השתלת עצם לצורך שתלים דנטליים: הבנת האפשרות

עבור אנשים שחסרות להם שן אחת או יותר, המהפך הקוסמטי החיובי, הנובע משימוש בשתלים דנטליים, הוא עצום. שתלים דנטליים נראים ומתפקדים בדיוק כמו שיניים רגילות, והשתלה מוצלחת כמעט ואינה נראית לעין. עם זאת, תמיד חשוב לוודא שאתם מבינים את ההיבטים השונים של ניתוחי פה, היבטים הקיימים גם במקרה של השתלת שיניים. אחד הדברים העיקריים שעליכם להיות מודעים לו הוא האפשרות שתזדקקו להשתלת עצם לצורך השתלת שיניים.

שתל דנטלי בנוי משני חלקים: גליל מתכת שמותקן בתוך עצם הלסת ומתפקד כמו שורש השן, ומבנה שמוברג לתוך החלק הראשון. לאחר מכן מותקן על המבנה כתר שיוצר מראה של שן.

על פי ההתאחדות האמריקנית למנתחי פה ולסתות (AAOMS), המנתח עשוי לשוחח אתכם על ביצוע השתלת עצם לצורך השתלת שיניים, אם הוא מאמין שעצם הלסת שלכם דקה מדי או רכה מכדי להחזיק את השתל במקומו במצבה הנוכחי. אם העצם אינה מסוגלת לתמוך בשתל, הדבר עלול להוביל לכישלון ניתוח ההשתלה.

בהליך השתלת עצם, המנתח ייקח חלק של עצם מאזור אחר בגופכם, או - כפי שהדבר מתבצע לרוב כיום - ישתמש בחומר מיוחד להשתלת עצם, וישתיל אותו בתוך עצם הלסת. לאחר מכן תצטרכו להמתין, לרוב מספר חודשים, עד שהשתל יצור כמות מספיקה של עצם חדשה וחזקה שתבטיח שהשתל יהיה יציב. במידה ואתם זקוקים להשתלת עצם מעטה בלבד, ייתכן שיתאפשר לבצע את ההליך במקביל לביצוע ניתוח ההשתלה, אך המומחה הוא שיקבל את ההחלטה הסופית. השתלת עצם מוצלחת מאפשרת לעצם הלסת שלכם להיות חזקה דיה כדי לתמוך בשתל השן.

לאחר ששתל העצם הושלם, אפשר להמשיך בתהליך. כמו לגבי כל הליך כירורגי, חשוב שתשוחחו עם מומחה השיניים שלכם על ההיסטוריה הרפואית האישית שלכם ועל כל היתרונות והסיכונים שבניתוח. ברגע שהרופא יחליט שאתם מתאימים לעבור את ההליך, אתם יכולים להתחיל לצפות לחיוך חדש.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

עצות חשובות לטיפול בשתלים

מרבית השתלים הדנטליים נקלטים בהצלחה אך ניתן לנקוט במספר צעדים שיסייעו להבטיח את הצלחת התהליך ואת עמידות השתל לאורך זמן.

  • הקפידו על היגיינת פה טובה – צחצחו שיניים פעמיים ביום ונקו בחוט דנטלי פעם ביום. בעזרת מברשת אינטרדנטלית שמסוגלת לחדור בין השיניים, ניתן לנקות אזורים קשים לגישה סביב השתל.

  • הפסיקו לעשן – עישון יכול להחליש את מבנה העצם ולתרום לכשל השתל.

  • בקרו אצל רופא השיניים – ניקוי שיניים ובדיקות תקופתיות מדי שישה חודשים יסייעו לכם לוודא שהשתל במצב טוב ויישאר במצב טוב בעתיד.

  • הימנעו מלעיסת מזון קשה – אל תלעסו מזונות קשים כמו קרח וסוכריות קשות שכן הם עלולים לשבור את הכתר ואת השן.

שמרו על השתלים שלכם למען העתיד.

שמירה על היגיינת הפה תבטיח את עמידותם של השתלים לאורך זמן. השתמשו באחת ממשחות השיניים שלנו כדי לשמור על ניקיון הפה ובריאותו.