מה לעשות במקרה של סדק בשן טוחנת (מולרית)

מה לעשות אם לכם או למישהו במשפחתכם יש סדק בשן טוחנת? פעולות כמו נגיסת קרח או סוכריה קשה או הרגל כמו חריקת שיניים, עלולים לגרום לסדק בשן. השיניים הטוחנות רגישות במיוחד להיווצרות סדקים משום שהן סופגות את עיקר הלחץ בזמן לעיסה. ייתכן שיופיעו תסמינים ברורים וייתכן שלא, אך בכל מקרה יש לקבוע מיד תור למרפאת שיניים. רופא השיניים יבדוק את השן הטוחנת ויקבע את מידת החומרה של הסדק. סדק קטן עשוי להיות עניין קוסמטי בלבד, אך סדקים חמורים מחייבים טיפול.

עד הביקור במרפאת השיניים

ייתכן שסדק בשן יגרום לכאב קל או שלא יגרום כאב כלל. ייתכן שתחושו כאב רק בזמן אכילה או בעת חשיפת השן לנוזלים חמים או קרים מאוד. השתדלו להימנע מלעיסה בצד הפה שבו נמצאת הטוחנת הסדוקה. הלעיסה עלולה להרחיב את הסדק ולגרות את הרקמה הרכה בתוך השן המכילה עצבים וכלי דם.

סדקים קטנים בשן

אם הסדק קטן מאוד ופגע רק באמייל, השכבה החיצונית של השן, ייתכן שרופא השיניים לא ימליץ על טיפול כלשהו. על פי האגודה האמריקאית לאנדודונטיה, סדקים קטנים כאלה שכיחים למדי בשיניים בוגרות. ליטוש פשוט ישפר את מראה השן.

טיפול בשן טוחנת סדוקה

במקרים שבהם חדר הסדק מעבר לשכבת האמייל, נדרש טיפול כדי למנוע בעיות כמו זיהום או העמקת הסדק. כתלות בחומרת הסדק עשוי רופא השיניים להמליץ על כתר, על טיפול שורש או על עקירת השן. במקרים מסוימים ניתן להשתמש בחומרי סתימה לתיקון הסדק וכתר ימנע את החמרת המצב. אם הרקמה הרכה בתוך השן נפגעה, ייתכן שרופא השיניים ימליץ על טיפול שורש כדי להוציא את הרקמה שניזוקה. על פי איגוד רופאי השיניים האמריקאי, טיפול שורש הוא אמנם טיפול נרחב יותר מכתר, אך הוא יכול לעזור להציל את השן במקרה שבו הסדק פגע בשן כולה. אפשרות אחרונה היא לעקור את השן הטוחנת. דרך זו תיבחר רק כאשר השורש נפגע ואי אפשר להציל את השן.

תאונות, מזונות קשים מאוד ואפילו חריקת שיניים עלולים לגרום לסדקים או לשברים בשיניים. פנו מיד למרפאת השיניים כדי לברר מה אפשר לעשות כדי לתקן את השן.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

תסמונת השן הסדוקה

הגדרה

תסמונת השן הסדוקה מופיעה כאשר נוצר בשן סדק קטן שלא ניתן לראותו בצילום רנטגן או שהוא נמצא מתחת לחניכיים ולכן קשה מאוד לאתרו. תסמונת השן הסדוקה מופיעה בעיקר בשיניים הטוחנות.

סימנים ותסמינים

תסמונת השן הסדוקה מתבטאת אצל רוב האנשים בכאב או אי נוחות שמופיעים בעת נגיסת מזון או כאשר השיניים נחשפות לחום או לקור. הכאב או תחושת אי הנוחות באים וחולפים, בדומה למה שקורה כאשר יש חור בשן.