Badge field

כיצד להמשיך לשמור על בריאות הפה בגיל מבוגר

Published date field

 

במידה ואתם מקפידים על טיפול שיניים תקופתי והרגלים יומיומיים טובים, קיימת סבירות גבוהה שהשיניים שלכם יחזיקו מעמד במשך כל חייכם. עם זאת, במהלך תהליך ההזדקנות עלולים שינויים טבעיים הן בפיכם והן בבריאותכם הכוללת להגביר את הסיכון לבעיות שיניים. הכרת הפגיעות אשר מתלווה להזדקנות תאפשר לכם לנהל את הטיפול בבריאות הפה בצורה יעילה, ולמנוע סיבוכים דנטליים.

הסיכון לעששת בשיניים ובשורשים

קשישים סובלים במקרים רבים מיובש בפה בשל מחלות המחייבות טיפול או נטילת תרופות שיש להן תופעות לוואי. הדבר כולל טיפול במחלת הסרטן או שימוש בתרופות ללב וכלי דם. ללא קשר לסיבהת להיובש בפה, הרוק מסייע בנטרול החיידקים והחומצה שעלולים במשך הזמן להזיק לשיניים.

אם אתם קשישים וסובלים מנסיגת חניכיים, זכרו שמשטחי שורש חשופים הם רכים יותר מאמייל השן, ולכן נרקבים מהר יותר. על פי הארגון Oral Health America, עששת שורשים עשויה להגיע במהירות רבה לחלק העצבי בשן ולגרום זיהום, או במקרים חמורים אף לגרום לשן להינתק לחלוטין מהשורש. סביר להניח שיש לכם בפה סתימות, וייתכן שחלקן זקוקות כבר להחלפה. עששת עלולה בקלות להתפתח מתחת לסתימה שבורה, סדוקה או חדירה, ולכן חשוב להקפיד על ביקורים סדירים אצל רופא השיניים שלכם, גם אם אינכם סובלים מכאב כלשהו.

סיכונים למחלת חניכיים

על פי ממצאי האקדמיה לרפואת שיניים כללית, Academy of General Dentistry, מחלת חניכיים קשה פוגעת ב- 25 אחוזים מהמבוגרים בגילים 65 עד 74. אם לא מטפלים בבעיה, היא עלולה להתפתח לדלקת חניכיים ולבעיה חמורה יותר - פריודונטיטיס (דלקת מיסב השן, שהוא העצם סביב השן). חולי סוכרת, שרמות הסוכר בדם עלולות להגביר את נטייתם לדלקת, חשופים לסיכון גבוה יותר ללקות גם במחלה פריודונטלית (של החניכיים). במידה ובמהלך השנים עקרו לכם שן או שתיים זכרו שאינכם מבוגרים מדי להכניס במקומן שניים חלופיות. שיניים חסרות עלולות לגרום לתזוזה של שיניים וליצירת אזורים שבהם מצטברים מזון וחיידקים סביב קו החניכיים. אזורים אלו הופכים את המקום לאידיאלי עבור התפתחותה של דלקת חניכיים.

נהלו את בריאות הפה שלכם

באמצעות ביקורות תקופתיות אצל רופא השיניים תוכלו למנוע מראש התפתחות בעיות שיניים. ניקוי שיניים מקצועי סדיר חיוני להסרת פלאק ואבנית מהשיניים, העלולים להוביל למחלה פריודונטלית. בזמן שאתם בבית צחצחו שיניים פעמיים ביום במברשת שיניים רכה. אם אתם מוגבלים בביצוע פעולה זו בשל דלקת מפרקים, שאלו את רופא השיניים לגבי עזרים דנטליים מיוחדים המקלים על הצחצוח. במידה ואתם מתקשים בניקוי יומיומי באמצעות חוט דנטלי בין כל השיניים, תוכלו להשתמש גם בעזרים לניקוי בין השיניים וכאלה שמחזיקים את החוט הדנטלי.

שקלו להשתמש במוצרים המיועדים במיוחד לבעיות עימן יש סיכוי גבוה שתיאלצו להתמודד. משחות שיניים המכילות פלואוריד יכולות לסייע בחיזוק אמייל השן, ושטיפות וג'לים עם פלואוריד, כגון Colgate® Prevident בריכוז שמחייב מרשם, עשויים אף הם לעזור במניעת עששת שורשים.

הרגלים טובים נוספים

כיסא הטיפולים במרפאת השיניים וחדר האמבטיה בבית אינם המקומות היחידים בהם ניתן לדאוג לבריאות השיניים. מנעו יובש בפה על ידי שמירה על חלל פה רטוב. השתמשו במוצרי רוק מלאכותי ולעסו גומי לעיסה ללא סוכר. כמו כן, התייעצו עם רופא השיניים שלכם לגבי כל תרופה שאתם נוטלים ושעלולה לגרום ליובש בפה.

כפי שהרופא שלכם אולי כבר ייעץ לכםיתכן וכבר יעץ לכם הרופא שלכם, איכלו מזונות בריאים, דלי סוכר ועשירים בסיבים. אתר Mouth Healthy (פה בריא) של האגודה האמריקאית לרפואת שיניים (ADA ) מציין שקשישים זקוקים ל- 1,000 מיליגרם סידן ביום שמקורם במוצרי חלב דלי שומן, כדי למנוע הידלדלות עצם (אוסטיאופורוזיס), שעלולה לפגוע גם בעצם שסביב השיניים. ודבר אחרון, צמצמו את הסיכונים לסרטן הפה. מכיוון שסרטן הפה שכיח בקרב קשישים, המכון הלאומי למחקר דנטלי וקרניופציאלי ממליץ להתנזר ממוצרי טבק ואלכוהול, להימנע מחשיפה לשמש או להשתמש במסנן קרינה וכן להקפיד שרופא השיניים יבדוק את פיכם לאיתור סימנים של סרטן הפה.

מרק טווין אמר פעם, "גיל הוא עניין של חשיבה יותר מאשר הנושא עצמו. אם אין לנו בעיה בחשיבה עליו, אין לנו בעיה אתו". עם זאת, אם לא מקפידים על טיפול טוב בבריאות הפה בגיל מבוגר, הגיל בהחלט עלול להוות בעיה. אם תבינו את הסיכונים הדנטליים המתלווים להזדקנות, תוכלו למנוע בעיות בבריאות הפה ולשמור על השיניים האמיתיות לאורך כל חייכם באמצעות שיתוף פעולה עם רופא השיניים שלכם.

 

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו