סיבות לכאב בלסתות: מדוע אתם עלולים לחוש כאבים

במקרים רבים כאב בלסתות מתואר כתחושה של פעימות כאב ומלווה באי-נוחות. הוא עלול להופיע לפתע או להתחיל ככאב חלש ולהתגבר עם הזמן. עם זאת, הסימפטומים המדויקים משתנים בהתאם למקור הבעיה. זיהוי שורש הבעיה הוא השלב הראשון בטיפול. להלן מספר סיבות שניתן לבדוק.

חריקת שיניים

חריקת שיניים עלולה להסב נזק חמור לשיניים והיא אחת הסיבות המובילות לכאב בלסתות. מדובר בהידוק שיניים שאינו קשור בלעיסה. ישנם אנשים שחורקים שיניים כשהם לחוצים, אך רבים חורקים שיניים באופן לא מודע בזמן השינה. אם לא מטפלים בבעיה היא עלולה לגרום למספר בעיות שיניים. ביצוע תרגילי הרפיה להקלת הלחץ או שימוש במגן פה בזמן השינה הינן חלק מהדרכים להפסקת חריקת שיניים.

דלקת העצם

דלקת העצם (אוסטיאומייליטיס) היא זיהום שנע במחזור הדם בגוף ופוגע בעצמות וברקמות סביבן. כאשר אדם לוקה בדלקת עצם בלסת, היא משפיעה על המפרק הלסתי-רקתי וגורמת כאב במפרק, חום ונפיחות בפנים. למרבה המזל מחלה זו ניתנת לריפוי בעזרת סדרת תרופות אנטיביוטיות או בהליך ניתוחי להוצאת חלקי העצם שנפגעו עקב הזיהום.

הפרעה במפרק לסתי- רקתי

הפרעה במפרק הלסתי-רקתי (TMD), פוגעת במפרק הלסת. בנוסף לכאבים, ההפרעה עלולה לגרום ללסת להשמיע קול נקישה (קליק) בעת פעירת הפה או בעת לעיסה. במקרים קשים, ההפרעה עלולה אף לגרום ללסת להיתקע באופן קבוע במצב פתוח או סגור.

בעיות שיניים

כאבים בלסת עשויים לנבוע גם ממחלת חניכיים, חורים בשיניים או מורסה. למרות שרבות מבעיות אלה אינן פוגעות ישירות בלסת, תתכן הקרנה של הכאב לאזור הלסת. בנוסף, אנשים עם רווחים בין השיניים או עם נזק קשה בשיניים עלולים גם הם לחוש כאב בלסת בזמן שמופעל עליה לחץ, כאשר הם, לדוגמא, לועסים או נוגסים. הקפדה על היגיינת הפה באופן יומיומי טובה להבטחת בריאות הפה וביקורים סדירים אצל רופא השיניים יכולים לסייע בהפחתת הסיכון לפתח בעיות מסוג זה.

מורסה בשן

מורסה בשן היא תוצאה של זיהום שנוצר במוך השן או בעצב. לרוב הדבר קורה בשל הזנחה ממושכת של שן שנוצר בה חור. כאשר הבקטריות מהזיהום מתחילות להתפשט משורש השן, הדבר עלול להשפיע גם על רקמות עצם מסביב, ולגרום כאב ניכר בלסת. הדרך הטובה ביותר להימנע מבעיות אלו היא הקפדה על ביקורות שיניים סדירות וטיפול מיידי בכל חור בשן.

רק מומחה ברפואת שיניים יכול לעזור לכם לגלות את שורש הבעיה ומה גורם לכאבים בלסת.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

הדרכים הטובות ביותר למניעת התסמינים של תסמונת מפרק הלסת

לא קיימת תרופה בדוקה אחת לתסמונת מפרק הלסת, אך קיימים טיפולים שונים שעשויים להקל במידה רבה על תסמיניה. רופא השיניים יוכל להמליץ על טיפול אחד או יותר מהטיפולים הבאים:

  • ניסיון להפסיק את התכווצות השריר ואת הכאב בעזרת טיפול בחום לח או בעזרת תרופות כגון תרופות להרפיית שרירים, אספירין, משככי כאבים אחרים הניתנים ללא מרשם רופא או תרופות נוגדות דלקת.

  • שימוש במגן פה בלילה – צמצום ההשפעות המזיקות של חריקת שיניים או הידוק שיניים על ידי שימוש במגן פה בלילה או באמצעות קיבוע.

  • הרפיה – למידת טכניקות הרפיה כדי לסייע בהרפיית המתח בלסת. רופא השיניים עשוי להציע לכם לפנות לאימון אישי או לייעוץ פסיכולוגי כדי להקטין את המתח הנפשי.