זוג קורא יחד הוראות לאחר עקירה
Badge field

הוראות לאחר עקירה כירורגית: האם מותר לי לשתות קפה?

Published date field

 

לאחר עקירת שיניים מתישה, הרעיון להירגע עם שתייה חמה מושך ללא ספק. אבל אם תהיתם "האם מותר לי לשתות קפה לאחר עקירת שיניים כירורגית?" למרבה הצער, התשובה היא לא - לפחות לכמה ימים בזמן שהפה שלכם מחלים. אם אתם אמורים לעבור ניתוח לעקירת שיניים, פעלו לפי הוראות רופא השיניים לאחר הטיפול. תוכלו ליהנות מכוס קפה מרענן כאשר הפה שלכם יתחיל להתאושש ויהיה בטוח לשתות משקאות חמים.

מקטינים את הסיכון לסיבוכים

רופאי שיניים נותנים הנחיות קפדניות לגבי מה לאכול ולשתות לאחר עקירת שיניים מסיבה טובה. על פי מרפאת Mayo Clinic, כאשר נעקרת שן מהחניכיים נוצר קריש דם בחלל בו הייתה השן. רופאי שיניים קוראים לחלל זה מכתשית. קריש הדם הנוצר במכתשית הוא חלק טבעי מתהליך הריפוי ואינו סיבה לדאגה. למעשה, קריש הדם מגן על העצבים החשופים והעצם בתוך המכתשית.

אם הקריש משתחרר בטעות מהשקע, מתפתח מצב הנקרא מכתשית יבשה. אתם עלולים להרגיש כאב עז שמקרין מאזור העקירה או לחוות טעם לא נעים בפה. רופאי שיניים ממליצים להימנע ממשקאות חמים כגון קפה לאחר עקירת שיניים כדי להקטין את הסיכון למכתשית יבשה.

מה אוכלים ושותים לאחר עקירת שיניים‏ כירורגית

לאחר עקירת שיניים כירורגית, שמירה על ההמלצות התזונתיות של רופא השיניים תסייע לכם בתהליך ריפוי בטוח. אוניברסיטת יוטה ממליצה למטופלים לשתות שתיים או שלוש כוסות מים ולאכול ארוחה קלה כאשר הם חוזרים הביתה ממרפאת השיניים לאחר הניתוח. מאכלים רכים שאינם מתובלים הינם בטוחים לאכילה. איגוד רופאי השיניים האמריקני (ADA) ממליץ על אכילת מאכלים כגון ביצים, פירה, שעועית מבושלת וגבינת קוטג'. ה-ADA גם ממליץ לחולים לשתות הרבה נוזלים במהלך ההחלמה, אך להימנע ממשקאות חמים כמו קפה.

מתי יהיה בטוח לשתות קפה?

אם תהליך ההחלמה שלכם לאחר העקירה תקין, תוכלו לחזור לתזונה הרגילה שלכם לאחר כחמישה ימים, לדברי אוניברסיטת יוטה. אם אינכם חווים כאב משמעותי או סימנים אחרים לסיבוכים, רופא השיניים שלכם עשוי לאפשר לכם ללגום בזהירות מכוס הקפה האהוב עליכם. בשלב זה, הנפיחות צריכה לרדת באופן משמעותי, והפה שלכם אמור להחלים לגמרי תוך שבועיים. אם יש לכם תסמינים חמורים או שיש לכם שאלות לגבי מה לאכול או לשתות, פנו לרופא השיניים שלכם.

כיצד לסייע להחלמה

הקפדה על תזונה בטוחה ומזינה היא צעד חשוב לקידום החלמה מהירה לאחר עקירת שיניים כירורגית, ויש עוד הרבה דברים שתוכלו לעשות כדי להפחית את הסיכון לסיבוכים, על פי ה-ADA:

  • אל תבצעו אימוני כושר נמרצים במשך 24 השעות הראשונות לאחר עקירת השן.
  • התגברו על הדחף לשטוף את הפה במשך 24 השעות שלאחר הניתוח. למחרת העקירה יש לבצע בעדינות שטיפות במי מלח חמים.
  • הימנעו משתייה באמצעות קשית למשך 24 שעות.
  • אין לעשן או לשתות אלכוהול לפחות 24 שעות.
  • אם אתם חווים תסמינים קשים תקחו את התרופות שרופא השיניים שלכם רשם לכם, והודיעו ​​לו על כך.

אם אתם אוהבים קפה, אתם וודאי מתכננים לשאול את רופא השיניים שלכם: "האם מותר לי לשתות קפה לאחר עקירת שיניים?" - החדשות הטובות הן שאתם יכולים, אבל רק לאחר כמה ימים, כאשר הפה שלכם יתחיל להחלים ורופא השיניים שלכם יתן לכם את האור הירוק לכך. הימנעות מכוס הקפה האהובה עליכם למשך זמן קצר הינה מחיר קטן שיש לשלם כדי למנוע סיבוכים כואבים.

 

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו