אב ובן מצחצחים שיניים להמחשה של ניקוי אבן בשיניים
Badge field

המסת אבנית לניקוי אבן בשיניים - האם זה אפשרי?

Published date field

 

ביקורים שגרתיים אצל השיננית עוזרים לשמור על בריאות החניכיים והשיניים. במהלך טיפול ניקוי, השיננית מסירה הצטברות אבנית מהשיניים שלכם. אבל מה אם היתה שטיפה להמסת אבנית? האם זו באמת אפשרות זמינה בין המוצרים והטכנולוגיות החדשות בתחום השיניים?

השיננית:

תפקיד השיננית ברפואת שיניים הוא מגוון ויכול להשתנות ממדינה למדינה, לדברי איגוד רופאי השיניים האמריקני (ADA). בכל מקרה, חלק אוניברסלי אחד מתפקיד זה הוא הסרת משקעים קשים ורכים מהשיניים.

אבנית, או אבן שן, נבנית על השיניים בהדרגה בין הביקורים אצל השיננית, ככל שהמינרלים שברוק מתקשים ומגבשים את רובד החיידקים הרך. האזורים הנפוצים ביותר בפה בהם הדבר מתרחש הם במקומות בהם ממוקמות בלוטות הרוק העיקריות: על השיניים הקדמיות התחתונות ובצידי הלחיים של הטוחנות העליונות. גילוי והסרת אבנית חיוניים לשמירה על בריאות חניכיים אופטימלית ומניעת מחלות חניכיים.

תכשירים מסחריים

כתב העת הסעודי לרפואת השיניים The Saudi Dental Journal מדגיש כמה מהטכניקות והטכנולוגיות השונות בהן משתמשים אנשי מקצוע ברפואת השיניים המודרנית כדי להילחם באבנית:

  • מכשירים ידניים. סביר להניח שראיתם את השיננית שלכם מגרדת את האבנית בכלי מתכת בעלי קצה עדין בטכניקה המכונה קילוף.
  • מכשירים על-קוליים. טכנולוגיה חדשה יחסית זו משתמשת במכשיר המצוייד בקצהו במתנד רב עוצמה כדי להסיר את ההצטברות באמצעות מיקרו-תנודות.
  • פריוסקופיה. מכשיר צפייה זעיר במיוחד זה יכול לחדור לכיסי החניכיים בין החניכיים לשיניים כדי לבחון את הצטברות האבנית על שורשי השיניים.

אמנם ייתכן שראיתם באינטרנט או בחנות הפארם מכשירים ידניים הדומים לאלו של מומחה השיניים שלכם, אך אף אחת מהשיטות הללו אינה מתאימה לניסוי בבית. השיננית שלכם הקדישה שנים בהכשרה להסרת אבנית וביצוע הליכים אחרים, וניסיון להשתמש בכלים חדים בפה שלך עלול לגרום לפגיעות קשות בשיניים ובחניכיים.

שטיפות נגד אבנית

זה יהיה נחמד אם נהיה מסוגלים להסיר את האבנית באמצעות שטיפות, אבל החוקרים עדיין בוחנים את יעילותן של שטיפות פה להסרת אבנית שהצטברה. מחקר שפורסם בכתב העת Biological, Engineering, Medicine and Science Reports השווה את השימוש בכלור-הקסידין - תכשיר אנטי-מיקרוביאלי לשטיפת פה הנמצא בשימוש נרחב ברפואת שיניים - לבין תכשיר שטיפה מסחרי להסרת אבנית. מסקנת המחקר ההשוואתי הייתה כי תכשיר השטיפה למניעת אבנית הציג ירידה משמעותית בדלקת חניכיים הנגרמת על ידי פלאק בהשוואה לכלור-הקסידין.

מחקר שני שפורסם בכתב העת הבינלאומי the International Journal of Experimental Dental Science בדק את יעילותו של תכשיר שטיפה להסרת אבנית על ידי השריה של דגימות אבנית במבחנה, או בתנאי מעבדה. אחוז מסויים מתכולת המינרלים של האבנית מומס בשטיפה, אך רק לאחר שהושרה בניסוי למשך 4.5 ו-16 שעות. אף אחד לא רוצה לעשות שטיפת פה במשך זמן רב כל כך!

הדבר הטוב ביותר שמטופלים יכולים לעשות כדי להילחם באבנית הוא להפחית מלכתחילה את הצטברות הפלאק באמצעות טיפול ביתי הולם. צחצוח לפחות פעמיים ביום ושימוש בחוט דנטלי פעם ביום ישפיעו רבות בהפחתת הצורך לחיפוש אחר דרכים להסרת אבנית.

טיפול בפלאק משפיע ישירות על היווצרות אבנית, ומשמש כבר זמן רב כתקן הזהב למניעת חורים, דלקת ומחלות חניכיים. שטיפה שיכולה להמיס אבנית עשויה להיות תוספת שימושית בעתיד, אך יש צורך במחקרים נוספים לפני שתוכלו למצוא אותה על מדפי בתי המרקחת. היגיינת פה טובה וביקורים קבועים במרפאת השיניים נחשבים כיום, וימשיכו להיות, הטיפול הטוב ביותר.

 

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו