Badge field

מה שעליכם לדעת על עישון ובריאות הפה

Published date field

 

מחלות ריאות – סרטן הריאות, נפחת (אמפיזמה) ודלקת סימפונות (ברונכיטיס) כרונית – עולות בדרך כלל בדעתנו כאשר אנו חושבים על ההשלכות הבריאותיות של העישון. אך משום שעישון סיגריות עלול למעשה לפגוע כמעט בכל אבר בגופנו, אין זה מפתיע שגם בריאות הפה עלולה להינזק קשות. זה מה שאתם צריכים לדעת על עישון ובריאות הפה במטרה לשמור על בריאותכם.

בדיקת מציאות

המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) מדווחים שבארצות הברית העישון הוא גורם המוביל למוות ומחלות הניתן למניעה. לכן, אם אתם מעשנים סיגריות, סיגרים או מוצרי טבק ללא עשן, עובדה זו תקפה: אין למעשה רמה הנחשבת בטוחה כשמדובר בחשיפה למוצרי טבק, גם אם זו חשיפה משנית (עישון פסיבי). הסיכון שלכם ללקות במחלות הקשורות בטבק, ובכלל זה המחלות שפוגעות בבריאות הפה, תלוי בכמה זמן אתם מעשנים ובמספר הסיגריות שאתם מעשנים ביום.

סרטן הפה

סרטן הפה גורם למוטציה הדרגתית של תאים בריאים בפה ו יכול להופיע במספר אופנים. לעישון חלק משמעותי במקרים הרבים של סרטן הפה המאובחנים מדי שנה, זאת על פי קרן סרטן הפה בארה"ב. מחקר של אוניברסיטת קליפורניה הראה ששמונה מתוך עשרה חולים בסרטן הפה היו מעשנים. בכל פעם שאתם שואפים עשן, הכימיקלים המזיקים שבטבק עוברים תחילה בפה ובגרון לפני שהם מגיעים לריאות. במשך הזמן ועם חשיפה חוזרת ונשנית, גורמים אותם כימיקלים שינויים בחלל הפה, ואלה עלולים לגרום סרטן פה.

מחלת חניכיים

מחלת חניכיים (פריודונטלית), שהיא זיהום בחניכיים ובמיסב השן (העצם שסביב השיניים), נגרמת על ידי הצטברות בקטריות מזיקות, ועלולה להוביל לאובדן שיניים. אך הבקטריות אינן האשמות היחידות, כאשר מדובר במחלת חניכיים.

המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן מדווחים שמעשנים חשופים לסיכון גבוה פי שניים ויותר ללקות במחלת חניכיים, בהשוואה ללא מעשנים.

ריח פה ושיניים מוכתמות

בנוסף להגברת הסיכונים לחלות בלסרטן הפה ולהתפתחות מחלת חניכיים, העישון עלול לפגוע גם בחוש הטעם ובחוש הריח ולעכב את החלמתכם לאחר עקירת שן או ניתוח שיניים אחר, זאת על פי האתר Mouth Healthy של האגודה האמריקאית לרפואת שיניים (ADA). כמו כן, הזפת שבסיגריות מכתים את השיניים, גורם לריח רע מהפה ועלול לשנות את צבע הלשון. הדרך היחידה להסרת אותם כתמים היא בניקוי שיניים מקצועי במרפאת השיניים.

הקפדה על טיפול ביתי

הניקוטין שבסיגריות הוא חומר ממכר מאוד, וזו הסיבה שלא קל לחדול מהרגל העישון. עם זאת, אם אתם מעשנים, הגמילה מעישון תהיה צעד חשוב בשיפור בריאותכם הכוללת.

מכיוון שהגמילה מעישון מאתגרת כל כך, רוב האנשים זקוקים לתמיכה. אל תהססו לשוחח עם רופא השיניים או השיננית שלכם על רצונכם להפסיק לעשן. בזמן שאתם מגבשים תוכנית פעולה שתעזור לכם להיגמל מעישון, השמירה על פה ושיניים נקיות ככל האפשר יכולה להיות גורם יומיומי שידרבן אתכם להתאמץ להשגת בריאות מושלמת. צחצוח שיניים לעיתים קרובות עם משחת שיניים שמכילה פלואוריד וניקוי בחוט דנטלי מדי יום מונעים עששת ומחלת חניכיים. אם אתם נלחמים נגד הצטברות זפת וכתמים מסוגים אחרים על השיניים, נסו להשתמש במשחת שיניים כגון Colgate® Tartar Protection Whitening.

כעת כשידועות לכם סכנות העישון וביניהן הסכנות לבריאות הפה, זכרו שלעולם לא מאוחר להתחיל תהליך של אורח חיים טוב יותר ובריא יותר.

 

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו