גשר או שתל: איזה מהם מתאים לך?

מה מתאים לך יותר? גשר או שתל?

אם חסרה לך שן, רופא השיניים עשוי להציע לך אחת משתי אפשרויות: גשר או שתל. לכל אחד מהם יתרונות משלו. לפני שתקבל החלטה, קרא ולמד את ההבדלים ביניהם וגלה איזה משני הפתרונות מתאים לך.

גשרים ושתלי שיניים

המבנה של גשר שונה מהמבנה של שתל שן (נקרא גם שתל דנטלי). גשר הוא שן מלאכותית התלויה בין שני כתרים שרופא השיניים מדביק על השיניים הסמוכות, אחרי השחזתן והכנתן לשאת את הגשר. שתל הוא שן מלאכותית המחוברת לבורג טיטניום שמומחה למחלות חניכיים או מנתח פה ולסתות מחדיר בניתוח לעצם הלסת. צבע השיניים המלאכותיות והכתרים שיש בגשרים, וצבע השיניים המלאכותיות המורכבות על שתלים, מותאם לצבע השיניים הטבעיות הסמוכות. למרות זאת, גשר קצת יותר בולט לעין מאשר שתל שן. שן מלאכותית המורכבת על גשר אינה מוחדרת לחניכיים כמו שתל.

להחזיר את החיוך לפנים

מיקום השן החסרה הוא גורם חשוב בהחלטה האם להחליפה בגשר או בשתל שן. אם חסרה לך שן בחלק האחורי של הפה ותבחר להחליפה בגשר, הוא לא ייראה לעין כשתחייך. עם זאת, גשר המותקן בקדמת הפה עלול להיראות קצת שונה מהשן הטבעית שאותה הוא מחליף. ההסתדרות האמריקאית לרפואת שיניים ממליצה על התקנת שתלי שיניים מפני שמדמים את המראה והתפקוד של שיניים טבעיות, והם יחזירו לך את החיוך לפנים.

יתרונות נוספים של שתלים

על-פי האקדמיה האמריקאית להשתלות דנטליות, שתלים שומרים על עצם הלסת. הצורה והצפיפות של עצם הלסת נשמרים הודות לגירוי שנוצר מהנשיכה והלעיסה באמצעות השן. כאשר חסרה שן מסיבה כלשהי, הגירוי נפסק ומתחיל תהליך טבעי של ספיגת עצם הלסת. החדרת שתל לעצם מונעת את התהליך הזה. עצם הלסת תומכת במבנה הפנים, ומשפיעה על מראה הפנים, עצמות הלחיים והשפתיים. אובדן עצם עלול לגרום לפגיעה אסתטית בפנים. ככל שחסרות יותר שיניים כך גדל הנזק לעצם הלסת וגדלה הפגיעה האסתטית בפנים. גם אם עצם הלסת כבר ניזוקה והתדלדלה ואין כמות מספקת של עצם כדי להשתיל בתוכה שן, ניתן לבצע השתלת עצם המגדילה את כמות העצם לכמות המאפשרת השתלת שן. הנשיכה והלעיסה באמצעות השן המושתלת מגרים את העצם בדיוק כמו שעושה שן טבעית, ועוזרים למנוע דלדול ואובדן עצם. לעומת שתל שן, השן המלאכותית שבגשר אינה באה במגע עם עצם הלסת, ואינה מונעת אובדן עצם.

שיקולי זמן ועלות

סביר להניח שהזמן והעלות יהיו שיקולים חשובים בתהליך הבחירה שלך בין גשר לשתל. התקנת גשר כרוכה בשני ביקורים אצל רופא השיניים בהפרש של מספר שבועות. אך אם תבחר בהשתלת שן, זמן ההמתנה יהיה ארוך יותר. אחרי ההשתלה תצטרך להמתין שלושה עד שישה חודשים עד ששתל הטיטניום ייקלט בעצם הלסת. מאידך, גשר פחות מעיק על הכיס.

תחזוקה

הטיפול השוטף בגשר ובשתל דומה, כך שמבחינה זו הם דומים. מומלץ לצחצח שיניים, כולל השיניים המלאכותיות של הגשר או השתל, פעמיים ביום במשחת שיניים מתאימה המונעת היווצרות כתמים על השן המלאכותית.

הצרכים והשיקולים להחלפת שן טבעית בשן מלאכותית שונים מאדם אחד למשנהו. רופא השיניים שלך יעזור לך להחליט איזו מבין האפשרויות הכי מתאימה לך. בין אם תבחר בגשר ובין אם תבחר בשתל, החיוך המאושר ישוב אל פניך!

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

עצות חשובות לטיפול בשתלים

מרבית השתלים הדנטליים נקלטים בהצלחה אך ניתן לנקוט במספר צעדים שיסייעו להבטיח את הצלחת התהליך ואת עמידות השתל לאורך זמן.

  • הקפידו על היגיינת פה טובה – צחצחו שיניים פעמיים ביום ונקו בחוט דנטלי פעם ביום. בעזרת מברשת אינטרדנטלית שמסוגלת לחדור בין השיניים, ניתן לנקות אזורים קשים לגישה סביב השתל.

  • הפסיקו לעשן – עישון יכול להחליש את מבנה העצם ולתרום לכשל השתל.

  • בקרו אצל רופא השיניים – ניקוי שיניים ובדיקות תקופתיות מדי שישה חודשים יסייעו לכם לוודא שהשתל במצב טוב ויישאר במצב טוב בעתיד.

  • הימנעו מלעיסת מזון קשה – אל תלעסו מזונות קשים כמו קרח וסוכריות קשות שכן הם עלולים לשבור את הכתר ואת השן.

שמרו על השתלים שלכם למען העתיד.

שמירה על היגיינת הפה תבטיח את עמידותם של השתלים לאורך זמן. השתמשו באחת ממשחות השיניים שלנו כדי לשמור על ניקיון הפה ובריאותו.