בחורה מתייעצת עם רופא השיניים על נפיחות בשפתיים

גורמים לשפתיים נפוחות: כיצד להתמודד עם נפיחות בפה

אולי חוויתם כבר שפתיים נפוחות כתוצאה מכדור שנזרק על הפנים שלכם במהלך משחק כדורגל, אך מה קורה אם השפה עליונה או התחתונה שלכם מתנפחת ואינכם יודעים מדוע? שפה עליונה או תחתונה שהתנפחה יכולה להגרם מדברים רבים מלבד טראומה. גלו מהם וכיצד להתמודד עם שפה שהתנפחה פתאום.

מה יכול לגרום לנפיחות בשפתיים וכיצד לטפל בזה

באופן כללי, ישנם שלושה דברים שיכולים לגרום לשפתיים נפוחות:

טראומה ישירה בפה. לחניכיים ,ללשון ולשפתיים שלכם ישנה אספקת דם גדולה, והעור על השפתיים שלכם דק מאוד. אם משהו מכה בפה שלכם בחוזקה, לדוגמא, כדור שנזרק ממרחק, דם מוזרם לאזור, וגורם להופעת נפיחות. עקב עליה בזרימת הדם שבאזור, האזור הזה יכול לדמם המון.

לא משנה איזו שפה נפוחה, תוכלו למצוץ קרחון או קוביית קרח להפחתת הנפיחות. תוכלו גם להניח אריזה קרה על האזור ללפחות 10-15 דקות כל שעה שעתיים במשך 24 שעות שלאחר הפציעה.

אלרגיה. תגובה אלרגית יכולה לגרום לנפיחות על השפתיים שלכם. תגובה אלרגית נפוצה ידועה כאנגיואדמה, שמשפיעה על השכבות העמוקות יותר של העור שלכם. נפיחות ואודם סביב השפתיים, הלחיים והעיניים שלכם הם סימן שכיח של אנגיואדמה. אם יש לכם תגובה אלרגית קלה, תוכלו לטפל בה בבית באנטיהיסטמין ללא מרשם. אולם, מרפאת Mayo Clinic מזהירה שאם אתם חושבים שאלרגיה ידועה גורמת לאנגיואדמה שלכם למזון או תרופה, הסימפטומים של השפתיים הנפוחות יכולים להיות סימן מקדים של תגובה אנפילקטית. עליכם לחפש טיפול מיידי בתרופות אם אתה מרגישים שהנפיחות שלכם מחריפה או אם אתם מתקשים לנשום.

זיהום. צ'יליטיס היא מצב הכרוך בדלקת בשפתיים. זה יכול להיות אקוטי או כרוני. מחקר ב-StatsPearls מראה כי צ'יליטיס נגיפית נגרמת בעיקר על ידי נגיף הרפס סימפלקס, סוג 1. זיהום הרפס ראשוני ברוב המקרים משפיע על השפתיים, ומתבטא כקבוצה של שלפוחיות המקיף את אזור הפה. בדרך כלל מלווה בתחושת בעירה.

שלפוחיות הרפס לרוב מחלימות מעצמן תוך כשבוע שבועיים, למרות שתרופות מאלחשות ללא מרשם יכולות לסייע לתחושת הקלה.

כדאי לציין כי יכול להיות לכם זיהום בשפתיים או בפה אם יש לכם חתך באזור הזה, והוא אינו מחלים כראוי. לעיתים אנחנו מקבלים חתכים קטנים בתוך ומסביב לפה ולשפתיים, לדוגמא, אם אתם נושכים את השפתיים חזק מידי. זיהומים קורים כאשר פצעים וחתכים נהיים חדירים לבקטריה מזיקה. אם אתם חושדים שהשפתיים שלכם הזדהמו והתנפחו, התייעצו עם הרופא שלכם. הם יוכלו לרשום לכם משחה אנטיביוטית או תרופה אחרת לעצירת הזיהום ולעזרה עם הדלקת.

השפתיים שלכם מאוד עדינות, לכן דברים רבים שונים יכולים לגרום להן להתנפח באופן אקראי. זה טבעי להיות מודאגים או מוטרדים אם לפתע יש לכם שפתיים נפוחות, אך ברגע שתבינו מה הגורם לזה, זה קל לטיפול. ואם אתם חווים בעיות, אל תהססו להתייעץ עם הרופא שלכם. הם סייעו לכם למצוא את הטיפול הנכון עבורכם כדי שתרגישו טוב במהרה!

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו