עקירת שן
Badge field

הוצאת שיניים/עקירת שיניים

Published date field

מדוע עוקרים שיניים?

לעקירת שיניים סיבות רבות:

  • עששת שחדרה לתוך השן

  • חלק גדול מהשן או העצם סביבה נהרס מזיהום

  • אין מספיק מקום לכל השיניים בפה

רופאי שיניים רבים ממליצים לעקור שיניים כלואות שבקעו בקיעה חלקית בלבד. לאזור שמסביב לשן שבקעה חלקית עלולים לחדור חיידקים ולגרום לזיהום, העלול להתפשט לעצם באזור ולהפוך לבעיה רצינית ביותר. שן כלואה ממשיכה לנסות לבקוע מבעד לרקמת החניכיים גם אם אין לה מספיק מקום לעשות זאת. בסופו של דבר, הלחץ המתמשך שגורם ניסיון הבקיעה פוגע בשורשי השיניים הסמוכות. לעתים קרובות עקירת שן כלואה מונעת זיהום ונזק לשיניים ולעצם סביבה, וחוסכת כאב בעתיד.

איך עוקרים שיניים?

לפני עקירת השן רופא השיניים יתשאל אותך ביסודיות של עברך הרפואי בכלל ומה שקשור לבריאות שיניך בפרט, ויערוך לך צילומי רנטגן.

בצילומי רנטגן רואים את האורך, הצורה והמיקום של השן והעצם סביבה. כשיהיה בידי רופא השיניים כל המידע הוא יוכל להעריך עד כמה ההליך יהיה קשה ויחליט אם להפנות אותך למומחה בניתוחי פה ולסתות.

לפני העקירה רופא השיניים ייתן לך הרדמה מקומית באזור סביב השן שהוא עומד לעקור.

כשמדובר בעקירה פשוטה, ברגע שהאזור רדום הרופא משחרר את השן באמצעות כלי שנקרא מניף, ואז עוקר את השן באמצעות מלקחיים. ייתכן גם שרופא השיניים ירצה להחליק ולעצב את מתאר העצם שמתחת לשן שנעקרה, ולסיום, ייתכן שהוא יבחר לתפור את האזור.

למה ניתן לצפות אחרי עקירה?

מיד אחרי עקירת שן חיוני לשמור על ניקיון האזור ולמנוע זיהום. רופא השיניים יניח על המקום גזה מעוקרת יבשה ויבקש ממך להדק עליה את השיניים בעדינות. הוא ישאיר את הגזה במקומה למשך 30 עד 45 דקות כדי להגביל את כמות הדימום בזמן תהליך הקרישה הטבעי במקום. במהלך 24 השעות הבאות אסור לך לעשן, לשטוף את הפה במרץ, או לצחצח ולנקות את השיניים הסמוכות למקום העקירה.

אחרי עקירה צפוי שתחוש כאב ואי-נוחות מסוימים. אם יש צורך, רופא השיניים ייתן לך מרשם למשכך כאבים מתאים. בנוסף, תוכל להניח על הפנים באזור העקירה קומפרס קר (קרחום קפוא עטוף במגבת) למשך 15 דקות בכל פעם. כמו כן כדאי שתימנע מפעילות גופנית מאומצת וכן משתיית משקאות חמים ומשתייה דרך קשית. רופא השיניים ידריך אותך להתחיל לשטוף את הפה בתמיסת מי מלח פושרת (אל תבלע את התמיסה) ביום שאחרי העקירה. אם ההחלמה מתקדמת כצפוי, הכאבים צפויים לחלוף בתוך כשבוע. אם יש לך כאב חמור וממושך, נפיחות, דימום או חום, טלפן מיד לרופא השיניים.

 

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו