הצחוק הראשון: איך להצחיק את התינוק

הצחוק הראשון: איך להצחיק את התינוק

החודשים הראשונים לחיי תינוקכם רצופים אבני דרך שתזכרו לנצח. אחר הרגעים המיוחדים ביותר הוא החיוך הראשון. אין דבר ממיס לב ומהנה יותר מחיוך מאיר פנים ומצחוק מתגלגל של תינוק. אם תינוקכם עדיין אינו צוחק כדאי שתמשיכו לקרוא.

מתי תינוקות מתחילים לצחוק?

תינוקות משמיעים קולות ועושים "פרצופים" מרגע הלידה, ולעתים אף מחייכים. עם זאת, אין אלה בהכרח סימנים לאינטראקציה חברתית. תינוקות מחייכים חיוך רפלקסיבי כבר מהימים הראשונים. חיוכים אלה מתרחשים לרוב בשינה ונובעים מאותות עצביים פנימיים בגזע המוח. אחרי החודשיים הראשונים לחיים סוג זה של חיוך הולך ונעלם.

בערך בגיל 4-10 שבועות מופיע חיוך רצוני, בעיקר כתגובה לגירויים שמיעתיים. חיוך זה מופיע כשהתינוק ער, והופך בהדרגה לחיוך חברתי בתגובה למראה פנים אנושיים. הצחוק הראשון מופיע בערך כשהתינוק בן ארבעה-חמישה חודשים. תוכלו לנסות להצחיק את תינוקכם גם בגיל צעיר יותר, אך הוא לא יצחק עד שיהיה מוכן לכך.

איך נגרום לתינוק לצחוק?

ברגע שהתינוק יתחיל לזהות אתכם ולתקשר אתכם לעתים קרובות יותר, תוכלו לעודד אותו לצחוק. במחקר שנערך נמצא כי אחת הדרכים היעילות ביותר לגרום לתינוק לצחוק היא באמצעות מגע של ההורים, כלומר דגדוג וליטופים. דרך נוספת היא להראות לתינוק את עצמו במראה. גם בשעת האמבטיה תינוקות צוחקים בקלות רבה יותר הודות למגע ולקשר עם ההורה, ולליטוף המים הנעימים.

הדרך היעילה ביותר לגרום לתינוק לצחוק היא לשחק איתו "קו-קו". לתינוקות קטנים אין תחושת זמן, ולכן חזרת ההורה אחרי היעלמותו גורמת לתינוק אושר גדול שאותו הוא מבטא בצחוק מתגלגל.

מה לעשות אם התינוק שלנו אינו צוחק?

במחקר שהוזכר לעיל נמצא כי יש תינוקות שלא השמיעו צחוק ממשי עד גיל שנה. אם תינוקכם אינו צוחק כמו שהייתם רוצים או כמו שאתם חושבים שצריך להיות, אין הדבר מעיד בהכרח על בעיה התפתחותית אלא על אופי שונה. מדובר בתכונות אופי שמתבטאות כבר בגיל צעיר, אפילו בשנה הראשונה לחיים.

ילדים שונים זה מזה. יש הורים שרואים את החיוך הראשון ושומעים את הצחוק הראשון מוקדם מאחרים. פנו לרופא הילדים ולאחות בטיפת חלב לקבלת עצות נוספות על תקשורת עם תינוקכם.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

העצות הטובות ביותר לשמירה על בריאות הפה בתקופת הינקות

להלן כמה דרכים קלות לשמירה על בריאות השיניים והחניכיים של התינוק:

  • עוד לפני בקיעת השיניים הקפידו לנקות את החניכיים ואת אזור השיניים של התינוק על ידי שפשוף החניכיים העליונות והתחתונות במטלית רחצה נקייה ולחה.

  • כאשר לתינוק כבר יש שיניים, התחילו לצחצח אותן לפחות פעמיים עד שלוש פעמים ביום במברשת שיניים בעלת זיפים רכים ומים.

כיצד לטפל בשיניו הראשונות של התינוק?

מיד כאשר שיני התינוק מתחילות לבקוע, חשוב להתחיל לטפל בהן. נסו להשתמש במשחת שיניים שנוצרה במיוחד עבור פעוטות.