אישה לומדת על אנטומיה של הלשון

מדריך לתפקודי הלשון: אנטומיה, שימושים וטיפול

שיניים הן לרוב הכוכב של התוכנית בכל הנוגע לפה. אבל בואו לא נשכח לתת קרדיט ללשון! אחרי הכל, מערכת השרירים הניידת הזו מאפשרת לנו לדבר, לינוק, לבלוע, לטעום ועוד, תוך כדי עבודה שחורה מאחורי הקלעים. כאן, נדבר על מהי הלשון בעצם, האנטומיה, תפקוד הלשון והתפקידים הרבים שהיא ממלאת.

מערכת שרירים שזזה עם עצבים רבים, הלשון מכוסה ברקמת חיבור צפופה וקרום רירי (שהוא פני הלשון) ומעוגנת לרצפת הפה. חלק מהשרירים והרצועות מחברים את הלשון לחלק העליון של הגרון, לתא הקול, ללסת התחתונה, ובמקרים מסוימים, לבסיס הגולגולת. בדוק עוד על האנטומיה של הלשון כאן

אתם אולי שואלים את עצמכם, מה תפקידה של הלשון? מה עושה הלשון? בעוד הלשון ממלאת מספר תפקידים, התפקיד העיקרי הוא לעזור לנו לאכול, מכיוון שהיא מאפשרת לנו למצוץ, להפוך מזון לצורה הניתנת לבליעה ולהתחיל בתהליך הבליעה. מעבר לאכילה, היא חיונית ליניקה ולהנקה, ללעיסה, לטחינה, לרוק, לטעום, לגעת, לדבר ולהגנה על הגוף מפני חיידקים. אנחנו בטוחים שלא ידעתם שהלשון שלכם כל כך שימושית!

לשון ודיבור

הידעתם שהלשון יכולה להפיק יותר מ-90 מילים בדקה באמצעות יותר מ-30 תנועות שונות? זה בגלל שהיא מתפקדת כדי לעזור לנו לדבר. הדיבור הוא תוצר של אוויר היוצא מהריאות דרך הפה - ורק כאשר הלשון, השפתיים והשיניים פועלים יחדיו, צלילים מהגרון הופכים למילים, שאנו יכולים להבין.

לשון וטעם

בלוטות הטעם שלנו מכילות קולטני טעם שאחראים על היכולת שלנו לטעום מזון. ישנם מקורות שונים, אך בדרך כלל, בלוטות הטעם מתחדשות, בממוצע, כל 8-12 ימים; עם זאת, חלקן נמשכות הרבה יותר זמן. ישנם גם שלושה סוגים של בלוטות טעם:

  • בלוטות טעם פפיליות פטריות: ניצנים בצורת פטריות אלה נמצאים במרכז הלשון
  • פפילות מקיפות בלוטות הטעם: אלו ממוקמות בחלק האחורי של הלשון ויש להן צורת V הפוכה. הן גם הרבה יותר גדולות ומורכבות.
  • פפיליות בלוטות טעם עליות: אלו נמצאות בצדדים הרוחביים של הלשון.

ישנם חמישה סוגי תאים נפרדים בתוך בלוטות הטעם הללו, וחמשת סוגי התאים הללו יכולים לזהות חמש תחושות: מתוק, חמוץ, מלוח, מר ומתובל. במקום להיות מרוכזות באזורים מקומיים בקטעים ספציפיים, בלוטות הטעם הללו מפוזרות לאורך פני הלשון ונתפסות באותה מידה בכל מקום.

לשון ולעיסה

במבט ראשון, "לעיסה" עשויה להיראות לא מוכרת - אבל זה רק כינוי לשילוב חלקיקי מזון טחונים עם רוק המופיע באופן טבעי. הלעיסה מתרחשת בו-זמנית עם השחזה/חיתוך המזון, כלומר כאשר השיניים הופכות חלקיקי מזון גדולים לקטנים. אז מה תפקידה של הלשון? היא ממקמת את המזון בין השיניים עבור הלעיסה לפני ערבובו עם הרוק.

לשון ובליעה

הלשון היא הצעד הראשון בבליעה. לאחר לעיסה של חלקיקי מזון, הלשון עוזרת לעגל את המזון שזה עתה לעסתם למסה המכונה בולוס. ברגע שהבולוס נוצר, הלשון דוחפת אות לכיוון הוושט שנמצא בחלק האחורי של הפה לפני שהוא מוצא את דרכו לקיבה לעיכול.

איך לטפל בלשון שלכם

עכשיו כשאתם מכירים את הפונקציות הרבות של הלשון, אתם כנראה יכולים להבין מדוע זה חיוני לשמור על בריאותה. למרבה המזל, שמירה על הלשון היא פשוטה כמו שמירה על בריאות הפה: צחצוח פעמיים ביום ושימוש בחוט דנטלי מדי יום. כשמדובר במגרדי לשון, יש האומרים ששימוש במגרד לשון יכול להוביל לנשימה רעננה יותר - אולם, לפי איגוד רופאי השיניים האמריקאי, אין ראיות התומכות בכך. אבל אם אתם אוהבים את התחושה, אתם יכולים להוסיף מגרד לשון לשגרת היגיינת הפה שלכם. אם אתם מודאגים מנשימה רעננה, דברו עם רופא/ת השיניים שלכם בביקור הבא שלכם.

הלשון שלכם מעורבת בלא מעט תמרונים בפה, מאכילה, דרך דיבור ועד לבליעה. עכשיו אתם יודעים קצת יותר על החלק החיוני הזה בפה שלכם - אולי אפילו כמה עובדות שתוכלו לשמור על קצה הלשון שלכם!

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו