששת בעומק השן.

שמרו על שיניים נקיות באמצעות שמירה על הגיינת הפה.

כדי לשמור על פה בריא חשוב להקפיד על הגיינת פה נאותה. נסו את אחד ממוצרי בריאות הפה שלנו שיסייעו לכם לפתח הרגלי שמירה על בריאות הפה.