הצחוק הראשון: איך להצחיק את התינוק
Badge field

הצחוק הראשון: איך להצחיק את התינוק

Published date field

החודשים הראשונים לחיי תינוקכם רצופים אבני דרך שתזכרו לנצח. אחר הרגעים המיוחדים ביותר הוא החיוך הראשון. אין דבר ממיס לב ומהנה יותר מחיוך מאיר פנים ומצחוק מתגלגל של תינוק. אם תינוקכם עדיין אינו צוחק כדאי שתמשיכו לקרוא.

מתי תינוקות מתחילים לצחוק?

תינוקות משמיעים קולות ועושים "פרצופים" מרגע הלידה, ולעתים אף מחייכים. עם זאת, אין אלה בהכרח סימנים לאינטראקציה חברתית. תינוקות מחייכים חיוך רפלקסיבי כבר מהימים הראשונים. האקדמיה האמריקנית לרפואת ילדים (AAP) מציינת כי חיוכים אלה מתרחשים לרוב בשינה ונובעים מאותות עצביים פנימיים בגזע המוח. אחרי החודשיים הראשונים לחיים סוג זה של חיוך הולך ונעלם.

בערך בגיל 4-10 שבועות מופיע חיוך רצוני, בעיקר כתגובה לגירויים שמיעתיים. חיוך זה מופיע כשהתינוק ער, והופך בהדרגה לחיוך חברתי בתגובה למראה פנים אנושיים. הצחוק הראשון מופיע בערך כשהתינוק בן ארבעה-חמישה חודשים. תוכלו לנסות להצחיק את תינוקכם גם בגיל צעיר יותר, אך הוא לא יצחק עד שיהיה מוכן לכך.

איך נגרום לתינוק לצחוק?

ברגע שהתינוק יתחיל לזהות אתכם ולתקשר אתכם לעתים קרובות יותר, תוכלו לעודד אותו לצחוק. במחקר שנערך נמצא כי אחת הדרכים היעילות ביותר לגרום לתינוק לצחוק היא באמצעות מגע של ההורים, כלומר דגדוג וליטופים. דרך נוספת היא להראות לתינוק את עצמו במראה. גם בשעת האמבטיה תינוקות צוחקים בקלות רבה יותר הודות למגע ולקשר עם ההורה, ולליטוף המים הנעימים.

הדרך היעילה ביותר לגרום לתינוק לצחוק היא לשחק איתו "קו-קו". לתינוקות קטנים אין תחושת זמן, ולכן חזרת ההורה אחרי היעלמותו גורמת לתינוק אושר גדול שאותו הוא מבטא בצחוק מתגלגל.

מה לעשות אם התינוק שלנו אינו צוחק?

במחקר שהוזכר לעיל נמצא כי יש תינוקות שלא השמיעו צחוק ממשי עד גיל שנה. אם תינוקכם אינו צוחק כמו שהייתם רוצים או כמו שאתם חושבים שצריך להיות, אין הדבר מעיד בהכרח על בעיה התפתחותית אלא על אופי שונה. מדובר בתכונות אופי שמתבטאות כבר בגיל צעיר, אפילו בשנה הראשונה לחיים.

ילדים שונים זה מזה. יש הורים שרואים את החיוך הראשון ושומעים את הצחוק הראשון מוקדם מאחרים. פנו לרופא הילדים ולאחות בטיפת חלב לקבלת עצות נוספות על תקשורת עם תינוקכם.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו