זוג מחייך אחרי הסרת פלאק בשיניים
Badge field

כיצד פלאק בשיניים גורם למחלות חניכיים ולעששת

Published date field

חיידקים משגשגים בסביבה לחה וחשוכה עם הרבה סוכרים להזנה. זו הסיבה שהפה שלנו הוא לעתים קרובות הבית שלהם. אך כאשר חיידקים נותרים זמן רב בפה ויוצרים הצטברות דביקה של רובד חיידקי על השיניים, עלוולות להתפתח בעיות שיניים. רובד חיידקי גורם למחלות חניכיים ולעששת במספר דרכים, אך כל זה ניתן למניעה.

רובד חיידקי (פלאק)

מכיוון שרובד החיידקים מצטבר ללא הרף על השיניים, לפי אתר בריאות השן של איגוד רופאי השיניים האמריקאי (ADA), הוא משתמש במזונות ובמשקאות שאתם צורכים לייצור חומצות. הדביקות של הפלאק שומרת על החומצות על משטח השיניים, דבר המקנה להן אפשרות לפרק את אמייל השן. רוב חומצה זו מיוצרת לאחר האכילה, כך שבכל פעם שאתם אוכלים ארוחה או חטיף, שכבת פלאק נוטה להצטבר על השיניים שלכם בתוך 20 דקות, על פי המכונים הלאומיים לבריאות בארה"ב.

הצטברות אבנית ומחלות חניכיים

אותן חומצות חיידקיות שהורסות את אמייל השן עלולות לגרום לזיהום ברקמת החניכיים והעצם הסובבת את השיניים. כשלא מסירים את כל רובד החיידקים מהשיניים, הוא מתקשה לאבנית. בעוד רובד חיידקי גורם למחלות חניכיים, הצטברות אבנית מעניקה לרובד החיידקי מקום לשגשג.

בשלב הראשון של מחלת חניכיים (דלקת חניכיים), החניכיים הופכות אדומות, נפוחות ומדממות בקלות עקב הידבקות הפלאק לאורך השיניים וקו החניכיים הגורם לדלקת סביב השיניים. אם משאירים את הרובד והאבנית בקו החניכיים ומתחת לחניכיים, רעלים חיידקיים יתקפו את העצם והרצועות המקיפות את השיניים בשלבים מתקדמים יותר של מחלת החניכיים, הקרויה פריודונטיטיס.

אמייל שן חלש

אמייל שיניים חלש עמיד פחות בפני חומצות החיידקים בפה המובילות לעששת. השתמשו במשחת שיניים המכילות פלואוריד כדי לחזק ולהגן על אמייל השן שלכם, והתייעצו עם רופאי השיניים שלכם לגבי מקורות פלואוריד אחרים למשפחתכם, כגון שטיפות פה, תוספי תזונה או מים עם פלואוריד.

צחצוח שיניים

הזנחה בטיפול בפה רק תעכב את היכולת שלכם לעצור את מחלות החניכיים, והטיפול מתחיל בצחצוח שיניים. חיידקים מצטברים מהר יותר כאשר לא מצחצחים שיניים באופן קבוע, לכן צחצחו שיניים בעזרת מברשת שיניים רכה לפחות פעמיים ביום. שימו לב במיוחד לרובד הפלאק המצטבר סביב קו החניכיים. בנוסף, החליפו את מברשת השיניים שלכם לעתים קרובות; מברשות שחוקות ובלויות אינן מנקות ביסודיות והן מאכסנות חיידקים ישנים - הגורם ממנו אתם מנסים להיפטר.

שימוש בחוט דנטלי

שימוש בחוט דנטלי פעם ביום הוא חובה, מכיוון שמברשת השיניים אינה יכולה להגיע לכל המזון והחיידקים הכלואים בין השיניים. על ידי הסרת רובד הפלאק ושאריות המזון ממשטחים קשים להשגה אלה (לפני שהוא מתקשה לאבנית), אתם מפחיתים את הסיכון לריקבון או למחלות חניכיים. הזמן הטוב ביותר להשתמש בחוט דנטלי הוא לפני השינה כך שבפה שלכם יהיו פחות חיידקים בזמן השינה - אבל אם אתם מעדיפים להשתמש בחוט דנטלי בבקרים, גם זה בסדר. אם אתם מוצאים את השימוש בחוט דנטלי מסורבל, התייעצו עם רופא השיניים שלכם לגבי מחזיקי חוט דנטלי או מכשירי ניקוי אחרים הקיימים בשוק לניקוי בין השיניים.

ניקוי מקצועיי באופן סדיר

חיידקים המתקשים לאבנית אינם ניתנים להסרה בעזרת מברשת שיניים, ולכן דרוש גם ניקוי שנעשה על ידי רופא השיניים או השיננית בכדי להסיר רובד ואבנית על השיניים או מתחת לחניכיים לפני שהם עלולים לגרום למחלות חניכיים. במהלך בדיקות אלה, רופא השיניים יגלה ויטפל בבעיות ריקבון או חניכיים מוקדם, לפני שיש שיתפתחו לבעיות שיניים חמורות יותר.

תזונה בריאה

כשאתם מצמצמים את צריכת הפחמימות שלכם - במיוחד סוכרים מזוקקים - אתם מפחיתים את יכולת החיידקים לייצר חומצות הגורמות לריקבון ולמחלות חניכיים. האתר ADA Mouth Healthy מדגיש את החשיבות של תזונה בריאה העשירה בדגנים מלאים, חלבונים וחלב, כמו גם פירות וירקות. החליפו חטיפים ומשקאות ממותקים בגבינות, יוגורט וחמאת בוטנים טבעית. הדבר עוזר להפחית את מספר התקפות החומצה אליהם נחשפות השיניים במהלך היום.

רובד חיידקי הוא הבחור הרע כשמדובר במחלות שיניים. אז אל תתנו לרובד לנצח בקרב. הכירו את הגורמים השכיחים והכו ברובד החיידקי בעזרת מחסן נשק יומיומי של אמצעים מונעים.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו